Advokát Tomáš Sokol s konečnou platností nemůže zastupovat ani jednoho z mladíků viněných kvůli vraždě partnerského páru z Prahy 6, jejichž těla byla loni nalezena po měsících pátrání ve středočeské nádrži Švihov na řece Želivce. Potvrdil to odvolací pražský vrchní soud, podle kterého si zájmy obou obžalovaných navzájem odporují. ČTK to sdělila mluvčí Městského soudu v Praze, u něhož se hlavní líčení v případu koná.
Z vraždy muže a ženy je obžalován čtyřiadvacetiletý Tomáš Fiala. Podle státního zástupce je zabil, aby zakryl podvod, kterým od nich chtěl získat historickou vilu v Praze Bubenči za několik desítek milionů korun. Mladíkovi za to hrozí až dvacetileté vězení či výjimečný trest. Jeho spoluobžalovaný Jiří Nehyba, který údajně s podvodem pomáhal, může v případě odsouzení skončit ve vězení až na deset let.
Fiala obžalobu odmítl. Dvaasedmdesátiletou ženu podle jeho výpovědi před soudem zabil její o 15 let mladší partner. Mladík následně v sebeobraně usmrtil jeho. Pětadvacetiletý Nehyba pak uvedl, že spolu s Fialou nechtěl připravit partnerský pár o vilu, chtěl ji koupit.
Při minulém jednání v případu rozhodl předseda trestního senátu, že Sokol nemůže u hlavního líčení mladíky obhajovat. Shodně jako později odvolací soud uvedl, že advokát nemůže vykonávat obhajobu dvou obžalovaných, jejichž zájmy si v trestním řízení odporují. Sokol si však proti rozhodnutí podal stížnost. Navrhl, aby odvolací senát usnesení zrušil, protože je v rozporu s Listinou základních práv a svobod.
Vrchní soud mu nevyhověl. Podle něj je v zájmu obžalovaných, aby právní zástupce při obhajobě jednoho nemohl použít důvěrné informace získané od druhého. "To, že si zájmy obou těchto konkrétních obžalovaným odporují, případně mohou odporovat, je v této trestní věci naprosto evidentní jak z charakteru trestné činnosti, tak ze způsobu jejich obhajoby," ocitovala Puci z odůvodnění rozhodnutí.
Odvolací soud podle ní také uvedl, že by společný obhájce mohl "sjednocovat" výpovědi obou mladíků tak, aby působily věrohodněji. Fiala se o ovlivnění Nehybovy výpovědi podle soudu již pokusil prostřednictvím motáku.
Fiala s Nehybou se podle státního zastupitelství v roce 2019 společně pokusili podvodem získat nemovitost v Praze 6, která patřila později zavražděné ženě. Mladíci převedli vilu na společnost, která patřila jednomu z nich. Fiala si pak podle žalobců na počátku června loňského roku smluvil s partnerským párem schůzku, po které muže a ženu odvezl do rekreačního objektu nedaleko nádrže Švihov. Tam je oba zavraždil a jejich ostatky hodil z mostu do vody.
Dvaasedmdesátiletá žena a sedmapadesátiletý muž byli pohřešováni od 6. června. Rodina páru se v létě obrátila na policii poté, co se jim dvojice dlouho neozývala. Těla zavražděných nalezli policisté v nádrži Švihov loni v říjnu. Ležela ve vodě už čtyři až pět měsíců a byla zatížena závažím. Vůz dvojice se našel v Maďarsku v opuštěném průmyslovém centru ve městě Ostřihom.
Související
Požadavek policie o vytištěném dokumentu nemá oporu v žádném zákonu, říká Sokol
Lidé se vymluví, že když proběhl ceremoniál na Hradě, pak žádné nebezpečí nehrozilo, říká pro EZ Sokol
Tomáš Sokol , soudy , Praha , život
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
před 1 hodinou
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 2 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 3 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 4 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 6 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 7 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 8 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 9 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 10 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 11 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 13 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
Slovenské úřady se poprvé vyjádřily k poškození lodi plující pod slovenskou vlajkou, kterou zasáhli Rusové při útoku na přístav v ukrajinské Oděse. Žádný diplomatický protest zatím do Moskvy nemíří. Bratislava pouze potvrdila, že se na plavidle nikomu nic nestalo.
Zdroj: Lucie Podzimková