Členové hnutí Extinction Rebellion dnes zhruba na pět minut v 9:00 zablokovali pražskou Pařížskou ulici na křižovatce se Širokou ulicí. Důvodem bylo upozornit na změny klimatu. Přes ulici napnuli transparent "Klimatické změně neujedeš". Akce se zúčastnila asi dvacítka lidí a řidičům rozdávali letáky a oplatky.
"Cílem akce je narušit zaběhnutý chod věcí a života a upozornit tak na změny klimatu, dostat téma do povědomí veřejnosti, například v Anglii se o něm již běžně debatuje," řekl Michal Malina za hnutí Extinction Rebellion.
Demonstrující natáhli přes přechod transparent, za který se postavili, a ulici tak zablokovali. Další měli v rukou transparenty se znakem hnutí nebo nápisy "Omlouváme se, budeme tady jen pár minut". Zastavená auta někteří z nich obcházeli a vysvětlovali řidičům smysl akce. U většiny z nich se ale nesetkali s pochopením, troubili na ně.
Kromě úřadu vlády letos v srpnu aktivisté blokovali vchod do ministerstva pro místní rozvoj. Požadovali, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv. Na zhruba dvě desítky lidí protestovaly také před budovou ministerstva životního prostředí a upozorňovaly na nedostatečný postup vlády v boji se změnou klimatu.
Související
Britští policisté při demonstracích za ochranu klimatu v Londýně zatkli 90 lidí
Konec uhlí v Česku: Komise doporučila rok 2038. Podle ekologů je to pozdě
Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) , Praha , řidiči , Policie ČR
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 2 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 4 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 5 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
včera
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
včera
Americe se nelíbí, že ji Netanjahu neposlouchá. Prosazuje zájmy které se neshodují s USA, prohlásil Vance
včera
Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí
včera
Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí
včera
Rok od tragického zřícení letu AI171: Jediný přeživší se dodnes potýká s problémy. Stále neví, proč letadlo spadlo
včera
Spojené státy a dalších 20 zemí včetně Česka varují před útoky Íránu v Evropě
včera
Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla
včera
Mašínová si zachovala pevný charakter, ocenil prezident Pavel
Česko ve středu zasáhla smutná zpráva o úmrtí Zdeny Mašínové. Doputovala i na Pražský hrad, který ji nenechal bez reakce. Prezident Petr Pavel ocenil pevný charakter a odvahu ženy, kterou před třemi lety vyznamenal.
Zdroj: Jan Hrabě