Praha - Podpora ČSSD jako dlouhodobého lídra voličských preferencí se od léta podle agentury Median snížila z 32 na 25,5 procenta. Podobně ODS si pohoršila ze srpnových 13,5 na aktuálních osm procent. Před ní v souladu s ostatními průzkumy skončily KSČM před TOP 09 a ANO 2011, které by dosáhly v podstatě shodného výsledku. Do Sněmovny by se podle volebního modelu, který dnes agentura zveřejnila, dostali také lidovci i zemanovci, celkem tedy sedm stran.
Agentura upozornila, že s ohledem na volební potenciál by poslance mohly nakonec získat také strany nacházející se podle volebního modelu těsně pod hranicí volitelnosti - Úsvit přímé demokracie (čtyři procenta) a Strana zelených (tři procenta). Jejich volbu totiž zvažují další tři procenta voličů. "Obě strany tak mají reálnou šanci se do Sněmovny probojovat," uvedl analytik Medianu Daniel Prokop.
KSČM si podle průzkumu udržela druhé místo i podporu - volilo by ji aktuálně 16 procent voličů. TOP 09 naopak mírně klesla z 15 na 13 procent a o třetí příčku se se stejným výsledkem dělí ANO 2011, které se podle srpnového modelu pohybovalo ještě pod pětiprocentní hranicí.
ppm factum také hlásí více hlasů malým a novým stranám
ČSSD si podle agentury ppm factum udržuje stabilně nejvyšší podporu, aktuálně by získala 22,8 %. Druhé místo by obsadila KSČM se ziskem 17,1 % a stala by se druhou nejsilnější parlamentní stranou. Bývalé vládní strany zaznamenávají propad. TOP 09 a Starostové by aktuálně získali 13, 2 %, ODS 7,2 %.
Do PSP ČR by v současné době dostalo také hnutí ANO 2011, se ziskem 12, 1 %. Vysoká podpora této nově vzniklé strany pravděpodobně souvisí s intenzivní mediální kampaní a také přelivem pravicových voličů od bývalých vládních stran (VV, ODS, ale i TOP 09). Do sněmovny by postoupila i KDU-ČSL se ziskem 5,9 %.
V celkovém součtu by na začátku října dle současného volebního modelu „propadlo" 13,9 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí. Pod 5% hranicí zůstávávají SPO Zemanovci (4,7 %) a Strana Zelených (4,3 %). Podpora SPO Zemanovců se v posledních měsících zastavila a spíše začala klesat. Úsvit přímé demokracie by v současné době získal (3,7 %). Ostatní strany by nepřekročily 2 % podpory voličů.
Související
Prezidentské volby ovlivňují ruští agenti, udělají to znovu, varuje ruský zpravodaj
To nejlepší z volebních videí na jednom místě + VIDEO
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 2 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 3 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
21. července 2026 18:24
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
Vnitropolitická krize na Ukrajině se dále vyostřuje v důsledku nedávného odvolání populárního ministra obrany Mychajla Fedorova prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Zdroj: Libor Novák