Vyvracíme dezinformace: Koronavirus prý pomáhá se sledováním lidí, pravda je ale jiná

Prostřednictvím sociálních sítí se v těchto dnech šíří další nebezpečná dezinformace, podle které jsou lidem při testech na přítomnost koronaviru implantovány sledovací čipy. Pravda je ale úplně jiná.

Dezinformaci o testování na covid-19 sdílelo na facebooku za dvanáct hodin už více než osm set lidí. Na sociální síť ji nahrála Radka Samková, podle která má jít o příběh přítele z Anglie, jehož jméno ale není v příspěvku uvedeno. V příspěvku nicméně tvrdí, že dotyčný šel na testování na koronavirus, kde mu byl bez jeho vědomí implantován sledovací čip.

"Dle informací do vývoje tohoto prvního nanočipu, co se lepí na sliznici, investoval Bill Gates 20 mil. USD a do nanočipu druhé a třetí generace (ve vakcíně a pod kůži) 400 mil USD," píše Samková na facebooku.

K příspěvku je připojena fotografie, na které by měl být vidět onen údajně vyfocený čip z nosu. V kontextu příspěvku jde ale o lež. Jak upozoenil server Manipulátoři.cz, fotografie čipu  jez roku 2009 a je něm nahraná hebrejská bible- Lte ji ale najít i u roky starých zpráv, například zde. 

Podle facebookové stránky Checkbot dezinformace odkazuje na fenomén, který je populární ve Švédsku, kde si lidé nechávají implantovat čipy pod kůži, aby nemuseli nosit peněženku nebo klíče. Stránka se přitom odkazuje na reportáže věnující se tomuto fenoménu.

Dezinformace plynule navazuje na jiné populární konspirační teorie o plánech "očipovat lidstvo", tentokrát vakcínou proti koronaviru. Jejím autorům přitom nijak nevadí, že zatím žádná spolehlivá vakcína neexistuje, cílem je zvýšit nedůvěru k očkování proti koronaviru. To by přitom mohlo sehrát klíčovou roli při získávání kolektivní imunity. 

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Konspirační teorie očkování Bill Gates Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 5 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Zrádce v řadách USA: Bývalý americký velvyslanec působil jako tajný agent Kuby

Bývalý americký velvyslanec v Bolívii Manuel Rocha překvapivě oznámil, že se u soudu přizná k tomu, že desítky let působil jako tajný agent pro Kubu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy