Praha - Aero Vodochody podepsalo s americkou firmou Draken International smlouvu o prodeji až 28 letadel L-159 z armádních zásob. Aero Vodochody to dnes oficiálně oznámilo v tiskové zprávě. Na prodeji nepotřebných letadel se již v pondělí Aero dohodlo s ministerstvem obrany. Částku, za kterou Američané bitevníky koupí, Aero neuvedlo.
Cena jednoho stroje by měla činit 16 až 18 milionů korun. Částka bude zpřesněna poté, co budou zakonzervované stroje prohlédnuty. Za celkem 72 bitevníků armáda v minulosti zaplatila 51 miliard korun. Protože stroje stárnou, dostane za ně ministerstvo obrany výrazně méně peněz. Za 28 letadel by to mělo být asi půl miliardy korun.
Aero zároveň s firmou Draken uzavřelo strategické partnerství. Letouny Aera se tak budou poprvé obchodovat, sestavovat a mít kompletní podporu od partnera mimo Českou republiku. Draken by měl podle smlouvy odebrat až 28 letadel L-159.
Množství závisí na možné dohodě Česka s Irákem, které má podle Stropnického zájem o 15 strojů. Pokud by se dohoda podařila, počet letounů dodaných Američanům by se snížil na 21. Výsledky jednání s Iráčany se očekávají na podzim.
Draken bude s bitevníky L-159 a dalšími letouny z produkce Aera obchodovat v Severní a Jižní Americe. Obě společnosti navíc budou hledat nové obchodní příležitosti na evropském trhu.
Související
Letouny Ukrajině neprodáme, oznámil po jednání koalice Okamura
Bitevníky L-159 Alca by mohly ve výzbroji armády po skončení životnosti nahradit drony
L159 Alca , ministerstvo obrany
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Na USA už se spoléhat nedá. Jak se Evropa připravuje na ruskou invazi?
před 1 hodinou
Írán pohřbívá zesnulého Alího Chameneího. Modžtaba na obřadech chybí
před 3 hodinami
Po střelbě v New Yorku osm zraněných. Mezi nimi čtyři malé děti
před 4 hodinami
Trump kvůli válce na Ukrajině telefonoval s Putinem i Zelenským
před 5 hodinami
Extrémní počasí rozjelo v Evropě válku o klimatizace
před 7 hodinami
Příští rok téměř 25 tisíc, o rok později až 27 tisíc. Jak v Česku poroste minimální mzda?
před 8 hodinami
Nastává zlatý věk Ameriky, prohlásil Trump při 250. výročí od vyhlášení nezávislosti
před 9 hodinami
Počasí: Příští týden bude ve znamení deště, o víkendu dorazí tropy
včera
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
včera
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
včera
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
včera
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
včera
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
včera
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
včera
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
včera
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
včera
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
včera
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
včera
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
Ruská federace se při snaze kompenzovat narůstající ztráty na ukrajinské frontě začala masivně spoléhat na studenty vysokých, technických a odborných škol. Nová rozsáhlá kampaň, která se rozběhla na začátku letošního roku, se zaměřuje především na ty mladé lidi, kteří mají studijní problémy nebo uvažují o přerušení výuky.
Zdroj: Libor Novák