Praha - Protikorupční policie včera v souvislosti se zásahem v pražských Košířích zadržela kvůli krácení daní devět lidí. Obviněn nikdo nebyl. Prověřovaná škoda je přes 700 milionů korun, řekl ČTK mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Policie zasahovala v budově v Košířích, kde sídlí mimo jiné tiskárna Europrint, redakce deníku E15 a týdeníku Euro z vydavatelství Mladá fronta. Případ ale podle detektivů nesouvisí s novinářskou činností. Vydavatelství patří podnikateli Františku Savovovi.
"Provedli jsme 14 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor," uvedl mluvčí. Kde všude policie objekty prohledávala, ale nechtěl specifikovat. Více informací prý útvar zveřejní v pondělí. Detektivové si podle Ibeheje přišli do budovy mezinárodní společnosti v Košířích pro některé listiny. Mladá fronta potvrdila, že zásah se jejích titulů netýká, neomezí ani jejich vydávání.
"Chtěli bychom uvést, že tyto úkony trestního řízení v žádném případě nesouvisí s žurnalistickou ani vydavatelskou činností, ale pouze s podezřením na daňovou trestnou činnost, kdy případem se náš útvar zabývá od loňského roku," zdůraznil Ibehej.
Server Týden.cz upozornil, že jedna ze Savovových firem - lounská společnost Legios - vede s Českou republikou spor o zhruba 800 milionů korun odvedených na DPH. Legios je chce po státu vyplatit zpět. Podle serveru se proto objevily spekulace, že příčinou včerejší policejní akce by mohl být právě tento spor. Savov si prý při rozhovorech s obchodními partnery poslední dobou stěžoval na to, že je "ve válce se státem".
V prostorách Legiosu zasahovali před třemi lety policisté v souvislosti s vyšetřováním údajného pokusu o zkrácení DPH se škodou přes 100 milionů korun. Odnesli si mnoho dokumentů, Ústavní soud však loni rozhodl, že policie musí zabavené věci vrátit. Nařízení prohlídek totiž nebylo zákonné. Firma k obvinění uvedla, že je výsledkem konkurenčního boje.
František Savov: Profil
- Je vlastníkem vydavatelství Mladá fronta. Do jeho portfolia patří deník E15, týdeník Euro, časopis Lidé a Země, dětská periodika Sluníčko a Mateřídouška či odborné lékařské časopisy a firemní periodika.
- Skupině patří řada webů (FinExpert.cz, Dáma.cz nebo Živě.cz). Letos také vydavatelství Mladá fronta převzalo vysílání ztrátové TV Metropol, informuje iHned.cz.
- Savov se k vlastnictví Mladé fronty přihlásil začátkem roku 2012 poté, co podle svých slov vykoupil posledního minoritního akcionáře. Oficiálním vlastníkem je firma European Financial Services se sídlem v americkém Oregonu.
- Podnikatel vlastní také kyperskou společnost Maraflex. Ta počátkem letošního roku koupila dejvický Hotel Praha a plánovala místo něj postavit rezidenční byty. Následně jej ale v červnu odprodala skupině PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner.
- Hospodářské noviny letos uvedly, že Savov je akcionářem společnosti Harvestor Limited se sídlem na Kypru, která podle obchodního rejstříku ovládá českobudějovický pivovar Samson.
- Savov před časem figuroval jako svědek v kauze vyšetřování případu zmizelých 500 milionů z České konsolidační agentury.
Související
Když přišel Babiš, musel jsem zariskovat. Majitelé omezují investigativní novinařinu, říká pro EZ Čásenský
Novinář Přibil čelí žalobě. Jde o Chovance a Čapí hnízdo
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 1 hodinou
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 2 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 2 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 3 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 4 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 5 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 6 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
včera
Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni
včera
Požár na Benešovsku se rozšířil i na chatky. Platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Hansardův pohřeb byl plný hudby. Vystoupila i Markéta Irglová
včera
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
včera
Dočkala se. Su Ťij se dočkala první návštěvy po více než dvou letech
včera
Slovensko hlásí nový teplotní rekord. Takovou noc ještě nezažilo
včera
Ruský voják vraždil na Krymu. Zemřeli nejméně čtyři lidé
včera
Počasí ukáže jinou tvář. Z tropů se vyvinou až velmi silné bouřky, platí varování
včera
Záhada z Krkonoš. Policie chce zjistit identitu tajemného muže
Za záhadu by se dal označit případ, kterým se od pondělí zabývají policisté z Krkonoš. Na horách se totiž objevil muž neznámé totožnosti, jehož se nedaří identifikovat. Mohlo by se jednat o cizince. Policie každopádně žádá o pomoc veřejnost.
Zdroj: Jan Hrabě