Bělorus žijící v Praze bojoval za separatisty na Ukrajině, tvrdí žalobce. Navrhl přísný trest

Za účast v bojích na Ukrajině navrhl státní zástupce Alexeji Fadějevovi 15 let vězení a vyhoštění z Česka na neurčito. Bělorus, který žije dlouhodobě v Praze, vinu odmítá. Tvrdí, že chtěl pomoci lidem bránit se proti tzv. ukrajinským fašistům a do bojů se aktivně nezapojil. Jeho obhájce dnes žádal, aby byl jeho klient viny zproštěn, protože se nedopustil trestného činu.

Za teroristický útok muži hrozí 12 až 20 let vězení. Hlavní líčení u pražského městského soudu bude pokračovat v úterý, kdy přednese svou závěrečnou řeč Fadějev.

Muž, který je nyní ve vězení kvůli jinému trestnému činu, se podle obžaloby zapojil do konfliktu "v úmyslu aktivně podpořit separatistické skupiny na východě Ukrajiny, které usilují o odtržení od Ukrajiny a vytvoření samostatného státního útvaru, tzv. Doněcké lidové republiky". Státní zástupce tvrdí, že Fadějev do země vycestoval opakovaně, a to od října 2014 do května 2016.

Muž se podle spisu nechal vyzbrojit a podílel se na různých vojenských úkolech v řadách tzv. "Republikánské gardy Doněcké lidové republiky". Kromě hlídkování se obžalovaný aktivně zapojil do bojů s ukrajinskými jednotkami bránícími svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, uvádí obžaloba.

Fadějev v červenci u soudu uvedl, že se přímo do bojů proti nacionalistům nezapojil, zúčastnil se pomocných aktivit, jako bylo hlídkování. Ze zbraně, kterou od separatistů dostal, střílel podle svých slov jen ve výcvikovém středisku na střelnici. Nevěděl prý také, že tzv. Doněcká lidová republika byla vyhlášena v rozporu s Ukrajinskou ústavou. Stejně tak se nezajímal o to, kdo činnost gardy financuje.

"Mám vinu obžalovaného ve smyslu podané obžaloby po provedeném dokazování za prokázanou a rovněž považuji za zcela důvodnou užitou právní kvalifikaci," uvedl dnes v závěrečné řeči státní zástupce. Český trestní zákoník definuje teroristický útok jako čin spáchaný proti České republice v úmyslu poškodit její ústavní zřízení, zároveň ale uvádí, že české právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům.

Žalobce odmítl, že by se Fadějev mohl dopustit trestného činu služby v cizích ozbrojených silách, protože by musel bojovat ve složkách jiného státu, což tzv. Doněcká lidová republika není. Za službu v cizích ozbrojených silách kvůli účasti v bojích na Ukrajině byl v minulosti potrestán bývalý český voják Erik Eštu, soudy mu uložily podmíněný trest. Právní kvalifikaci i trest nedávno potvrdil Nejvyšší soud. Za službu v cizích ozbrojených službách je maximální sazba pět let. Eštu u soudu v minulosti uvedl, že na Ukrajinu jel za poznáním a cestovat, v uniformě povstalců a se zbraněmi se fotografoval na památku.

Podle svého obhájce se Fadějev nedopustil trestného činu. Uvedl, že ukrajinskou ústavu nejprve porušila sama ukrajinská armáda, podpora organizace, která se jí brání, tedy nemůže být podle jeho názoru považována za teroristický útok. Řekl také, že ukrajinský parlament tzv. Doněckou lidovou republiku za teroristické uskupení nepovažuje.

Na videích, které Fadějev zveřejňoval na svém facebookovém profilu, je prý pouze vidět, že muž domobraně pomáhal. "Naopak nikde není vidět, že by můj klient střílel do protivníků a aktivně se zapojoval do válečných operací," upozornil právník. I on uvedl, že Fadějeva nelze potrestat za službu v ozbrojených silách, podle něj to ale není možné z toho důvodu, že obžalovaný není občanem ČR.

Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné Ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky tehdy propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly přes 14.000 obětí. Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

Související

Soud, ilustrační foto

Bělorus se podle soudu aktivně nezapojil do bojů na Ukrajině, dostal mírnější trest

Alexeje Fadějeva, který čelí obžalobě z teroristického útoku kvůli účasti v bojích na Ukrajině, dnes pražský městský soud potrestal 4,5 lety vězení za účast na organizované zločinecké skupině. Na čtyři roky ho také vyhostil z České republiky. Rozsudek není pravomocný. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by se Fadějev do bojů zapojil aktivně.

Více souvisejících

Alexej Fadějev (Bělorus bojující na Ukrajině) soudy Ukrajina Praha

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy