Ve Francii zemřela Věra Kunderová. Měla by být pochována společně s manželem v Brně

V sobotu ráno ve věku 89 let zemřela ve Francii Věra Kunderová, manželka slavného spisovatele Milana Kundery. O jejím odchodu informovala Anna Mrázová, tisková mluvčí Moravské zemské knihovny, kde Kunderová v posledním roce aktivně působila. Ještě v posledních týdnech života pomáhala s překlady manželových děl do češtiny, bylo 89 let.

Věra Kunderová zemřela v sobotu ráno ve Francii. Svého milovaného manžela, spisovatele Milana Kunderu, přežila o rok a dva měsíce.

Po smrti Milana Kundery udržovala Věra Kunderová úzký kontakt s Moravskou zemskou knihovnou, které darovala jeho osobní knihovnu plnou vzácných knih, dopisů a poznámek.

Převoz Kunderových osobních věcí do rodného Brna byl její iniciativou. "Ona sama se aktivně podílela na přípravě těchto fondů k převozu, i když to pro ni bylo velmi náročné, fyzicky i emocionálně," přiblížil Tomáš Kubíček, ředitel knihovny a blízký přítel Kunderových.

Kubíček sám přiznal, jak ho její smrt zasáhla: "Taková zpráva vás vždycky zaskočí. Ještě včera večer jsme si vyměňovali zprávy."

Informaci o úmrtí sdílela Moravská zemská knihovna na sociální síti X. Ta mimochodem v Brně provozuje Knihovnu Milana Kundery a uchovává část jeho osobní bibliotéky a archivu.

Věra Kunderová byla pro překladatele děl Milana Kundery nenahraditelnou oporou. Nejenže pomáhala s překladem „Totožnosti“ z francouzštiny, ale také se podílela na práci na „Pomalosti“, posledním dosud nevydaném Kunderově díle v češtině.

„Věra Kunderová aktivně sledovala lexikum, posuzovala správnost slov a významů. Pomáhala Anně Kareninové najít ta správná slova, která nebyla v jeho starší česky vydané tvorbě,“ vysvětlil Tomáš Kubíček. Kunderův styl se tak podařilo zachovat autentický, přesně takový, jak ho zamýšlel autor sám.

Právě tato pečlivost a znalost manželovy tvorby udělala z Věry Kunderové klíčovou osobu, která pomáhala udržet autenticitu jeho díla i po překladu do jiného jazyka.

Věra Kunderová byla nejen životní partnerkou, ale také klíčovou oporou spisovatele Milana Kundery. Podle Tomáše Kubíčka, ředitele Moravské zemské knihovny, měla velký podíl na jeho úspěchu ve Francii, kde se starala o veškerou administrativu a autorská práva, což Kunderovi umožnilo soustředit se na psaní. „Byla to energická žena, která na sebe vzala veškerou tíhu vyjednávání a tím umožnila Milanovi se plně věnovat tvorbě,“ vzpomínal Kubíček. Kunderovi zůstali ve Francii po celý život, kde se pohybovali v kruhu pařížské intelektuální elity.

I přes své pracovní nasazení neztratila Kunderová kontakt se společenským životem. Ještě začátkem září sezvala desítky přátel do svého pařížského bytu, aby společně vzpomínali na Milana Kunderu, který si nepřál žádné velké rozloučení. „Vytvořila kolem sebe okruh přátel z uměleckého a intelektuálního světa, kteří ji i Milana provázeli po celou dobu jejich života ve Francii,“ dodal Kubíček.

Po smrti manžela Kunderová zajistila převoz jeho knih a osobních věcí do rodného Brna. Byla to právě ona, kdo inicioval vytvoření Kunderovy knihovny v Brně, která se nyní stává jeho trvalým odkazem. V souladu s přáním manželů budou jejich urny společně převezeny a uloženy v Brně.

Související

Kundera, Milan

Emigrace je blbost, říká Věra Kunderová. Návrat do ČR nebyl možný kvůli disidentům

Emigrace je nejhorší blbost, kterou může člověk v životě udělat, návrat po revoluci v roce 1989 už ale nebyl možný z praktických důvodů i kvůli disidentům, kteří se dostali k moci. V rozhovoru pro brněnský literární měsíčník Host to řekla Věra Kunderová, manželka a dlouholetá literární agentka světově proslulého spisovatele Milana Kundery. Oba se v 70. letech rozhodli zůstat ve Francii, kam Kundera dostal pozvání vyučovat na univerzitě. Kundera rozhovory neposkytuje.

Více souvisejících

Věra Kunderová Milan Kundera

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 2 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili

Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy