Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) podalo obžalobu na tři bývalé úředníky kvůli restituci Bečvářova statku v Praze. Škodu, která vznikla hlavně státu, vyčíslilo na nejméně 1,4 miliardy Kč. Na webu VSZ to dnes uvedl jeho žalobce Jiří Pražák.
V případu jde o lukrativní pozemky v Praze, které byly podle dřívějších informací vydány ženě, která nebyla příbuznou velkostatkáře Julia Bečváře, a neměla tak na restituci právo.
VSZ podalo obžalobu 31. července k Městskému soudu v Praze. Tři bývalí úředníci bývalého Pozemkového úřadu Praha čelí obvinění ze zločinu zneužití pravomoci úřední osoby a trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. Podle žalobce se jich dopustili v souvislosti s vydáním sedmi restitučních rozhodnutí v letech 2009 až 2012.
"Jejich jednáním měla být způsobena škoda především České republice, případně její vznik ještě hrozí, a to v celkové výši nejméně 1,4 mld. Kč," uvedlo VSZ.
Restituenti z Bečvářovy rodiny získali řadu pozemků v Praze v odhadované hodnotě tří miliard korun. Když žádali také pozemek na Žižkově, na kterém postavila bytový komplex firma Metrostav, zjistili právníci Metrostavu, že jedna z restituentek - Emilie Bednářová - není příbuznou původního majitele. Jejich zjištění v roce 2014 potvrdilo ministerstvo zemědělství.
Restituci původně posvětila rozhodnutí úřadů a soudů. Až loni Státní pozemkový úřad definitivně zrušil rozhodnutí o restitučním nároku Emilie Bednářové na část pozemků. Některé pozemky byly v roce 2016 kvůli vyšetřování zablokovány.
Server SeznamZprávy.cz loni napsal, že detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu měli podezření, že restituce pozemků po Bečvářovi byla podvodem. Část pozemků totiž byla následně prodána neprůhledným kyperským firmám. Pro obvinění z podvodu ale nakonec chyběly důkazy, uvedl server.
Související
Závěry ohledně střelby na FF UK platí. Pozůstalí se stížností neuspěli
Vrchním státním zástupcem v Olomouci má být ředitel GIBS Radim Dragoun
Vrchní státní zastupitelství , kauza Bečvářův statek , Praha , soudy , restituce
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě