Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve spolupráci s celníky nevpustila na vnitřní trh ČR, respektive Evropské unie, zásilku čaje z Číny. Odebrané vzorky překračovaly povolené limity u dvou typů pesticidů, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. V zadržené zásilce bylo asi 31.200 dávek čaje.
Nevyhověly dvě šarže, šlo o čaje s názvy "Fujian Green Tea Snail" a "Guangdong Mi Lan Xiang H-M". U vzorku prvního z čajů prokázala analýza přítomnost pesticidu buprofezin v množství 0,21 miligramu na kilogram, limit je 0,05 mg/kg. A také přítomnost pesticidu tolfenpyrad v množství 0,51 mg/kg, kdy stanovený limit je 0,01 mg/kg.
U vzorku druhého čaje analýza odhalila pesticid buprofezin v množství 0,39 miligramu na kilogram a tolfenpyrad v množství 0,96 mg/kg.
"Z těch šarží z odebraného vzorku, u kterých byla prokázána nadlimitní přítomnost pesticidů, šlo asi o 6400 dávek čaje. Zadržená byla ale celá zásilka, tedy asi 31.200 dávek," řekl Kopřiva.
Dovozcem obou šarží do ČR je společnost AMANA. "Vzhledem k nedodržení limitů pro přítomnost pesticidů rozhodli inspektoři SZPI o nevpuštění zásilky do vnitřního trhu EU a nedošlo tak k ohrožení zdraví spotřebitelů," uvedl mluvčí.
Související
Nekvalitních potravin podle inspekce od roku 2016 na trhu ubývá
Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval salmonelu
SZPI , čaj , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Počasí s varováním. Meteorologové upozornili na náledí
před 49 minutami
Trump a Netanjahu budou jednat o Íránu. Teherán opět varuje Washington
před 1 hodinou
Ceny kritiky vyhrálo drama Sbormistr. Pro dvě sošky si přišel Dužan Duong
před 2 hodinami
Napadení před hernou v Chebu vyšetřuje policie. Jeden z mužů utrpěl vážná zranění
před 2 hodinami
Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař
před 2 hodinami
Trump nechápe, že se na olympiádě bučelo na Vance. Lidé ho prý mají rádi
před 4 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Do Česka dorazí ochlazení
včera
Na jihu Čech v týdnu došlo ke slabému zemětřesení
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
včera
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
včera
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
včera
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
včera
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
V únoru uplynou čtyři roky od začátku války na Ukrajině, kterou se nadále snaží ukončit americký prezident Donald Trump. Podle nejnovějšího vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského tlačí Washington na Kyjev i na Moskvu, aby konflikt skončil do začátku nadcházejícího léta.
Zdroj: Lucie Podzimková