Praha - Většina Čechů (61 procent) souhlasí s názorem, že současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný a penzijní reforma je potřebná. Ovšem jen pětina lidí (21 procent) je přesvědčená, že současná opatření Nečasovy vlády problémy vyřeší, uvedl průzkum agentury STEM, zveřejněný v úterý.
Z výzkumu vyplývá, že necelá polovina občanů České republiky považuje zahájení důchodové reformy za jeden z nejdůležitějších úkolů Nečasova kabinetu. V prvním roce funkčního období vlády přípravu a prosazení důchodové reformy považovala za jeden z nejdůležitějších úkolů dvoutřetinová většina veřejnosti. Po roce tento podíl poklesl k padesátiprocentní hranici a v současnosti je ještě o trochu nižší.
Názory na důchodovou reformu vlády Petra Nečase jsou podle očekávání významně ovlivněny politickými sympatiemi respondentů. Příznivci ODS a TOP 09 tedy výrazně častěji než stoupenci ČSSD a KSČM považují současný penzijní systém za neudržitelný, pokládají zahájení zásadní reformy důchodového systému za hlavní úkol Nečasovy vlády a kvitují pozitivní efekt prosazených opatření do budoucna. Přesto ovšem i mezi stoupenci koaličních stran většinově převládá názor, že uvedená opatření nepomohou vyřešit budoucí problémy důchodového systému.
Průzkum společnost STEM provedla ve dnech 1. až 7. prosince loňského roku a zúčastnilo se ho 1074 respondentů.
Související
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud
Petr Nečas , důchodová reforma , průzkumy
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
před 1 hodinou
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
před 2 hodinami
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
před 4 hodinami
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
Kreml již neuvažuje o navrácení žádného okupovaného ukrajinského území v rámci případné mírové dohody. Namísto toho trvá na úplném ovládnutí Doněcké oblasti, tvrdí agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
Zdroj: Libor Novák