Nová ČT 3 pobouřila část seniorů. „Vůči perzekuovaným je to necitlivé,“ říká pro EZ badatelka Jandečková

Kanál ČT 3 vyvolává rozpaky i obavy, aby u cílové starší generace nerozesel stesk po socialismu. „Vzpomínání na komunistický režim, během něhož většina pořadů vznikla, je necitlivé vůči seniorům, kteří byli za totality dlouhodobě perzekuováni, či dokonce vězněni. Pokud kanál poběží dlouhodobě bez výraznější změny, je velmi pravděpodobné, že KSČM u této věkové hranice může posílit,“ říká pro EuroZprávy.cz Václava Jandečková, zakladatelka spolku Společnost pro výzkum zločinů komunismu, z. s.

Kanál ČT 3 se svým vysíláním, jenž je v době koronavirové pandemie určen pro seniory, kteří by neměli vůbec vycházet z domovů, může podle některých badatelů i historiků vytvářet falešnou představu, že za minulého režimu se žilo krásně, svět byl klidný, ideální a spravedlivý.

Normalizační tvorba je netáhne. Raději přepnou na jiný program nebo si vezmou do ruky knihu, zapnou rozhlas, či luští křížovky a sudoku. Část seniorů totiž nenadchla nabídka České televize, která speciálně pro ně během koronavirové pandemie spustila kanál ČT 3, na němž vysílá od 9 do 17.25 hodin seriály a pořady, které vznikly převážně za minulého režimu. „Za 40 let oblbování socialistickými programy vůbec netoužím po vzpomínkách na mládí. Je mi sice 83, ale vůbec nemíním využívat té slavné výhody pro seniory. Začne to něčím hodnotnějším a bude to postupně pokračovat Ženou za pultem, 30 případy majora Zemana, Okresem na severu a skončí to Vaškem a Evou,“ píše v jedné z mnoha diskuzích, které se nyní objevily na internetu, seniorka, která s počínáním ČT 3 nesouhlasí.

Jde o propagaci socialismu, čílí se důchodkyně

A není jediná. EuroZprávy.cz dokonce kontaktovaly sedmasedmdesátiletou Evu Bínovou, kterou seriály z komunistické éry podle jejich slov doslova urážejí. „Vedení České televize si zřejmě myslí, že senioři jsou skupinkou senilních lidí, kteří budou vděčni za vše, co na obrazovkách poběží. Opravdu je báječné, když se z televize line oslovení soudruhu, či soudružko,“ rožčiluje se paní Bínová, které se z minulé komunistické doby dělá zle. „Nemohla jsem studovat obor, jaký jsem chtěla, můj otec právník byl kvůli špatnému politickému profilu povolán do akce 77 000 do výroby a příbuzným během kolektivizace komunisté sprostě na jihu Čech ukradli dvě prosperující hospodářství. Kanál ČT 3 jsem záhy proto vypnula a už si ho nepustím, Česká televize se mně do vkusu netrefila a já se jako aktivní člověk zabavím jinak. ČT 3 je podle mého názoru propagace socialismu,“ tvrdí Eva Bínová. Kritickým seniorům zejména vadí, že z ČT 3 se na ně valí především díla režimem protěžovaného filmového a televizního scénáristy, dramatika i dramaturga Jaroslava Dietla.

Česká televize by ale ani po těchto kritických hlasech nic neměnila. Navíc sledovanost nově spuštěného programu je velice úspěšná. V úvodním dni, kdy ČT 3 zažila v pondělí svoji premiéru, ji sledovalo 984 tisíc diváků a rázem se tak se seriály Eliška a její rod, Nemocnice na kraji města či Rozpaky kuchaře Svatopluka i Televarieté, vyšvihla během svého časového vysílání na pátou nejsledovanější stanici v zemi. „ČT3 je kanál, který vznikl pro konkrétní část divácké obce. Pro ty, kteří opravdu rádi zhlédnou staré televizní pořady a seriály. A třeba je i preferují před jinými žánry, které vysílají ostatní kanály ČT nebo i jiné stanice,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí České televize Karolína Blinková. V první den vysílání byl průměrný podíl na sledovanosti 9 %, u starších diváků 14 %. „To ukazuje, že skupina lidí, jejichž potřebu ČT3 naplňuje, je velká a je relevantní,“ stojí si na správném rozhodnutí České televize její mluvčí Blinková.

Vyjádření České televize ale nerozptýlilo obavy, které má i nadále zakladatelka a místopředsedkyně spolku Společnost pro výzkum zločinů komunismu, z. s. Václava Jandečková. „Pokud se koronavirová situace ještě zhorší a celonárodní karanténa prodlouží, pak opravdu někteří senioři během vysílání mohou skutečně uvažovat, že dříve by se toto nemohlo stát a že je třeba dokonce špatné, jak jsme se světu otevřeli,“ soudí badatelka, která se proslavila hlavně publikační činností kolem Akce Kámen, která byla komunisty založena na falešné hranici a uměle vytvořených amerických úřadovnách, v nichž se nepřátelé socialistického lidu rozpovídali o svých kontaktech. Odpůrci tak byli vlákáni do pasti, protože si mysleli, že jsou už na Západě, ale stále byli na československém území. Vzápětí je do svých spárů lapila Státní tajná bezpečnost, jež je poté bila a na dlouhá léta rovněž uvěznila.

Cimický radí: Pokud se mně program nelíbí, přepnu ho

Jandečkovou zarazily už jen pouhé ukázky před spuštěním kanálu. „Sama pro sebe jsem si řekla, jestli je i v dnešní situaci nutné vyvolávat jen příjemné vzpomínky na minulý komunistický režim. Je to necitlivé vůči seniorům, kteří byli dlouhodobě perzekvováni, či dokonce vězněni,“ míní badatelka, která tak naráží, že vysílané insenace budí dojem, jak pohodově a klidně se za minulého režimu žilo, zatímco realita byla vskutku opačná. Odpůrci komunismu byli v lepším případě za své názory vyhazováni z práce, v horším případě nespravedlivě vězněni. Kdo chtěl ráj dělníků a rolníků nelegálně opustit, toho na Železné oponě pohraničníci pokropili ostrou dávkou ze samopalu nebo skončil v drátech elektrického napětí.

Situaci kolem nově spuštěného kanálu ČT 3 by ale nedramatizoval známý psychiatr Jan Cimický. „Výběr pořadu jako divák neovlivním, a pokud se mně vysílání nelíbí, nemusím se dívat na pořady, které mně nezajímají anebo dokonce provokují. A záleží na každém z diváků, zda se bude dívat na nabízené pořady s určitou nostalgií a nadhledem. Pokud mu skladba pořadů nebude vyhovovat, může si vybrat jinou nabídku, která je velice pestrá, prostě přepnout jinam,“ konstatuje Cimický, zakladatel centra duševního zdraví Modrá Laguna, v němž je primářem i hlavním ošetřujícím lékařem. Podle známého lékaře byl program vytvořen s jednoznačným cílem. „A to, aby se vytvořil pohodový program bez akčních filmů i bez násilí,“ těší Cimického.

Trezorové filmy by rovněž starší generaci potěšily

Spisovatelka Jandečková ale trvá na svém přesvědčení, že ve vysílaných pořadech na ČT 3 je zakořeněna určitá ideologie, i když to na první pohled nevypadá. „Naši senioři jsou lidé, kteří přemýšlejí a nechtějí se jistě dokola bavit příjemnými situacemi nebo pasivně sledovat filmové scény, které znají nazpaměť,“ říká vnučka Oto Tulačky, hrdiny 3. protikomunistického odboje, který po Únoru 1948 vytvořil významnou převaděčskou síť a po jejím odhalení strávil v bolševickém kriminále 15 let. Proti nabídce z vysílání takzvaného Zlatého televizního fondu vůbec nic nemá. „Ale jeho zdrojem by neměly být normalizační pořady. Samozřejmě, pomozme seniorům přenést se o několik desítek let zpět, do doby jejich mládí, to je zvláště v době pandemie krásný nápad, ale může to být i prostřednictvím lákavé, hodnotné filmové produkce, která byla v době totality zakázána, skončila v trezoru nebo ta, která vznikala a točí se po Listopadu 1989. Pak by to opravdu byla ta správná pomoc veřejnoprávního média. Šla bych raději cestou pokud možno jakési zábavné univerzity třetího věku, která neomrzí,“ nabízí návod na řešení Václava Jandečková, autorka knihy s názvem Falešné hranice.

Psychiatr Jan Cimický se domnívá, že nikdo ze seniorů opakováním seriálů, i když jsou prorežimní, žádnou újmu neutrpí. „Lidská psychika umožňuje, aby postupně z paměti vytěsnila nepříjemné reminiscence a zůstaly jen ty pozitivní.“ Seniorka Eva Bínová ale s Cimickým ostře nesouhlasí. „Asi mám jinou psychiku. Můj mozek až do mé smrti nikdy nevytěsní hrůzy komunismu, které jsou patrny v téměř všech filmech natočených za totality, byť na první pohled působí ideologicky nekonfliktně.“

Podle Václavy Jandečkové hrozí, že část seniorů po zhlédnutí starých filmů a seriálů může začít sympatizovat a inklinovat ke KSČM. Strana tak v parlamentních volbách může i posílit. „Nedá se to vyloučit. V případě dlouhodobějšího vysílání bez výraznější změny je to ale velmi pravděpodobné.“

Související

V Prezidentském duelu ČT se před druhým kolem voleb střetli Petr Pavel a Andrej Babiš (ANO) (22. ledna 2023).

Duel Babiše a Pavla na ČT v neděli sledovalo 1,7 milionu diváků

Nedělní prezidentský duel s Andrejem Babišem a Petrem Pavlem sledovalo na programech ČT1 a ČT24 1,72 milionu diváků starších 15 let. S podílem 41 procent se tak stal nejsledovanějším pořadem nedělního dne. Alespoň na chvíli si přenos pustilo 2,6 milionu lidí. ČTK to dnes řekla mluvčí České televize Karolína Blinková.

Více souvisejících

Česká televize Společnost pro výzkum zločinů komunismu důchodci, senioři Komunismus Jan Cimický televize seriál Nemocnice na kraji města

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 35 minutami

Aktualizováno před 42 minutami

Vláda Petra Fialy

Vládní koalice se údajně shodla na omezení podpory stavebního spoření

Ve vládní koalici je podle CNN Prima News shoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U existujících smluv by se roční podpora snížila na polovinu ze současných 2000 korun, u nových smluv by se zcela zrušila. Podle Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) ale jednání o podobě státního příspěvku zatím nejsou ukončené. Vláda chce podporu stavebního spoření omezit kvůli snížení schodku státního rozpočtu. Podle stavebních spořitelen ale omezení státní podpory zkomplikuje poskytování úvěrů především lidem s nižšími příjmy.

Aktualizováno před 53 minutami

Frank-Walter Steinmeier

Steinmeier ocenil při návštěvě Pavla přátelské vztahy Česka a Německa, chtějí se scházet každý rok

Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to dnes po jednání s novým českým protějškem Petrem Pavlem prohlásil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Jejich dnešní rozhovor podle Steinmeiera ukázal, že vztahy mezi oběma zeměmi nejsou jen dvoustranné, ale spíše mnohostranné. Poukázal přitom na pevné zakotvení obou zemí v Evropské unii a Severoatlantické alianci. 

před 53 minutami

vejce, ilustrační fotografie

Nekula podal další podnět na UOHS kvůli cenám vajec, obchodníci prý zneužívají dominantní postavení

Ministerstvo zemědělství podalo další podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (UOHS) kvůli cenám vajec. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) po jednání se zástupci ministerstva financí a obchodu. Zdražení v obchodech podle něj naznačuje, že obchodníci zneužívají dominantní postavení na trhu. Skupina se také podle Nekuly shodla na tom, že dozorové orgány jako například Česká obchodní inspekce (ČOI) mají zintenzivnit svou činnost a postupovat koordinovaně.

před 1 hodinou

Teenageři

V Česku jsou tisíce mladých uprchlíků z Ukrajiny, kteří nestudují střední školu

V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou střední školu. Část z nich se snaží ukrajinské vzdělání dokončit na dálku. Asi 3500 uprchlíků české střední školy už studuje, dalších více než 2500 se podle ministerstva školství (MŠMT) na střední školy hlásí letos. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci společnosti Meta, která spouští kampaň, která má za cíl aktivizovat mladé Ukrajince.

před 1 hodinou

Zdeněk Nekula

Nekula chce použít rezervy EU na podporu odvětví proti růstu cen

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v pondělí na schůzce s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskim požádal o použití zemědělské rezervy EU na podporu odvětví nejvíce zasažených růstem energií a dalších nákladů. Loni dostali mimořádnou podporu 831 milionů korun chovatelé prasat, krav nebo pěstitelé jablek a brambor. Ministerstvo zemědělství to uvedlo v tiskové zprávě.

před 2 hodinami

Boris Johnson

Johnson přiznal, že britskému parlamentu poskytl zavádějící informace v době covidových uzávěr

Bývalý britský premiér Boris Johnson uznal, že některá jeho prohlášení před parlamentem k aféře kolem večírků v době covidových uzávěr byla zavádějící. Dodal však, že jednal v dobré víře a odmítl, že by parlamentu lhal úmyslně. Johnson to napsal v 52stránkové obhajobě zaslané imunitnímu výboru parlamentu, který se zabývá Johnsonovým jednáním v aféře známé jako partygate.

před 2 hodinami

Patrik Tušl

Patrik Tušl si za vydírání, vyhrožování a nenávistné výroky ve vězení odpyká 15 měsíců

Podněcovač Patrik Tušl si ve vězení odpyká celkem 15 měsíců vězení. Souhrnný trest mu dnes potvrdil odvolací senát. Tušl totiž telefonicky vydíral ženu, která spravovala facebookovou skupinu namířenou proti dezinformátorům, a vyhrožoval strážníkovi, který po něm v autobuse vyžadoval nošení respirátoru. V trestu je zahrnuté i mužovo předchozí odsouzení za nenávistné výroky o Ukrajincích.

před 3 hodinami

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne. Počet důchodců roste, důchodový systéme je neudržitelný, varují experti

Česká společnost dál stárne. Počet i podíl lidí nad 65 let loni rostl. Tvořili 20,9 procenta obyvatel. Bylo jich 2,2 milionu. Výrazně se prodloužila také průměrná doba života. U mužů to bylo o dva roky na 76,1 roku a už žen o 1,4 roku na 81,9 roku. Předběžné údaje za minulý rok zveřejnil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ekonomové a další experti poukazují na to, že důchodový systém je už teď v dluzích a není udržitelný. Vláda chystá změny v jeho nastavení.

před 3 hodinami

Německo, ilustrační foto

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila. V dnešní zprávě to uvedl německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady klesl ve srovnání s minulým měsícem o 15,1 bodu na 13 bodů. Předtím se hodnota indexu pět měsíců po sobě zvyšovala. Analytici odhadovali, že hodnota za březen bude činit asi 15 bodů.

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

V Česku začne v dubnu třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků

V Česku se od začátku dubna plánuje třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků. Zúčastní se ho asi 650 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil. Čeští ženisté zároveň cvičí ukrajinské kolegy v Polsku. Ministerstvo obrany to dnes uvedlo na svém webu www.army.cz.

před 3 hodinami

Soud, ilustrační fotografie.

Soud potvrdil mladíkovi podmínku za přípravu bombových útoků v Praze

Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil mladíkovi podmíněný trest za přípravu bombových útoků u tří velvyslanectví v Praze. Vyhověl však jeho odvolání a zmírnil mu ochrannou psychiatrickou léčbu z ústavní na ambulantní. Rozhodl tak poté, co vyslechl znalce z oboru psychologie a psychiatrie, podle kterých obžalovaný změnil svůj pohled na své jednání. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Po roce 2035 by se mohla prodávat auta na syntetická paliva, navrhuje EK

Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími motory, ale jen v případě, že budou využívat pouze syntetická paliva. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ta se odvolává na dokument, který nastiňuje návrhy komise německému ministerstvu dopravy.

před 4 hodinami

Fumio Kišida

Japonský premiér Kišida dorazil do Kyjeva

Japonský premiér Fumio Kišida přicestoval do Kyjeva, uvedla japonská stanice NHK. Kišida podle ní na Ukrajinu přijel vlakem z polského příhraničního města Przemyślu. V ukrajinské metropoli se setká s prezidentem Volodymyrem Zelenským a podle dřívějšího oznámení japonské diplomacie ho ujistí o další podpoře Tokia a skupiny G7, které Japonsko aktuálně předsedá.

před 4 hodinami

ČEZ

ČEZ se domnívá, že nejhorší část krize je u konce. Ceny budou klesat

Nejhorší část energetické krize je u konce, trh se stabilizoval rychleji, než se čekalo. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl místopředseda představenstva energetické skupiny ČEZ Pavel Cyrani. Ceny energií na trhu budou podle něj dál klesat. U koncových odběratelů se snížení cen na trhu podle něj bude projevovat postupně.

Aktualizováno před 4 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka se kvůli důchodům sejde i s opoziční SPD

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se ve středu sejde se zástupci opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) na téma důchodů. ČTK to dnes sdělila mluvčí SPD Barbora Šťastná. Ministr minulý týden uvedl, že se chce v tomto a příštím týdnu sejít vedle opozice také se zástupci odborů a zaměstnavatelů kvůli novému nastavení valorizací důchodů a úpravě pravidel předčasných penzí. 

před 4 hodinami

Petr Hlubuček

Starostové a nezávislí vyloučili Hlubučka z kauzy Dozimetr

Vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vyloučilo bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Hlubuček patří mezi obviněné v kauze Dozimetr, která se týká korupce v pražském dopravním podniku. Proti vyloučení se může odvolat.

před 4 hodinami

Krym, ilustrační fotografie.

Exploze na Krymu jsou signálem, aby ho Rusové opustili, zní z Kyjeva

Pondělní exploze na poloostrově Krym jsou signálem pro Rusy, že mají oblast opustit, uvedla podle agentury Unian mluvčí ukrajinského jižního velitelství Natalija Humenjuková. Ve městě Džankoj na severu Krymu, kde byly v pondělí slyšet exploze, místní úřady zavedly mimořádný stav, informoval server BBC News. Ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko.

Aktualizováno před 4 hodinami

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy