Ve Francii zemřela Věra Kunderová. Měla by být pochována společně s manželem v Brně

V sobotu ráno ve věku 89 let zemřela ve Francii Věra Kunderová, manželka slavného spisovatele Milana Kundery. O jejím odchodu informovala Anna Mrázová, tisková mluvčí Moravské zemské knihovny, kde Kunderová v posledním roce aktivně působila. Ještě v posledních týdnech života pomáhala s překlady manželových děl do češtiny, bylo 89 let.

Věra Kunderová zemřela v sobotu ráno ve Francii. Svého milovaného manžela, spisovatele Milana Kunderu, přežila o rok a dva měsíce.

Po smrti Milana Kundery udržovala Věra Kunderová úzký kontakt s Moravskou zemskou knihovnou, které darovala jeho osobní knihovnu plnou vzácných knih, dopisů a poznámek.

Převoz Kunderových osobních věcí do rodného Brna byl její iniciativou. "Ona sama se aktivně podílela na přípravě těchto fondů k převozu, i když to pro ni bylo velmi náročné, fyzicky i emocionálně," přiblížil Tomáš Kubíček, ředitel knihovny a blízký přítel Kunderových.

Kubíček sám přiznal, jak ho její smrt zasáhla: "Taková zpráva vás vždycky zaskočí. Ještě včera večer jsme si vyměňovali zprávy."

Informaci o úmrtí sdílela Moravská zemská knihovna na sociální síti X. Ta mimochodem v Brně provozuje Knihovnu Milana Kundery a uchovává část jeho osobní bibliotéky a archivu.

Věra Kunderová byla pro překladatele děl Milana Kundery nenahraditelnou oporou. Nejenže pomáhala s překladem „Totožnosti“ z francouzštiny, ale také se podílela na práci na „Pomalosti“, posledním dosud nevydaném Kunderově díle v češtině.

„Věra Kunderová aktivně sledovala lexikum, posuzovala správnost slov a významů. Pomáhala Anně Kareninové najít ta správná slova, která nebyla v jeho starší česky vydané tvorbě,“ vysvětlil Tomáš Kubíček. Kunderův styl se tak podařilo zachovat autentický, přesně takový, jak ho zamýšlel autor sám.

Právě tato pečlivost a znalost manželovy tvorby udělala z Věry Kunderové klíčovou osobu, která pomáhala udržet autenticitu jeho díla i po překladu do jiného jazyka.

Věra Kunderová byla nejen životní partnerkou, ale také klíčovou oporou spisovatele Milana Kundery. Podle Tomáše Kubíčka, ředitele Moravské zemské knihovny, měla velký podíl na jeho úspěchu ve Francii, kde se starala o veškerou administrativu a autorská práva, což Kunderovi umožnilo soustředit se na psaní. „Byla to energická žena, která na sebe vzala veškerou tíhu vyjednávání a tím umožnila Milanovi se plně věnovat tvorbě,“ vzpomínal Kubíček. Kunderovi zůstali ve Francii po celý život, kde se pohybovali v kruhu pařížské intelektuální elity.

I přes své pracovní nasazení neztratila Kunderová kontakt se společenským životem. Ještě začátkem září sezvala desítky přátel do svého pařížského bytu, aby společně vzpomínali na Milana Kunderu, který si nepřál žádné velké rozloučení. „Vytvořila kolem sebe okruh přátel z uměleckého a intelektuálního světa, kteří ji i Milana provázeli po celou dobu jejich života ve Francii,“ dodal Kubíček.

Po smrti manžela Kunderová zajistila převoz jeho knih a osobních věcí do rodného Brna. Byla to právě ona, kdo inicioval vytvoření Kunderovy knihovny v Brně, která se nyní stává jeho trvalým odkazem. V souladu s přáním manželů budou jejich urny společně převezeny a uloženy v Brně.

Související

Kundera, Milan

Emigrace je blbost, říká Věra Kunderová. Návrat do ČR nebyl možný kvůli disidentům

Emigrace je nejhorší blbost, kterou může člověk v životě udělat, návrat po revoluci v roce 1989 už ale nebyl možný z praktických důvodů i kvůli disidentům, kteří se dostali k moci. V rozhovoru pro brněnský literární měsíčník Host to řekla Věra Kunderová, manželka a dlouholetá literární agentka světově proslulého spisovatele Milana Kundery. Oba se v 70. letech rozhodli zůstat ve Francii, kam Kundera dostal pozvání vyučovat na univerzitě. Kundera rozhovory neposkytuje.

Více souvisejících

Věra Kunderová Milan Kundera

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy