Policie obvinila dva lidi kvůli předloňskému pádu trojské lávky v Praze z obecného ohrožení z nedbalosti, uvedla dnes Česká televize. Její informaci ČTK potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Dvojici podle něj hrozí až osm let vězení nebo peněžitý trest. Podle serveru Seznam Zprávy jde o bývalého vedoucího oddělení mostů Technické správy komunikací (TSK) Antonína Semeckého a autora lávky Jiřího Stráského.
"Trestní stíhání je vedeno proti dvěma osobám pro jednání, které bylo kvalifikováno jako obecné ohrožení z nedbalosti," uvedl Cimbala. Obvinění podle právní kvalifikace porušili důležitou povinnost vyplývající z jejich zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo povinnost jim uloženou podle zákona.
Lidovky.cz uvedly, že Stráský své obvinění potvrdil, jeho advokát proti usnesení prý podal stížnost. "Bez konzultace s ním se nebudu k případu vyjadřovat," napsal Stráský serveru.
Pražská radní Hana Marvanová (za STAN) ČTK řekla, že pádem se budou příští týden zabývat radní. Budou chtít, aby magistrát a TSK prověřily, zda neselhali manažeři či úředníci. Podle Marvanové se přes 20 let vědělo, že je lávka v havarijním stavu.
"Jedná se mi o prověření pracovněprávní a manažerské roviny. Pokud někdo tyto informace měl, jeho povinností bylo konat a zabránit pádu," řekla. "Budu chtít, aby se věcí zabývalo také představenstvo a dozorčí rada TSK," dodala. Město bude řešit také výši vzniklé škody, Praha je totiž účastníkem řízení v pozici poškozeného.
Stráský v současnosti projektuje novou lávku přes Labe v Nymburce. Původní lávka, kterou taktéž navrhoval, musela být loni v létě kvůli jejímu špatnému stavu zdemolována. Vedení Nymburka po obvinění Stráského žádné kroky činit nebude. "Já ctím presumpci neviny. Já jsem převzal projekt, který byl už rozpracovaný, pan Stráský vyhrál, já jsem ta práva ctil a nehodlám v tom dělat nic nového, protože by se začalo s budováním nové lávky o několik měsíců později," řekl dnes ČTK nymburský starosta Tomáš Mach (Nymburk s klidem). Smlouvu na novou lávku uzavřelo se Stráským bývalé vedení města.
Lávka se zřítila 2. prosince 2017 a zraněni byli čtyři lidé, z toho dva vážně. Město loni každému ze zraněných dalo 50.000 korun. Další odškodnění vyplatila dvěma ze zraněných pojišťovna, vedení Prahy s ní uzavřelo dohodu, podle které dostali peníze ještě před skončením policejního vyšetřování. Výši odškodnění pojišťovna nesdělila. Podle Marvanové se výše zmíněnými obviněními na postupu odškodnění nic nemění.
Praha chce v letošním roce zahájit stavbu provizorní lávky, která nahradí původní ve stejné trase. Spojí přes řeku ulici Pod Havránkou v Troji s Císařským ostrovem, hotova by měla být v únoru příštího roku. Nyní na místě funguje přívoz.
Související
Soud potvrdil osvobození obou mužů stíhaných za pád Trojské lávky
Soud osvobodil oba muže stíhané kvůli pádu pražské Trojské lávky
pád betonové lávky u Trojského zámku v Praze (2. 12. 2017) , Praha , Technická správa komunikací , Hana Marvanová , Jiří Stráský (trojská lávka)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Íránské revoluční gardy pohrozily útoky na americké cíle
před 2 hodinami
Ostuda českého fotbalu: Slávisté během utkání napadli hráče Sparty, případ řeší policie i disciplinární komise
před 2 hodinami
Loď MV Hondius zakotvila u španělského ostrova Tenerife. Evakuace začala
před 4 hodinami
Počasí: Česko příští týden zasáhne citelné ochlazení a déšť, místy i nasněží
včera
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, prohlásil Putin. Chce jednat s jednou konkrétní osobou z Evropy
včera
Stojí USA opravdu o dohodu? Vždy, když je na stole, rozhodnete se jinak, zní z Íránu
včera
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
včera
Nervozita stoupá. Starmer čelí po drtivé volební porážce Labouristické strany rostoucímu tlaku na rezignaci
včera
Orbánova vláda definitivně skončila. Péter Magyar se stal premiérem Maďarska
včera
Co odhalily zveřejněné dokumenty o UFO? Posádky misí Apollo hlásily nevysvětlitelná pozorování
včera
Putin zkritizoval „agresivní“ Ukrajinu. Obhajoval válku, tvrdě se pustil do NATO
včera
Fico se v Moskvě sešel s Putinem. Vojenské přehlídky se nezúčastnil
včera
Hrozí NATO rozpad? Bývalý generální tajemník vystoupil s rázným varováním
včera
VIDEO: Rusko oslavilo konec druhé světové skromnou vojenskou přehlídkou
včera
Na vině je počasí. Hantavirus se kvůli klimatickým změnám šíří rychleji než v minulosti
včera
Počasí: Teploty se o víkendu vrátí na téměř letní úroveň
8. května 2026 21:22
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
8. května 2026 19:55
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
8. května 2026 18:46
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
8. května 2026 17:22
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
Spojené státy americké v současné době napjatě očekávají reakci Teheránu na nejnovější mírový návrh, který má za cíl ukončit probíhající válečný konflikt. Americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek dopoledne uvedl, že Washington předpokládá obdržení odpovědi ještě během dnešního dne. Rubio zdůraznil, že administrativa doufá v seriózní nabídku ze strany Íránu, která by umožnila posun v diplomatických jednáních.
Zdroj: Libor Novák