Jakl v RRTV? Je to hanebnost. Postavme se za veřejnoprávní média, volají aktivisté

Skupina Milion chvilek pro demokracii varuje před Ladislavem Jaklem, který byl zvolen do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) jako nominant hnutí SPD. Zástupci skupiny ale také varují před ovládnutím dalších rad, které kontrolují veřejnoprávní média. Otevřeným dopisem se proto obrací na české poslance.

Iniciativa se raduje z několika událostí, které se v uplynulé době staly. Její zástupci oceňují třeba to, že se zástupcem ombudsmanky nestal Zdeněk Koudelka, že policie zasáhla v Brně a politika ANO obvinila z korupce, nebo že premiér Andrej Babiš pravděpodobně půjde před soud kvůli kauze Čapí hnízdo..Radují se také ze zvolení Zuzany Čaputové novou prezidentskou Slovenska.

„A jedna špatná zpráva. Do Rady pro Rozhlasové a televizní vysílání zvolili poslanci nominanta SPD Ladislava Jakla, který je znám nejen jako spoluautor Klausovy amnestie čile publikující na dezinformačních webech, ale také jako člověk, který otevřeně podporuje zrušení veřejnoprávních médií,“ uvádí jménem skupiny Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.

Tvrdí, že zvolit někoho takového, aby hlídal ČT a ČRo je jako zvolit „svobodně a demokraticky svobodnou lišku pro dohled nad svobodným kurníkem“. „Je jasné, že je to hanebnost, proti níž se sluší protestovat. Zároveň je však nutno vzít v potaz dalších několik věcí: Jakl již bohužel zvolen byl, a to demokratickým procesem. A RRTV je mediální rada spíše úřednického charakteru, její vliv na veřejnoprávní média je mnohem omezenější než vliv Rady ČT a Rady ČRO,“ vysvětluje Minář.

Ten také poukazuje, že z patnáctičlenné Rady ČT bude do konce roku 2021 vyměněno 10 členů. „Z třináctičlenné RRTV bude do konce roku 2021 vyměněno 9 členů. Asi nejkritičtěji je na tom Rada ČTK. Již nyní je v sedmičlenné radě nominantka SPD a tři nominanti ANO (mezi nimi i normalizační kádr Žantovský). Do konce června však budou vyměněni další tři členové, takže je možné, že se nejvýznamnější tisková agentura v zemi dostane pod vliv ANO + SPD. Není těžké si představit, že to samé může nastat i v ostatních radách (rozhlasová rada už na tom špatně je - a dlouho to tak zůstane),“ varuje mluvčí spolku.

Cíl iniciativy Milion chvilek pro demokracii a jejich příznivců je podle něj jasný. „Především musíme všechny další volby do mediálních rad pečlivě hlídat a již předem vyvíjet na politiky tlak, aby nevolili nepřijatelné kandidáty. Pokud je zvolí, musíme protestovat. Toto si bereme za úkol. Je třeba se však pokusit i o systémové omezení tak obrovského rizika. Proto se obracíme otevřeným dopisem na poslance, aby se zavázali, že nebudou do rad volit lidi, kteří jsou spojeni s dezinformační scénou či rovnou otevřeně požadují zrušení veřejnoprávních médií. Pro závazky plynoucí z tohoto dopisu se pokusíme vyjednat politickou podporu,“ uvádí Minář

Poukazuje na to, že zaručeno není nic, ale podařit se to může, protože zvolení Jakla naštvalo i ČSSD. „Důsledná podpora nezávislosti médií se dostala dokonce i do programového prohlášení vlády. Budeme vyžadovat, aby nezůstalo u prázdných slibů,“ zdůrazňuje Minář, který na příznivce iniciativy apeluje, aby podepsali otevřený dopis nazvaný "Postavte se za média veřejné služby", který je určen poslancům. Zatím jej podepsaly více než tři tisícovky Čechů. 

„Pokusíme se udělat vše pro to, aby se politické strany zavázaly ke konkrétním krokům. Pokud bude destrukce mediálních rad pokračovat, budeme chodit protestovat do ulic. Proti stávající podobě veřejnoprávních médií lze mít řadu výhrad. Jisté je však to, že nesmíme dopustit, aby se stala provládní hlásnou troubou či naprosto bezzubou idylkou, v níž není pro kritiku některých politiků místo,“ dodává zástupce iniciativy.

Související

Pavel Blažek

Blažek chtěl mluvit na demonstraci za své odvolání, Milion chvilek mu to nedovolil

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chtěl dnes odpoledne promluvit na demonstraci spolku Milion chvilek za své odvolání, organizátoři mu to ale neumožnili. Víc než sto účastníků protestu poblíž úřadu vlády na ministra křičelo "hanba" a "demisi" a někteří z nich se podle zpravodajky ČTK za ním vydali k budově úřadu, kam se vrátil. Blažek čelí kritice kvůli setkání s lobbistou a exporadcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým a kvůli kauze kupčení s městskými byty v Brně.
Benjamin Roll

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40.000 korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. ČTK to dnes řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. 

Více souvisejících

Milion chvilek pro demokracii Demonstrace Ladislav Jakl Media RRTV Česká televize Český rozhlas

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

SBU: Ruští agenti, kteří stáli za Vrběticemi, prováděli i sabotáže na Ukrajině

Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do několika výbuchů, včetně explozí v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014, který sloužil k uchování zbraní pro Ukrajinu. Informaci přinesla agentura Ukrinform s odvoláním na ukrajinské vyšetřovatele a tajnou službu SBU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy