Česko se chystá na pohřeb Karla Gotta: Dopravci posílí spoje, u Žofína nepojedou tramvaje

Míst v pátečních spojích vlaků a autobusů je před smutečním rozloučením s Karlem Gottem stále dost. Největší dopravci navíc plánují své linky posílit, rozhodující budou rezervace v průběhu týdne.

Karel Gott zemřel: Pieta u jeho domu Nad Bertramnkou (5. října 2019)
doporučujeme

Karel Gott zemřel po těžké nemoci v úterý 1. října. Vláda kvůli jeho úmrtí vyhlásí na sobotu 12. října státní smutek.

Lidé se s Gottem budou moci rozloučit v pátek 11. října od 08:00 do 22:00 v Paláci Žofín na Slovanském ostrově. Následující den se bude konat od 11:00 zádušní mše pro pozvané hosty ve svatovítské katedrále na Pražském hradě.

České dráhy nyní připravují vozy, které využijí pro operativní posílení dopravy. "Zatím však v rezervačním systému nevidíme zásadní rozdíl oproti jiným týdnům. Ve většině spojů na pátek je ještě dost velká volná kapacita," uvedl mluvčí státního dopravce Radek Joklík. Ve velkém se podle něj zatím plní především pendolina na páteční odpoledne, což je však běžný jev. "Kolegové z Německa se zatím také neozvali, že by bylo potřeba spoje posílit," podotkl.

Společnost bude sledovat rezervační systém a o konkrétním navýšení kapacit spojů rozhodne nejspíš v polovině týdne. Joklík zároveň upozornil na to, že zákazníci obecně jízdenky s velkým předstihem nekupují. Dá se proto očekávat, že místa ubývat teprve budou.

O posílení některých svých spojů už naopak rozhodl RegioJet. V současnosti chce společnost přidat další vozy na spoje, kde již je kapacita prodána. Týká se to spojů z Ostravska, Vídně či Bratislavy. S navyšování kapacit dopravce počítá i v následujících dnech. "Počítáme s tím, že nasadíme maximální dostupnou kapacitu vozového parku tak, abychom co nejvíce vyhověli zvýšené poptávce po cestování v souvislosti se smutečním rozloučením s Karlem Gottem," řekl mluvčí Aleš Ondrůj.

Cestování nejspíš zkomplikuje i skutečnost, že pátek patří k nejvytíženějším dnům v dopravě. Místa je však možné stále rezervovat i v autobusech FlixBusu. Dopravce ovšem očekává, že s přibývajícími dny budou místa ubývat. Navyšování kapacit ovšem společnost zatím neplánuje.

Pražský dopravní podnik (DPP) v pátek 11. října při posledním rozloučení s Gottem na Žofíně přeruší provoz tramvajové linky číslo 17 mezi Národním divadlem a Mánesem. Posílen bude zřejmě provoz metra. ČTK to řekla mluvčí DPP Aneta Řehková. Konkrétní opatření upřesní DPP v následujících dnech. Svá opatření stále ještě chystají policisté a záchranná služba. 

"V souvislosti s páteční smuteční akcí na Žofíně předpokládáme výluku tramvajové linky 17 na nábřeží. Linka 17 bude obousměrně odkloněna přes zastávky Myslíkova - Národní třída - Národní divadlo," uvedla Řehková.

Tramvaje budou jezdit po náhradní trase po celý pátek, to znamená zhruba od 04:30 do 0:30.

Policisté a záchranáři se na rozloučení na Žofíně zatím stále připravují. "Situaci monitorujeme, požadavky teprve přicházejí," uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Konkrétní opatření včetně uzavírek a dalších dopravních omezení by měla být podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové známa ve středu odpoledne.

Zpěvákovi příznivci se scházeli v posledním týdnu před jeho vilou na Bertramce, kde pokládali květiny a svíčky. Jejich úklid plánuje TSK na pondělí 14. října. TSK bude podle mluvčí Barbory Liškové vše ještě konzultovat s radnicí Prahy 5 a městskou policií.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus je podle údajů MPSV ve třech desítkách domovů

22.09.2020 17:27 Ministerstvo práce eviduje nyní tři desítky domovů pro seniory a zařízení sociálních služeb, v…

Rittigův partner Kmeť má být propuštěn z vězení dřív, žalobce hned podal…

22.09.2020 14:01 Aktualizováno Soud vyhověl žádosti podnikatele Petera Kmetě o předčasné propuštění z vězení, kde si muž odpykává…

Restituční kauza Bečvářova statku zdaleka nekončí, všichni zúčastnění se…

22.09.2020 13:53 Proti rozsudku v případu restituce takzvaného Bečvářova statku se odvolal žalobce i všichni…

Soud musí znovu řešit kauzu letáků o smrti českých vojáků, původní verdikt…

22.09.2020 13:08 Půlroční podmíněný trest, který dostal Jiří Kopřiva za letáky oslavující smrt českých vojáků v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama