Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.
Lidé, které konspirační teorie přitahují, se snaží uspokojit tři základní psychologické potřeby. Chtějí více jistoty, cítit kontrolu a udržet si kladný obraz sebe samých a skupiny, do které patří. Tyto potřeby jsou obzvlášť nenaplněné v časech krize, například při pandemii covidu-19, kdy se snaha porozumět světu kolem stává o to naléhavější.
Jenže konspirační teorie tyto potřeby nejen že neuspokojí, ale mohou v lidech přispět k pocitu nejistoty a úzkosti. Podle studie zveřejněné na webu vědeckého časopisu Personality and Social Psychology Bulletin v roce 2021 navíc neovlivňují jen stav mysli, ale také chování.
Například lidé, kteří na základě konspiračních teorií zaměřených proti očkování uvedli, že věří, že farmaceutické společnosti zatajují nebezpečí spojená s vakcínami, po měsíci měli nejen dál negativní postoj vůči očkování, ale také zvýšený pocit bezmoci. Se zastánci konspirací je právě proto důležité vést dialog.
Síla společenských norem může být v omezování vlivu konspiračních teorií jedním z důležitých nástrojů. Lidé přeceňují jak moc ostatní podobným teoriím věří, což přispívá k jejich vlastní zranitelnosti vůči konspiracím. Podání informací o tom, čemu lidé doopravdy věří, může tuto mylnou představu vyvrátit. U vzorku dospělých v Británii se takto podle studie z roku 2021 podařilo oslabit vyhraněnost vůči očkování založenou na konspiracích.
Způsob, jakým lidé přemýšlejí o kontrole, může podle výzkumů snížit pravděpodobnost, zda se ke konspiračním teoriím přikloní. Jedinci zaměření na dosažení cílů považují konspirační teorie za méně přitažlivé oproti lidem fixovaným na ochranu toho, co již mají. Autoři studie z roku 2018 tvrdí, že soustředěnost na utváření vlastní budoucnosti podporuje pocit kontroly, což snižuje náchylnost ke konspiracím.
Následující kroky podložené vědeckým výzkumem vám mohou pomoci v náročných rozhovorech s lidmi, kteří podobným teoriím věří:
1. Mějte otevřenou mysl
Otevřený přístup se zakládá na kladení otázek a naslouchání a přispívá k porozumění druhé straně. Pozorně naslouchejte a vyhněte se obhajování vlastních názorů. Zkuste se zeptat na následující otázky: Kdy jsi tomu začal či začala věřit? Jak tě to ovlivnilo po psychické stránce? Co ti tento názor nabízí?
2. Buďte vnímaví
Abyste podpořili vlastní empatii, zkuste se zaměřit na to, co psychologové nazývají konverzační vnímavostí. Ta může překlenout propast mezi názory, které každý z vás zastává. Říkejte věci jako například: Rozumím, že... Myslíš tím, že...? Jaký z toho máš pocit? Řekni mi víc o... Poslouchám. Děkuji, že mi to říkáš.
3. Kritické myšlení
Apelujte na hodnotu kritického myšlení. Pokud se člověk, se kterým se bavíte, sám vnímá jako kriticky smýšlející, snažte se zaměřit na hlubší prozkoumání konspirační teorie jako takové. Na porovnání a zvážení všech dostupných důkazů.
4. Konspirační teorie nejsou norma
Zkuste poukázat na to, že konspirační teorie nejsou tak běžné, jak si lidé myslí. Přehodnocení sociálních norem může přispět k uspokojení potřeby chránit skupinu, s níž se člověk ztotožňuje.
5. Zaměřte se na to, co lze kontrolovat
Povzbuďte je, aby se soustředili na budoucnost a aby vložili energii do oblastí svého života, ve kterých pociťují větší kontrolu.
Přestože tyto konverzace mohou být náročné, jsou důležité. S empatickým, chápavým a otevřeným přístupem si získáte důvěru. Ta je podle výzkumů mimo jiné důležitým faktorem v prevenci radikalizace.
Související

KOMENTÁŘ: Vpád do Kongresu demonstroval hrozbu populismu a konspiračních teorií

20 let od 11. září: Zájem konspirátorů se přenesl na covid-19
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Ruské ostřelování ukrajinské Avdijivky zabilo dva civilisty včetně nemluvněte
před 10 minutami

USA oznámí vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 2,6 miliardy dolarů
před 12 minutami

Rumunský soud rozhodl o propuštění influencera Tatea z vazby do domácího vězení
včera

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"
Aktualizováno včera

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů
Aktualizováno včera

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon
včera

Laviny v Norsku zabily čtyři lidi, včetně zahraničního turisty
Aktualizováno včera

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě
včera

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář
včera

Putin schválil aktualizovanou doktrínu. Půlka světa je pro něj existenční hrozba
Aktualizováno včera

Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci
včera

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací
včera

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi
Aktualizováno včera

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují
včera

Pistorius dál zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně
včera

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu, opakovaně prodával špatnou naftu
včera

Macura si nedovede na úrovní rady představit koaliční spolupráci s ANO
včera

Bývalý editor The Guardian zažaloval Google, požaduje 3,4 miliardy liber za ušlé zisky vydavatelů
včera

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu desítku dronů, zaútočilo i raketami
včera
Zemětřesení v Rakousku pocítilo i Slovensko. Otřesy zaznamenali i v Bratislavě
Rakousko zasáhlo včera večer zemětřesení, které zaznamenaly i přístroje v sousedních zemích, konkrétně například na Slovensku. V zasažené oblasti ovšem pamatují i silnější otřesy.
Zdroj: Jan Hrabě