Okresní soud v Novém Jičíně dnes případ železničního neštěstí ve Studénce z roku 2008 neprojednával. K jednání kvůli srdeční arytmii nedorazil jeden z předvolaných soudních znalců. Hlavní líčení proto předseda senátu odročil na úterý. Havárie, která se stala v srpnu 2008, si vyžádala životy osmi lidí.
Hlavní líčení dnes mělo pokračovat právě výslechem soudních znalců, měli se navzájem vyjadřovat k posudkům. Těsně po začátku jednání soudce zaznamenal, že jeden z expertů chybí. Když se mu s ním podařilo spojit, zjistil, že dorazí až v úterý.
"Znalec se omlouvá. Vinou srdeční arytmie nemohl přijít," uvedl soudce. Proces tak bude pokračovat v úterý. Pokud se nepodaří výslechy znalců dokončit, jednání soud odročí ještě na květen.
Okresní soud v Novém Jičíně se případem zabývá už podruhé. První rozhodnutí tohoto soudu, který zprostil obžaloby všech deset obžalovaných, Krajský soud v Ostravě loni zrušil. "Rozsudek byl zrušen, bylo nařízeno krajským soudem, abychom znovu vyslechli znalce, aby se mohli navzájem vyjádřit k závěrům znaleckých posudků," řekl soudce Jaromír Pšenica.
Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, z toho devět těžce. Někteří mají doživotní následky.
Státní zástupce obžaloval deset lidí z obecného ohrožení. Byli mezi nimi manažeři, pracovníci stavebních firem, živnostník či jeden úředník. Novojičínský okresní soud ale zprostil viny všech deset obžalovaných, protože se podle něj nepodařilo prokázat, že by za pád mostu mohli právě oni. Státní zástupce se proti tomu odvolal. Krajský soud v Ostravě projednal odvolání koncem loňského září. Původní rozsudek zrušil, a proto se věc vrátila do Nového Jičína.
Související
Černý měsíc na železnici. V srpnu v minulosti došlo k několika vlakovým neštěstím
NS přezkoumá verdikt v kauze pádu mostu ve Studénce na Novojičínsku
Vlaková havárie /Studénka 8. srpna 2008 v 10:30 hodin/ , soudy , Moravskoslezský kraj
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
před 1 hodinou
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
před 2 hodinami
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
před 2 hodinami
36 hodin po ničivém zemětřesení v Kolumbii záchranáři stále nachází živé
před 3 hodinami
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
před 4 hodinami
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
před 5 hodinami
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
před 6 hodinami
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
před 7 hodinami
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
před 7 hodinami
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
před 8 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
před 9 hodinami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 10 hodinami
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
Maďarský parlament zvolil novou hlavou státu uznávaného odborníka Andráse Baku. Bývalý předseda Nejvyššího soudu se úřadu oficiálně ujme v druhé polovině srpna, přičemž jeho volba představuje zásadní historický milník v moderním vývoji maďarské politické scény.
Zdroj: Libor Novák