Britové a konspirační teorie: Jeden ze čtyř nevěří v pandemii, zpochybňuje se i teror v Londýně

Více než tři roky po vypuknutí pandemie covidu-19 se ukázalo, že necelá čtvrtina Britů nevěří v její existenci. Třetina lidí na Ostrovech se domnívá, že šlo o součást snahy ze strany státu donutit je k očkování. Úspěch u některých slaví i další konspirace. 

Vyplývá to z výsledků průzkumu londýnské univerzity King's College, který se věnoval i jiným konspiračním teoriím. Upozornil na něj deník Guardian s tím, že teoriím věří více lidí, než si veřejnost myslí. 

Mimo jiné se ukázalo, že pětina Britů věří tomu, že teroristické útoky v metru v Londýně, při nichž v červenci roku 2005 zemřelo 52 nevinných lidí, provedla vláda ve snaze získat podporu pro vojenské operace na Blízkém východě. Nejvíce respondentů, konkrétně 35 procent, se hlásí k teorii, podle které budou centralizované digitální měny sloužit ke kontrole občanů a omezování svobod.

Podle autorů šetření jsou výsledky "šokující". Protest přitom označili za klíčový prvek každé demokracie. "Je však znepokojující vidět, že jeden ze sedmi lidí říká, že by bylo přijatelné použít násilí dejme tomu při protestu proti digitálním měnám," poznamenal profesor Bobby Duffy.

Průzkum proběhl on-line během letošního dubna, na otázky odpovídalo 2274 respondentů.

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.
Kapitol Spojených států amerických

KOMENTÁŘ: Vpád do Kongresu demonstroval hrozbu populismu a konspiračních teorií

Uplynul rok od vpádu příznivců ve volbách poraženého amerického prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu. Je příliš brzy na to, abychom dokázali říct, nakolik bude datum 6. ledna 2021, kdy se dav pokusil zvrátit výsledek prezidentského klání, pro dějiny Spojených států z dlouhodobé perspektivy významné. Již nyní je ale zřejmé, že násilnosti na Capitol Hill ukázaly, jakou hrozbu pro demokracii představuje současný politický populismus v kombinaci s konspiračními teoriemi.

Více souvisejících

Konspirační teorie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie Terorismus

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

AC Sparta Praha

Úspěšný návrat do Ligy mistrů. Sparta i ve druhém vystoupení bodovala

Poté, co si na úvod Ligy mistrů doma s přehledem poradila se Salcburkem, nad kterým vyhrála 3:0, čekal na pražskou Spartu o poznání těžší soupeř. V úterý se představila na stadionu úřadujícího německého vicemistra Stuttgartu. Zápas začal podle očekávání, když už po sedmi minutách hry šli domácí do vedení zásluhou Enza Millota. V prvním poločase ale Sparta dokázala hrát vyrovnaný fotbal, až dokázala vyrovnat parádní střelou do šibenice z přímého kopu od Kairinena. Duel skončil 1:1, jelikož se Spartě ve druhé půli podařilo cenný bod ubránit.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vyhlašování laureátů Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu

Nobelovu cenu za medicínu získali Ambros a Ruvkun. Objevili mikroRNA

Nobelovu cenu za fyziologii nebo medicínu za rok 2024 získali Američané Victor Ambros a Gary Ruvkun za "objev mikroRNA a její roli v posttranskripční genové regulaci". Laureáty vybralo Nobelovo shromáždění Karolínského institutu ve Stockholmu, jejich jména oznámil v pondělí dopoledne generální tajemník shromáždění Thomas Perlmann.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Raketa Kinžal na letounu MiG-31

Rusko poslalo na Kyjev nadzvukové rakety Kinžal

Ukrajinská protivzdušná obrana v pondělí ráno odrazila ruský útok nad Kyjevem. Během dopravní špičky dopadly úlomky raket na tři čtvrti ve městě, ale zatím nebyly hlášeny žádné oběti ani větší materiální škody, uvedl šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko podle serveru Ukrainska pravda.

před 8 hodinami

Válka v Izraeli

Rok války na Blízkém východě: Ve jménu bezohlednosti a dezinformací

Přesně před rokem začal brutální konflikt mezi teroristickým hnutím Hamás a Izraelem. Blízký východ od té doby viděl již dlouho neviděné krveprolití, které stálo životy až desítky tisíc lidí. A co je nejhorší, konflikt se ani zdaleka neblíží ke konci. Naopak, týden po týdnu je intenzivnější.

před 9 hodinami

OSN: Útoky Izraele v Libanonu jsou porušením mezinárodního humanitárního práva

Šéf Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi v neděli prohlásil, že vzdušné útoky v Libanonu představují porušení mezinárodního humanitárního práva, protože zasáhly civilní infrastrukturu a způsobily civilní oběti. Grandi to uvedl v souvislosti s izraelským bombardováním Libanonu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy