Ústecká zoo přišla o svůj symbol. Slonice Kala se vážně zranila, museli ji utratit

Ústecká zoologická zahrada přišla o slonici. Samici slona indického odborníci utratili kvůli jejímu zdravotnímu stavu. Slonice Kala v uplynulých týdnech několikrát upadla a nemohla se postavit na nohy. ČTK o tom dnes informovala mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Slonice spadla také v pondělí ve výběhu, bylo proto rozhodnuto o eutanazii. Slonice Kala a Delhi se staly symbolem ústecké zoo a velkým lákadlem pro návštěvníky.

Kalu přivezli chovatelé do ústecké zoo z Vietnamu v roce 1985 jako jedenáctiměsíční. Zdravotní potíže měla Kala dlouhodobě. Loni v létě ji specialisté operovali levou přední nohu, kde se jí utvořil v místě dřívějšího poranění absces.

Budoucnost chovu slonů v ústecké zoo je nejistá. Kala nebyla nikdy v takové kondici, aby mohla podstoupit inseminaci. Druhou slonici Delhi, která přišla do zoo dva roky po Kale, oplodnili uměle, mládě se ale narodilo mrtvé. Současný pavilon pro slony je z roku 2004 a už tehdy ho poznamenal nedostatek peněz.

Návštěvníci si přitom slonice oblíbili stejně jako orangutany. Orangutana boronejského Ňuňáka utratila zoo v listopadu roku 2017, zvíře trpělo pokročilou fází rakoviny. Také pavilon orangutanů není v dobrém stavu. Peníze chybí zoo i jinde, na investice by podle odhadu potřebovala tři čtvrtě miliardy korun, které ale město nemá.

Související

Lori balijský je dnes kriticky ohrožený, o to větší radost mají chovatelé z každého úspěšného odchovu. Foto: Tomáš Adamec

České zoologické zahrady lákají návštěvníky na řadu novinek

Návštěvníci českých zoologických zahrad se mají v létě na co těšit. V řadě z nich je čekají nové atrakce, jako expozice pro ohrožené žáby vodnice posvátné v Praze nebo expozice Tsavo v Ostravě, která je věnována africkým druhům mangustě trpasličí a dikobrazovi jihoafričtímu. V Ústí nad Labem lákají návštěvníky na noční prohlídky, v Brně zase na bizoní lázně.

Více souvisejících

Zoo Ústí nad Labem Sloni Zvířata

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Kometa Brno

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení

Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s ČSSZ vnímá obavy zaměstnavatelů ze sankcí spojených s opožděným nebo chybným odesláním Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele. Cílem ministerstva není zaměstnavatele sankcionovat, ale zvládnout tuto zásadní změnu tak, aby v praxi skutečně fungovala.

včera

Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela

Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy