Analytik: V dezinformacích vede tvrzení, že epidemie covid-19 je řízená

Dezinformacím o koronaviru nyní podle datového analytika Františka Vrábela vévodí tvrzení, že pandemie je řízená, data o ní jsou přehnaná a falšovaná a že za vším stojí vlády a farmaceutické firmy. Vrábel to dnes uvedl on-line konferenci o hrozbě dezinformací, která se konala pod záštitou senátní mediální komise.

Dezinformace, ilustrační foto
doporučujeme

Dezinformace o koronaviru lze podle Vrábela rozdělit do tří skupin. První z nich jsou tvrzení popírající existenci viru, druhou tvoří konspirační teorie o tom, že epidemie je zneužívána například ke sledování nebo čipování lidí a třetí obsahuje popírání závažnosti onemocnění nebo zpochybňování statistik o počtu nakažených a zemřelých.

Expert na hybridní hrozby Otakar Foltýn z generálního štábu české armády hovořil o nedostatku vůle k využití nástrojů, jak na dezinformace reagovat. Pouze upozorňování na ně je podle něj "velmi neefektivní".

Stát je podle specialistky na dezinformační kampaně Alexandry Alvarové ze své podstaty těžkopádný v reakci na fake news, tedy záměrně falešné zprávy, které se šíří po sociálních sítích nebo e-mailem. Podle ní je třeba proti dezinformacím používat metody, které užívají i dezinformátoři, tedy rychlá a jasná sdělení vyvolávající emoce a využívání obrázků, symbolů a humoru místo obsáhlých textů v úředním jazyce.

"Boj proti dezinformacím bude fungovat, pokud bude mít schopnost rychle reagovat. Stát to z podstaty věci dělat nedokáže," uvedla Alvarová. Jako příklad vhodného protiútoku proti dezinformacím uvedla fiktivní přiznání zakladatele Microsoftu Billa Gatese, že se chystal ovládnout svět pomocí chemtrails, vakcíny a 5G sítí, ale "Máňa to na facebooku odhalila a všem to vykecala".

Senátor David Smoljak (za STAN) uvedl, že se už částečně podařilo přimět vydavatele k tomu, aby šiřitele dezinformačních zdrojů odřízly od finančních zdrojů za reklamu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je to 50 na 50, řekl k plánovanému rozvolňování ministr Blatný

26.11.2020 18:05 Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí je podle…

V paneláku v Děčíně vypukl požár. 90 lidí evakuováno, většina přenocuje v…

26.11.2020 15:57 Aktualizováno V Májové ulici v Děčíně hořelo dnes ráno na chodbě v přízemí panelového domu. Kouř se rozšířil po…

V kauze Stoka se mění žalobce, Radek Mezlík odchází na evropský úřad

26.11.2020 15:52 Aktualizováno V případu možné korupce na radnici městské části Brno-střed, v takzvané kauze Stoka, se změní…

Únava, bolest hlavy, deprese. Třetině Čechů se během epidemie zhoršil…

26.11.2020 12:33 Asi třetině Čechů (32 procentům) se během podzimní koronavirové epidemie zhoršil zdravotní stav.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama