Praha - Smutek a tíseň, který na lidi doléhá o Vánocích, nejsou deprese v pravém slova smyslu, jen krátkodobý stav mysli, tvrdí psycholog. Pocity by se neměly potlačovat, nejlepším lékem jsou návštěvy rodiny a příbuzných.
Vánoce nejsou pro každého svátky klidu a míru. Právě v tomto období roste počet lidí, kteří trpí úzkostí. Podle psychologů jde zejména o osamělé lidi, na které před svátky dolehne stísněnost."Nemusí se nutně jednat o lidi, kteří se rozešli s partnerem. Smutek je reakce na ztrátu. Ať už ztrátu někoho blízkého, nebo na ztrátu pocitu spokojenosti," uvedl Otakar Fleischmann z katedry psychologie na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.Pocity úzkosti a smutku může vyvolat také stupňující se tlak médií a reklam. Ty často nabádají lidi ke svátkům stráveným v rodině nebo ke koupi dárků, na které lidi nemají. "Mediální tlak může mít na pocit smutku v tomto období poměrně velký vliv. Jedná se znovu o pocit ztráty, který vyvolávají. Lidé si při pohledu na krásný film uvědomí, o co přišli, nebo co v životě postrádají," dodal odborník.Právě Vánoce a začátek nového roku jsou obdobím, kde se ztráty dotýkají lidí nejvíce. "Vánoce jsou specifické svátky, lidé bilancují. Přemýšlí nad tím, co se jim povedlo, ale často také nad tím, čeho nedosáhli," uvedl Fleischmann.Připomíná, že smutek, který na mnohé doléhá koncem roku, není skutečná deprese. Jedná se spíše o smutek, krátkodobý stav, který má nějaké příčiny. Většina lidí se s ním proto vyrovná. Podle psychologa není dobré smutek potlačovat. "V tomto případě skutečně platí, že když nepláčou oči, pláče celé tělo, určitě bych se nesnažil smutek potlačovat," řekl.To se prý často týká zejména takzvaných "singles", tedy třicátníků a čtyřicátníků, kteří z vlastního rozhodnutí žijí sami a rodinu nemají a nechtějí. Přestože si osamělý styl života vybrali, i pro ně mohou být Vánoce těžkým obdobím: "Myslím si, že tito lidé často prožívají konec roku citlivěji než mnozí jiní. Na druhou stranu se smutek často snaží přebít cynismem, přehnaným veselím nebo okázalým nezájmem," soudí Fleischmann. Takové chování ale podle psychologa smutek nezažene, často ho ještě prohloubí.Rozhodně by se člověk neměl nutit k návštěvám, večírkům a dalším společenským akcím, pokud na ně nemáme náladu. "Sadisticky se uvrtávat do vlastního smutku pohledem na cizí štěstí bych opravdu nedoporučoval. Vánoce mohou být náročné samy o sobě, každý by je měl trávit tak, jak je mu příjemné," uvedl.Nejlépe se s vánočním smutkem bojuje v rodinném kruhu. Proto doporučuje, aby se lidé, i ti, kteří z nějakého důvodu přišli o partnera nebo žijí sami, navštívili příbuzné, na které během roku třeba nemají tolik času.
Související
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Počasí o víkendu. Tepleji bude dnes, hrozí další sněžení
včera
Důchodů se mají dotknout změny. Jsou plánované ve dvou fázích
včera
Tři roky se čekalo. Babiš obnovuje společná vládní jednání se Slováky
včera
ČT se obává kolapsu. Lidé přijdou o StarDance, varuje Grolich
včera
Trump oznámil, kdy pojede do Číny. Návštěvu odložil kvůli válce s Íránem
včera
Tak zaúřadovalo zimní počasí. Na východě napadly desítky centimetrů sněhu
včera
Konec střídání času na obzoru. Zdechovský věří, že EU se brzy dohodne
včera
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
včera
V USA se rozjíždí tichá mocenská válka. Demokraté se snaží vyplnit vakuum po Bidenovi
včera
Německo chce proměnit armádu v nejsilnější bojovou sílu Evropy, než Rusko zaútočí na NATO. Má na to tři roky
včera
Evropa bude prosit Moskvu o energetické suroviny, my si vybereme, komu pomůžeme, tvrdí Putinova pravá ruka
včera
Maďarsko důležitější než Francie? EU se ocitá v kritickém bodě, může skončit jako rukojmí krajní pravice
včera
Babiš vyrazil do boje proti „nehoráznému chování“ čerpacích stanic. Chce zpřísnit kontroly a zastropovat marže
včera
Kdo ničil dívčí školu v Íránu? OSN chce odpovědi, vyšetřování zatím ukazuje na USA
včera
Trump couvá. Opět odložil Íránu ultimátum, podle Teheránu jednání neprobíhá
včera
Vojenské kapacity Íránu jsou zničené, prohlašuje Trump. Jak tedy Teherán dokáže kontrolovat Hormuzský průliv?
včera
Okamžitě zlevněte pohonné hmoty, pustil se Babiš do pumpařů
včera
Útok zápalnými lahvemi na Ruský dům v Praze. Policie pátrá po pachateli
včera
Předpověď počasí na začátek Velikonoc. Má být den ode dne lépe
včera
Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti
Stačí drobná nepozornost, nešikovný pohyb v obchodě plném drahé elektroniky nebo zatoulaný míč vašeho potomka, který si najde cestu rovnou do okna sousedova luxusního vozu. Naštěstí existuje snadný způsob, jak se ochránit před astronomickými účty za způsobené škody, aniž byste museli sahat hluboko do vlastních těžce vydřených úspor. Jak poznáte výhodné pojištění odpovědnosti?
Zdroj: Komerční článek