Vyvracíme dezinformace: Koronavirus prý pomáhá se sledováním lidí, pravda je ale jiná

Prostřednictvím sociálních sítí se v těchto dnech šíří další nebezpečná dezinformace, podle které jsou lidem při testech na přítomnost koronaviru implantovány sledovací čipy. Pravda je ale úplně jiná.

Dezinformaci o testování na covid-19 sdílelo na facebooku za dvanáct hodin už více než osm set lidí. Na sociální síť ji nahrála Radka Samková, podle která má jít o příběh přítele z Anglie, jehož jméno ale není v příspěvku uvedeno. V příspěvku nicméně tvrdí, že dotyčný šel na testování na koronavirus, kde mu byl bez jeho vědomí implantován sledovací čip.

"Dle informací do vývoje tohoto prvního nanočipu, co se lepí na sliznici, investoval Bill Gates 20 mil. USD a do nanočipu druhé a třetí generace (ve vakcíně a pod kůži) 400 mil USD," píše Samková na facebooku.

K příspěvku je připojena fotografie, na které by měl být vidět onen údajně vyfocený čip z nosu. V kontextu příspěvku jde ale o lež. Jak upozoenil server Manipulátoři.cz, fotografie čipu  jez roku 2009 a je něm nahraná hebrejská bible- Lte ji ale najít i u roky starých zpráv, například zde. 

Podle facebookové stránky Checkbot dezinformace odkazuje na fenomén, který je populární ve Švédsku, kde si lidé nechávají implantovat čipy pod kůži, aby nemuseli nosit peněženku nebo klíče. Stránka se přitom odkazuje na reportáže věnující se tomuto fenoménu.

Dezinformace plynule navazuje na jiné populární konspirační teorie o plánech "očipovat lidstvo", tentokrát vakcínou proti koronaviru. Jejím autorům přitom nijak nevadí, že zatím žádná spolehlivá vakcína neexistuje, cílem je zvýšit nedůvěru k očkování proti koronaviru. To by přitom mohlo sehrát klíčovou roli při získávání kolektivní imunity. 

Související

Jindřich Rajchl mluví k lidem na zářijové protivládní demonstraci. (16.9.2023)

Rajchl tvrdil, že vlak s demonstranty bezdůvodně stojí. Přitom se stalo lidské neštěstí

Mimoparlamentní strana PRO v sobotu uspořádala protivládní protest na Václavském náměstí. Do Prahy mířili na akci nespokojení lidé ze všech koutů republiky, někteří seděli ve vlaku z Českých Budějovic. Předseda strany Jindřich Rajchl během odpoledne uvedl, že souprava byla bez vysvětlení odstavena v Benešově. Pravda byla jiná, důvod existoval. Stalo se neštěstí. 

Více souvisejících

dezinformace Konspirační teorie očkování Bill Gates Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 15 minutami

před 19 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina zřejmě zasáhla budovu FSB v centru Kursku

Ukrajinský bezpilotní letoun pravděpodobně zasáhl budovu FSB v centru města Kursk v Rusku. S informací přišlo několik zdrojů, včetně serveru Ukrajinska pravda a gubernátora oblasti Romana Starovojte.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy