Lev, tygr nebo puma? Šelmu si může na internetu za pár korun koupit skoro každý

Nedávný případ, kdy dospělý lev usmrtil ve Zděchově na Vsetínsku svého třiatřicetiletého chovatele, otřásl Českem a vyvolal debatu o tom, jak snadno lze ve skutečnosti v dnešní době šelmy pořídit. Server EuroZprávy.cz zjistil, že na internetu si podobná zvířata může zakoupit skoro každý, a ceny jsou více než příznivé.

Velké kočkovité šelmy se stávají oblíbenými mazlíčky majetnějších chovatelů. Vzhledem k tomu, že nejde o domestikovaná, ale exotická zvířata, mnoho zájemců si je kupuje vyloženě s cílem zaujmout své okolí a chlubit se zvířetem, které není v našich končinách zcela běžné.

Zákon je přitom v tomto ohledu benevolentní. Chov šelem sice podléhá veterinářským kontrolám a stavba výběhu naopak stavebnímu úřadu, právě vsetínský případ ale ukázal, že neplnění uložených povinností může končit maximálně pokutami.

Ministerstvo i ochránci zvířat nyní volají po zpřísnění zákona, do té doby ale může uplynout řada měsíců či let, během kterých se podobná zvířata budou podávat dál. A sehnat je je lehčí, než se zdá.

Například ceny mláďat lvů na internetu startují na 25 tisících korunách a dosahují zhruba 50 tisíc korun. To je sice pro většinu lidí poměrně vysoká částka, na druhou stranu většina lidí by si podobné zvíře domů nepořídila.

K tomu, aby se naše redakce dostala na inzeráty nabízející kočkovité šelmy, ani nemusela dlouze pátrat. Za pár minut jsme se brodili v mnoha nabídkách na prodej zvířat, většinou od soukromých chovatelů.

Lvi ale nejsou jedinými zvířaty, které si lze v našich končinách zakoupit. Stejně snadno lze sehnat i pumy, který je na trhu méně, a jejich cena startuje výše. Pohybuje se zhruba od 50 do 100 tisíc korun. 

Za 50 tisíc korun a výše lze zakoupit i mládě medvěda a pokud si zájemce připlatí zhruba jednou tolik, může si pořídit i tygra. Jeho ceny začínají na 70 až 100 tisících.

Ačkoliv se současná debata točí pouze kolem kočkovitých šelem, na trhu se čile obchoduje i s šelmami psovitými. Najít inzeráty na prodej vlků je složitější, ale ne nemožné. Jejich cena se pohybuje v desítkách tisíc korun, ale drží se spíše spodní hranice.

V případě některých druhů vlků je ale situace složitější, neboť jde o druhy v Česku kriticky ohrožené. Jejich chov je proto pod dohledem úřadů a obnáší kromě předem uděleného povolení i spoustu papírování. Přesto není nemožné si jej na černém trhu zakoupit.

Debaty o zákazu soukromých chovů šelem se v Česku vedly i loni po odhaleném případu Ludvíka Berouska st., vyšuměly ale do prázdna, a je tedy možné, že podobně skončí i aktuální vlna zájmu veřejnosti a odborníků. Šelma přitom nemusí být vždy nebezpečná jen svému majiteli.

Ačkoliv domestikace těchto zvířat je prakticky nemožná a několik případů demonstruje, jak snadno se zvíře obrátí proti svému majiteli, jsou šelmy hrozbou i pro okolí. Venčení na vodítku je totiž skoro to stejné, jako byste šelmu pustili na volno. Dospělý lev může klidně vážit i více ne 200 kilogramů a pokud se rozběhne za kořistí, vodítko ani chovatel ho nemají šanci zastavit.

Související

Ilustrační fotografie

EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov

Začátek období letních dovolených znamená pro útulky jediné: zaplní se opuštěnými domácími mazlíčky, jejichž majitelé je při plánování cest odložili. Dosud bylo téměř nemožné původní majitele takových zvířat dohledat, což vedlo k přeplněným kapacitám mnoha zařízení. Brzy však tato praxe narazí na nová legislativní omezení z Bruselu. Evropská unie se totiž rozhodla zavést přísnější pravidla pro ochranu psů a koček. Kromě povinného čipování, které v Česku v případě psů platí už řadu let, zavádí také závazné minimální standardy pro jejich chov.

Více souvisejících

Zvířata Lvi Tygři Zvěř - puma

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

důchody

Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři

Vláda schválila změny v důchodovém systému a poslala příslušnou novelu zákona o důchodovém pojištění do Poslanecké sněmovny. O rozhodnutí kabinetu informoval na sociální síti X ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka. Nová úprava má za cíl ocenit seniorskou pracovní aktivitu, lépe podpořit lidi ve vysokém věku a zjednodušit fungování celého systému, přičemž plánované změny ve valorizacích prozatím schváleny nebyly.

před 3 hodinami

Vláda ČR

Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině

Vláda na svém pondělním jednání jednomyšleně podpořila poslanecký návrh premiéra Andreje Babiše a ministra školství Roberta Plagy, který usiluje o plošný zákaz používání mobilních telefonů a dalších elektronických komunikačních zařízení. Omezení se má týkat mateřských škol, základních škol a také nižších stupňů víceletých gymnázií. Podle ministra školství se kabinet k této zákonné úpravě rozhodl na základě vyhodnocení dat ze škol, z nichž vyplynulo, že dosavadní dobrovolný přístup nepřinesl dostatečné výsledky.

před 4 hodinami

Jeroným Tejc, Martin Šebestyán, Ivan Bednárik

Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě

Vláda schválila návrh na zamítnutí kompetenční žaloby, kterou k Ústavnímu soudu podal prezident Petr Pavel. Dokument připravený ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem zároveň obsahuje požadavek na vyloučení soudce zpravodaje Pavla Šámala z dalšího projednávání celého případu. Vládní kabinet jej totiž viní ze soudního aktivismu v souvislosti s jeho nedávným rozhodnutím o předběžném opatření.

před 5 hodinami

Prezident Trump

Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní

Americký prezident Donald Trump vyvolal rozruch svými neotřelými návrhy ohledně pořádání dalších ročníků fotbalového mistrovství světa. Před nedělním finálovým utkáním mezi Španělskem a Argentinou na stadionu MetLife v New Jersey poskytl rozhovor televizi Fox, v němž otevřeně vyzval šéfa mezinárodní federace FIFA Gianniho Infantina, aby Spojeným státům co nejdříve opět přidělil pořadatelství tohoto šampionátu.

před 7 hodinami

Andrej Babiš

Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat

České zastoupení na summitu NATO doprovázela výrazná vnitropolitická tenze mezi premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Petrem Pavlem. Českou delegaci tvořili vedle předsedy vlády a hlavy státu také ministr zahraničí Petr Macinka a ministr obrany Jaromír Zůna. Vláda přitom s účastí prezidenta na vrcholné schůzce původně nepočítala, Ústavní soud však kabinetu předběžným opatřením nařídil, aby Pavlovi odjezd umožnil. Premiér Babiš následně prezidentovo působení na akci veřejně označil za ostudné a trapné.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Írán utrpěl velmi těžké zásahy poté, co Spojené státy dokončily devátou noc leteckých úderů. Napříč íránským územím byly hlášeny četné výbuchy. Narůstající počty vojenských obětí a šířící se útoky v posledním období výrazně zvýšily obavy z propuknutí rozsáhlejšího válečného konfliktu.

před 12 hodinami

Déšť

Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy

Český hydrometeorologický ústav zveřejnil seznam stěžejních informací týkajících se počasí, které nás tento týden čeká. Podle meteorologů nabídne následující období proměnlivé podmínky s nižším podílem slunečního svitu, mírnějšími teplotami a proměnlivými srážkami.

Aktualizováno před 19 hodinami

MS ve fotbale

Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0

Fotbaloví fanoušci se dočkali. V neděli večer se odehrál dlouho očekávaný finálový zápas historicky největšího fotbalového světového šampionátu v dějinách, do kterého se nakonec dostali fotbalisté Španělska a Argentiny. Zatímco Španělé se snažili navázat na svůj dosud jediný titul z roku 2010, kdy poprvé a naposledy hráli finále MS, Argentina se pokusila obhájit titulu z roku 2022. To se jí ale nepovedlo a titul mistrů světa si podruhé v historii odneslo Španělsko.

včera

oděvy

Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat

V Evropské unii vstoupil v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení, obuvi a oděvních doplňků, což představuje nejnovější krok bloku ke snížení množství odpadu. Nové nařízení v rámci unijní směrnice o ekodesignu udržetelných výrobků se vztahuje na velké společnosti s více než 250 zaměstnanci a ročním čistým obratem přesahujícím 50 milionů eur. 

včera

včera

Ilustrační foto

Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou

Ministerstvo financí v pátek zveřejnilo poslední cenové stropy na pohonné hmoty, které určují nejvyšší povolené prodejní ceny pro nadcházející víkend. U obou hlavních druhů paliv došlo k jejich navýšení. Tyto hodnoty, které úřad zveřejňuje v cenovém věstníku, jsou zároveň úplně posledními stropy, jež stát určil. Od pondělí cenový strop na pohonné hmoty končí.

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět

Jihoukrajinské město Nikopol se v hlavních zprávách objevuje jen zřídka, neboť zůstává ve stínu hrozeb spojených s nedalekou okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnou, která leží přímo na protějším břehu řeky. Podle místních úřadů je však toto frontové město terčem útoků prakticky každý den od samého počátku ruské invaze. Vzhledem k bezprostřední blízkosti nepřátelských pozic, jež jsou na druhém břehu Dněpru vzdálené pouhé tři kilometry, čelí civilní obyvatelé permanentnímu riziku náletů bezpilotních letounů s krátkým doletem. Místní dobrovolníci potvrzují, že ačkoliv si na neustálé nebezpečí do jisté míry zvykli, všudypřítomný strach je nikdy zcela neopouští a je nesmírně obtížné sledovat, jak toto napětí doléhá na starší či hendikepované spoluobčany.

včera

Andrej Babiš

Supernemocnice v Letňanech nebude. Místo toho chce Babiš opět komplexní vládní čtvrť

Premiér Andrej Babiš (ANO) se hodlá vrátit ke svému dřívějšímu záměru a znovu usiluje o vybudování komplexní vládní čtvrti v pražských Letňanech. Tento nápad podle vlastních slov poprvé dostal v roce 2015 během setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Předchozí pokus o realizaci tohoto plánu však selhal kvůli nedohodě s pražským magistrátem ohledně poskytnutí nezbytných pozemků. Zda se projekt tentokrát posune kupředu, bude opět záviset na výsledku nových vyjednávání s vedením hlavního města.

včera

Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) v neděli odpoledne odletěl na pracovní cestu do Číny. Před svým odletem v televizním diskusním pořadu CNN Prima News uvedl, že návštěvu předem konzultoval na koordinačních schůzkách s ministerstvem zahraničí a také s vedením českých tajných služeb kvůli vzájemné výměně informací.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy