Praha - V září STEM provedl druhý výzkum volebních preferencí. V druhé půli září by se do parlamentu nejspíše dostalo sedm stran. V růstu pokračuje hnutí ANO, dílčí zlepšení zaznamenala ODS a KSČM. Dílčí pokles naopak vidíme u TOP 09 a u ČSSD.
V druhé půli září by se tedy do Poslanecké sněmovny nejspíše dostalo sedm stran. ČSSD je na prvním místě, ale mírně ztrácí. KSČM je na druhém místě a posiluje. Vezmeme-li úvahu sílu KSČM a ČSSD dohromady, podíl levice je stejný jako počátkem září.
Na třetí místo se dostala ODS. Dílčím způsobem si polepšila a je otázkou, zda již stabilizovala své předvolební postavení. Na čtvrtém místě zůstává TOP 09, avšak zaznamenává ztrátu. Hnutí ANO potvrzuje svůj raketový nástup a nadále posiluje. Je na místě pátém. Zemanovci trochu ztratili a jsou těsně před KDU-ČSL nad pětiprocentním prahem.
Volební model vyjadřuje předpokládaný výsledek voleb, pokud by se uskutečnily v době provedení výzkumu. Nejedná se o prognózu výsledku říjnových voleb. Model je založen na stranických preferencích, které najdete níže.
Přeložit čísla stranických preferencí do modelového volebního výsledku není jednoduché, neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách nebo se změní, zda se do volebního výsledku budou promítat emoce na poslední chvíli apod.
Předkládaný volební model STEM zanedbává dnes nerozhodnuté občany a ty, kteří nejsou ochotni uvést žádné preference. Opírá se o dosažené výsledky v posledních volbách a částečně si všímá pevnosti vazby k volené straně:
ČSSD 28%, KSČM 18%, ODS 12,5%, TOP09 11%, ANO 10%, SPOZ 5,5%, KDU-ČSL 5,5%, Úsvit 2,5%, Hlavu vzhůru 1%.
Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb:
ČSSD 20,8%, KSČM 12.8%, ODS 9%, TOP09 8%, ANO 7,.%, SPOZ 4%, KDU-ČSL 3,5%, Úsvit 2,6%, Zelení 2,4%.
K volbám by podle svých slov přišlo 65 % občanů, 17 % svou účast jasně odmítá, nerozhodnuto je 18 % obyvatel ČR. Ochota jít volit se výrazně zvyšuje.
Související
Podpora komunistů sílí. Do Sněmovny by se dostali i Motoristé, ukazuje průzkum
Podpora ANO soustavně klesá. SPOLU a STAN a Piráti by dnes podle průzkumu koalici nesestavili
Volební preference , Volby 2013 , volby
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Máme důkazy, že prezidentské volby v roce 2020 nebyly legitimní, tvrdí šéf FBI. Podle médií je paranoidní
před 3 hodinami
Příměří s Íránem skončí ve středu. Trump očekává obnovení bojů
před 4 hodinami
Evropa svůj jaderný arzenál nerozšíří ani kvůli Rusku, usnesly se státy NATO
před 5 hodinami
Zelenskyj: Putin zvažuje dvě varianty, co dál. Jednou z nich je útok na Pobaltí
před 6 hodinami
Magyar dal prezidentovi Maďarska a předsedovi Ústavního soudu lhůtu na rezignaci
před 7 hodinami
Slováci v referendu rozhodnou o Ficově rentě. Volební období se řešit nebude
před 8 hodinami
„Nepřípustné.“ Macinka si kvůli výhrůžkám předvolal ruského velvyslance
před 9 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro pohonné hmoty na úterý
před 9 hodinami
Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s Tuskem. Nechá si poradit, jak obnovit vztahy s EU
před 10 hodinami
Myanmar zakázal distribuci menstruačních potřeby. Na černém trhu stojí víc než minimální mzda
před 10 hodinami
Timmy je volný. Velryba uvízlá v Německu se dostala na svobodu
před 11 hodinami
BBC: V USA bují znepokojivý trend. Obchodníci sázejí miliony pár minut před zásadním oznámením Trumpa
před 12 hodinami
Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Blíží se vlny tsunami, úřady zahájily evakuaci
před 13 hodinami
Prokáže věk, umožní elektronický podpis. Do roku 2030 bude moci mít digitální identitu každý, plánuje EU
před 13 hodinami
Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA
před 14 hodinami
Ceny ropy po uzavření Hormuzského průlivu opět strmě rostou
před 14 hodinami
Rozsáhlý požár v Brně. Hoří sklad výrobků z plastu, lidé nemají větrat
před 15 hodinami
Příměří se hroutí. USA zadržely íránský tanker, Teherán poslal na americká vojenská plavidla drony
před 16 hodinami
Počasí bude jako na houpačce, naznačuje předpověď na tento týden
včera
StarDance nevynechá ani tentokrát. Prágr je posledním potvrzeným účastníkem
StarDance po všech hvězdných účastnících podzimní řady představila už i všechny profesionální tanečníky, kteří budou slavné osobnosti po parketu doprovázet. Diváci se na přímé přenosy mohou těšit na podzim na obrazovkách České televize.
Zdroj: Lucie Podzimková