Nebezpečný trend v Česku? Rodiče namísto cesty k lékaři léčí děti rulíkem

KOMENTÁŘ - Rulík zlomocný je rostlina, která je všem dobře známá. Už ve škole se varuje před jejími účinky, a nikoliv neprávem. Je totiž nejnebezpečnější středoevropskou jedovatou rostlinou, a podle odhadů je zodpovědná až za polovinu otrav v Česku. Někteří rodiče ale namísto lékaře upřednostňují domácí léčbu výtažkem z této rostliny.

O podivných praktikách, které se v Česku i jinde ve světě odehrávají, EuroZprávy.cz neinformují poprvé. Už v minulosti jsme vás upozornili například na trend "nebezpečných" čárových kódů nebo na "léčbu" bazénovou chemií.

Na internetu se v diskuzních skupinách ale sjednocují lidé, kteří přisuzují léčivé účinky i jiným, v zásadě škodlivým produktům, či minimálně bez prokazatelných léčivých účinků. Jedním z nich je i výtažek rulíku zlomocného, jedné z nejjedovatějších evropských rostlin, která dokáže v případě otravy způsobit smrt dítěti i dospělému člověku.

Výtažek z rulíku je v homeopatických kruzích popisován jako všemocný lék. Údajně jde o první homeopatikum vůbec a má pomáhat například při akutních a závažných nemocech, při vysoké horečce, při nemocech virového nebo bakteriálního původu, při bolesti hlavy, břicha, kloubů, apod.

Na tuzemském internetu lze nalézt řadu serverů, které léčbu výtažkem z této rostliny doporučují. Ostatně zakoupit jej na trhu není nic těžkého, na internetu se prodává pod názvem Belladonna (z latinského Atropa bella-donna - Rulík lomocný, pozn red.) za pár desítek korun a mnoho serverů se odkazuje právě na jeho prospěšné účinky. Ačkoliv nemá prokázané účinky, Státní úřad pro kontrolu léčiv jeho prodej nezakazuje.

V řadě případů servery také uvádí, že jde o lékaři doporučovaný lék, ačkoliv nejde ani tak o lék, a v případě homeopatů ani o lékaře. Naopak, vědecká studie, která by prokazatelný účinek rulíku na lidské zdraví potvrdila, chybí. A americký federální úřad pro kontrolu léčiv před konzumací dokonce důrazně varuje.

Pan African Medical Journal dokonce eviduje případy, kdy po podání jedovaté rostliny či výtažků se u dětí objevily vážné následky připomínající účinky drog. Nejde přitom o nic neobvyklého. I v Česku se výtažkem z rulíku "léčí" jak dospělí, tak i děti.

Vypovídají o tom například diskuze na sociálních sítích, kam se lidé obrací i ve vážných případech, které by za normálních okolností vyžadovaly spíše lékaře. Namísto toho ale rodiče sahají po přípravcích, které nemají prokázané léčivé účinky. 

Související

Více souvisejících

Konspirační teorie češi rostliny

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

před 10 hodinami

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

včera

Polsko rozmísťuje na hranici s Ruskem a Běloruskem protitankové zátarasy

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

včera

Moskva

Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti

Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.

včera

Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie

Uplynulý rok 2025 se do dějin evropské ekonomiky zapíše jako období hlubokého otřesu a nejistoty. Server Politico jej popisuje jako jeden z nejvíce vyčerpávajících roků pro unijní obchod, kterému dominoval nevybíravý tlak staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten od svého lednového návratu do úřadu nešetřil na adresu Bruselu urážkami a označil Evropskou unii za uskupení vytvořené k parazitování na Americe, což následně podpořil zavedením nejtvrdších celních bariér za posledních sto let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy