Obyvatelé hlavního města i mimopražští turisté využili slunečného dne k návštěvě Matějské pouti, která dnes začala na pražském holešovickém Výstavišti. Stovky atrakcí, včetně novinek jako adrenalinové To Scan a Techno power, si budou moci lidé vyzkoušet po zhruba dva měsíce. Dnes i přes poněkud chladnější počasí dorazily do areálu první tisícovky dospělých a dětí.
"Start letošní Matějské pouti se vydařil, postupně přichází více a více lidí," řekla organizátorka Eva Kočková. Letos podle ní nabídne pouť návštěvníkům nově také farmářské trhy, které se budou konat každý pátek, sobotu a neděli v dolní části areálu. "Další novinkou je předprodej vstupenek v Ticketportal, aby lidé nemuseli stát před Výstavištěm dlouhé fronty," dodala Kočková.
Z atrakcí se do Prahy vrátily zahraniční Katapult, Dům naruby nebo oblíbený volný pád Golmine Tower. Z dolní části areálu však zmizela desetiletí stará horská dráha, které byla stejně jako několika dalším atrakcím vypovězena nájemní smlouva. "Náhradou za horskou dráhu máme tři menší bobové dráhy a klasický Super Mouse, který sem jezdí každý rok s holandským lunaparkem," uvedla organizátorka. V dolní i horní části areálu jsou podle ní také dvě nová obří kola.
Stejně jako v minulých letech se i letos 1. dubna uskuteční charitativní den pro děti z dětských domovů, azylových domů a handicapované děti. Vedle volného vstupu na atrakce je čeká i hudební vystoupení. Zájemci také mohou na Výstavišti navštívit expozici animačního studia Pixar, které zde představuje skicy, kresby a modely z filmů, jako je Příběh hraček, Auta nebo Ratatouille.
Každý rok navštíví Matějskou pouť desetitisíce lidí. Přesnou návštěvnost ale organizátoři neví, protože ve všední den se vstupné neplatí. Loni i přes nepřízeň počasí dorazilo poslední víkend poutě až 50.000 lidí denně. Ceny atrakcí zůstaly na loňské úrovni, víkendové vstupné činí 30 korun.
Historii Matějské pouti eviduje Národní knihovna v záznamech od roku 1595, díky únorovému termínu svátku svatého Matěje jde o první jarní pouť v Evropě. Původní poutě byly v okolí dejvického kostelíka, v místech, kterým se dnes říká Na Babě nebo U Matěje.
Související
Začala tradiční Matějská pouť. O které atrakce je největší zájem?
Matějská pouť nabídne víc zábavy než loni, novinkou bude atrakce King
Matějská pouť , Výstaviště Praha , kolotoče , Praha
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Počasí o víkendu bude teplé, místy ale může ještě nasněžit
včera
Ukrajině dochází čas. O 90miliardové půjčce Kyjevu bude EU hlasovat výrazně dříve
včera
Tentokrát to na rychlobruslařském oválu necinklo. Zdráhalovou může přesto těšit TOP 10
včera
Europoslankyně Nikola Bartůšek opustila frakci Patrioti pro Evropu. Důvod nevysvětlila
včera
Český curlingový smíšený pár se rozloučil výhrou, týmová kombinace se českým lyžařům hrubě nevyvedla
včera
Po nevydařeném finiši ve štafetách se Davidová neukáže v individuálním závodě
včera
V Miláně nejsou s olympiádou spokojeni všichni. Proti sportovnímu svátku se tam i demonstrovalo
včera
OSN i EU ostře odsoudily rozsudek nad Jimmym Laiem
včera
Brexit obráceně. Sadiq Khan chce vrátit Británii do Evropské unie
včera
Britská policie opět vyšetřuje Andrewa. Měl předávat informace Epsteinovi
včera
Evropský sen o vlastních stíhačkách šesté generace se rozpadá. Macronův projekt je prakticky mrtvý
včera
Evropská komise zasáhla proti WhatsAppu. Populární aplikaci zřejmě čeká zásadní změna
včera
USA se bouří proti závěrům MSC: Nechceme rozbít NATO ani podkopat světové uspořádání. Pak zaútočily na EU
včera
Olympiáda bez umělého sněhu? Kvůli globálnímu oteplování prakticky nemožné
včera
Vláda ruší NERV. Pavla pustí do Mnichova, Macinka pojede samostatně
včera
Epstein pronikal i do nejvyšších pater ruské politiky. Pokusil se dostat až k Putinovi
včera
„Vezměte si prosím vakcínu.“ USA čelí rozsáhlé epidemii spalniček, lékaři kvůli očkování apelují na občany
včera
Američtí sportovci na olympiádě kritizují dění v USA. Z Bílého domu přišla ostrá reakce
včera
Přežije Země Trumpa? Bílý dům se zmítá v chaosu jeho nálad, věří mu už jen třetina lidí
včera
Zemře za mřížemi? Jimmy Lai dostal 20 let vězení, svět vyzývá k jeho propuštění
Známý mediální magnát a zastánce demokracie v Hongkongu Jimmy Lai byl odsouzen k dvaceti letům vězení za trestné činy proti národní bezpečnosti. Jeho dcera Claire Lai označila tento verdikt za srdceryvně krutý, zejména s ohledem na zhoršující se zdravotní stav jejího osmasedmdesátiletého otce. Podle jejích slov hrozí, že pokud bude trest vykonán, její otec zemře za mřížemi jako mučedník. Syn Sebastien Lai doplnil, že se jedná o drakonické a zničující rozhodnutí.
Zdroj: Libor Novák