Energetická krize znemožnila mnohým zbavit se dluhů v rámci Milostivého léta. Situaci komplikují i splátky za Vánoce, říká Hůle

Vedoucí dluhového poradenství neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle tvrdí, že díky rapidně rostoucím cenám za energie mnohým nezbude na úhradu dluhů v kontextu s takzvaným Milostivým létem, které končí tento pátek. Záhy se podle něj dostanou do velkých problémů i lidé, kteří vedle energetické krize i přes pomoc vlády budou muset řešit splácení vánočních dárků, na něž si před svátky půjčili. „I takoví klienti nás kontaktují. Najednou neví, jak z dluhové pasti, kterou prohlubuje i půjčka na Vánoce. Navíc společnost ČEZ od ledna své služby zdražuje, a tak se mnozí ocitají v beznaději a doslova se hroutí. Naštěstí se nám hlásí andělé, kteří chtějí sociálně slabším finančně pomoci,“ říká pro EuroZprávy.cz Daniel Hůle.

Kvituje pomoc Fialovy vlády, jež řeší osudy lidí, na které výrazně dopadlo zdražení energií, na úřadech práce tak mohou žádat o podporu. Podle Daniela Hůleho z Člověka v tísni se příspěvek na bydlení, který se kvůli růstu navýší, jeví jako správná cesta. „Jedná se o pomoc všem typům domácnosti, tedy i těm početnějším. A je dobře, že kabinet si nechal prostor, aby stropy mohl při eventuálním dalším růstu cen ještě zvednout. Je nutné zdůraznit, že nejméně 150 tisíc občanů se ocitlo v nouzi,“ zdůrazňuje Hůle, který se na začátku roku sešel s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ohledně příspěvku na bydlení.

Primární je dostat lidi od dodavatele poslední instance

Na webové kalkulačce si zájemci mohou ověřit, zda mají na zmíněnou dávku nárok a jak vysoká by mohla být. Využít je možné i dávku mimořádné okamžité pomoci. Dosáhnou na ni nejen lidé v hmotné nouzi, ale i s menšími úsporami. Na příspěvek na bydlení mají nárok vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci, podnájemníci i lidé ve zkolaudovaných objektech k rekreaci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Dávka pak odpovídá rozdílu mezi výdaji nejvýš do státem stanovených normativních nákladů a 0,3násobkem či 0,35násobkem příjmu. Novelu o příspěvcích na bydlení už podepsal i prezident Miloš Zeman. Inovace zvedá zpětně od ledna takzvané normativní náklady, z nichž se příspěvek na bydlení vypočítává. Zvýšení činí zhruba 1100 až 2100 korun podle počtu osob v domácnosti a typu bydlení.

Daniel Hůle je naopak kritický k počínání předchozí Babišovy vlády. Naprosto nesouhlasil s jejím stylem, který lidem vlastně radil, aby nehradili vysoké zálohy na energii, neboť stát je později zaplatí za ně. „Takový přístup se mně nelíbí. Stát má přece pomoci hned a nikoli až poté. Mnozí se tak nezaplacením záloh dostali do dluhu a zejména u seniorů to mělo za následek, že si na zálohy půjčovali všude možně.“ Ani odpouštění DPH za listopad a prosinec, které provedl ještě Babišův kabinet, není ideální, neboť při ročním vyúčtování bude nutné vše uhradit.

Na Help linku pomoci do nevládní, humanitární a neziskové organizace Člověk v tísni volá denně několik zájemců, kteří se ocitli v nouzi. „Nevedeme si ale statistiku o tom, kdo nás kontaktuje kvůli energetické krizi a kdo například ohledně akce Milostivé léto, která končí už v pátek,“ konstatuje úvěrový a dluhový expert. Sám zdůrazňuje, že mnozí klienti nesledují média, anebo nemají přístup k internetu. „Zkrátka jsou schopní jen telefonovat. A to jim ztížilo pozici, když chtěli po krachu Bohemia Energy přejít k jiným dodavatelům. Jejich linky byly přetíženy, a proto automatická nahrávka vyzývala k on-line vyřízení, k němuž nemají přístup, anebo neumějí přes počítač komunikovat.“

Člověk v tísni tak vyslal své spolupracovníky do terénu, aby lidem bez internetu pomohli, neboť někteří nejsou schopni si administrativu vůbec vyřídit. „Primární bylo a vlastně stále je dostat lidi od takzvaných dodavatelů poslední instance, jejichž služby jsou pochopitelně mnohem dražší,“ popisuje Hůle aktivity organizace. Vystudovaný demograf ale varuje, že u dodavatele poslední instance (DPI) zůstává stále obrovský počet domácností. „Krachem svého dodavatele bylo na začátku roku postiženo půl milionů lidí, ale o hmotnou nouzi se přihlásilo jen 150 tisíc občanů. Jsou totiž lidé, kteří vůbec aktuální dění nesledují a netuší, co se děje. I na ty je ale nutné pamatovat, až se k nim informace dostanou.“ Většinou ale humanitární organizace pomáhá vyřizovat žádosti spojené s hmotnou nouzí.

Andělé se hlásí k pomoci sociálně slabším

Energetická krize podle Hůleho komplikuje i pomalu končící akci Milostivé léto, které až 300 tisíc lidem, jež se ocitli v exekuci, umožňuje, aby se definitivně zbavili dluhů u veřejnoprávních institucí. Stačí, aby zaplatili původní dluh, tedy jistinu a k tomu 908 korun jako odměnu exekutorovi. Milostivé léto vyprší už tento pátek. „Bohužel jsme svědky smutných příběhů. Rodiče zadlužených dětí, anebo potomci rodičů byli připraveni svým blízkým finančně ohledně Milostivého léta pomoci, jenže pak přišla energetická krize a peníze, které měli určené na dluhy pro rodinné příslušníky, museli dát až na šestnáctitisícové zálohy. Proto mnozí své dluhy nemohli zlikvidovat, zatím se jich nezbaví,“ smutní Hůle.

Mnozí se však dostávají i do další dluhové pasti. Vedle energetické krize i přes pomoc vlády budou muset řešit splácení vánočních dárků, na které si před svátky půjčili. Situace se tak komplikuje. „I takoví klienti nás kontaktují. Najednou neví, jak z dluhové pasti, kterou prohlubuje i půjčka na Vánoce. Navíc společnost ČEZ od ledna své služby zdražuje, zatímco například Innogy své ceny už zvedla loni v listopadu (nyní Innogy od března znovu zdražuje, plyn o 19 procent, elektřinu o 14 procent – pozn. red.), a tak se mnozí ocitají v beznaději a doslova se hroutí. Naštěstí se nám hlásí andělé, kteří chtějí sociálně slabším finančně pomoci,“ děkuje na dálku specialista.

Sociolog vidí určité světlo na konci tunelu zejména u domácností, které využívají hlavně plyn. „Nejsem sice expertem na energie, ale podle odhadů by se cena za plyn měla postupem času vracet na nižší hladinu. Alespoň se to nyní zdá.  Určitá úleva by měla přijít v létě, kdy je jeho spotřeba desetkrát nižší než v zimě.“ Vedoucí dluhového poradenství v neziskové organizaci Člověk v tísni predikuje, že podle energetických specialistů se u elektřiny neočekává tak velký výkyv v ročních obdobích. „U ní je spotřeba v létě jen dvakrát nižší než v zimě. Podle dostupných všeobecných analýz by ale energie už neměly růst do tak závratných výšin, už se tak rapidní skok neočekává. Navíc současná vláda k energetické krizi přistoupila velmi zodpovědně,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Daniel Hůle.

Související

Zbyněk Stanjura

Zrušení superhrubé mzdy je předvolebním populismem, říká Hůle. Laciný argument, kontruje Stanjura

Proti schválenému zrušení superhrubé mzdy se ostře vymezuje. Expert na dluhový byznys a anylytik Daniel Hůle považuje prosazení daňového balíčku, na němž se podílelo hnutí ANO, ODS, SPD i KSČM, za předvolební populismus. „Například občanští demokraté zacílili na své voliče, což jsou právě lidé s vyššími příjmy,“ říká pro EuroZprávy.cz Daniel Hůle z Člověka v tísni. I. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura s tím nesouhlasí. „Jedná se o laciný argument, pan Hůle by si měl lépe přečíst náš program.“

Více souvisejících

Daniel Hůle Energetika dluhy milostivé léto půjčky člověk v tísni

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 24 lidí zemřelo

Tornáda a silné bouře, které se v noci na dnešek prohnaly americkými státy Mississippi a Alabama a zcela zpustošily několik obcí, připravily o život nejméně 24 lidí. Informovala o tom dnes mississippská agentura pro krizové řízení, podle níž desítky dalších lidí utrpěly zranění a čtyři osoby jsou nezvěstné. Stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady uvedla, že škody jsou hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 31 minutami

Petr Fiala

Fiala: Nové spalovací motory se budou moci prodávat i po roce 2035

Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční dohodu Německa s Evropskou komisí (EK), která se týká zachování aut se spalovacími motory i po roce 2035. Expremiér a předseda ANO Andrej Babiš naopak řekl, že takovým slibům nevěří a že je třeba "zelený fanatismus" revidovat. Uvedli to dnes v reakcích pro ČTK.

Aktualizováno před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Papež František

Papež přijal rezignaci německého bikupa spojenou s případy zneužívání

Papež František dnes přijal rezignaci německého biskupa Franze-Josefa Bodeho, který se rozhodl opustit svůj úřad kvůli chybám, jichž se dopustil při řešení případů sexuálního násilí ve své diecézi. Informovala o tom agentura DPA. Papež shodou okolností právě dnes rozhodl také o tom, že prodlouží platnost dekretu z roku 2019, kterým zavedl povinnost okamžitě hlásit případy sexuálního zneužívání nebo snahu o jejich krytí, a rozšíří jeho působnost.

před 2 hodinami

Vladimír Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident Vladimir Putin s tím, že Moskva s Minskem uzavřela příslušnou dohodu. V Bělorusku by mělo být deset letadel schopných jaderné zbraně nést, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Češi hlasují v komunálních volbách

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí

V některých obcích, v kterých si dnes lidé vybírají nová zastupitelstva, už volební účast dosáhla 70 procent. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. V obci Křenovice na Písecku odvolilo před 17:00 zhruba 75 procent ze 150 oprávněných voličů, v Senince na Vsetínsku a Horní Myslové na Jihlavsku odevzdalo svůj hlas kolem 70 procent lidí. Nové zastupitele mohou lidé vybírat až do dnešních 22:00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?

Dalo by se říct, že nejen finanční euro-atlantický svět zažívá po desítce let znovu finanční déjà vu. Určitě si to pamatujete. Na přelomu let 2008 a 2009 tu nejdřív byly nějaké ty zaoceánské krachy bank, pro připomenutí, kvůli problémům zastavila svou činnost jedna snad z nejtradičnějších amerických bank, Lehman Brothers, založená v roce 1850 a pak přišlo rychle hodně problémů nejen na finančních trzích, ale hlavně v ekonomikách zemí světa. Pro dobro věci asi nemá cenu znovu otevírat staré rány (a s ironií dodávám, že odpůrci splácení řeckých dluhů, jistě budou dobře vědět, o čem je řeč…). A teď je to tu znova. Otázkou je, zda i přes ujišťování nejrůznějších finančních, dohledových a já nevím ještě jakých autorit, se skutečně nebude opakovat finanční krize z let 2008/2009. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 3 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

před 4 hodinami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb

V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě. S odkazem na informace tajných služeb a vlastní analýzy to napsal německý zpravodajský server t-online. Podle něj šlo o plavidla, která měla potřebné vybavení na to, aby případně mohla umístit na mořské dno nálože s trhavinou.

před 4 hodinami

Brigádní generál Emil Boček usedl za knipl legendární stíhačky po dlouhých 71 letech.

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou

Válečný veterán Emil Boček, který dnes ve 100 letech zemřel, byl podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky nejen hrdinou československého letectva druhé světové války a inspirací pro vojenské piloty. "Byl to především nesmírně vřelý a do poslední chvíle vitální člověk," uvedl Řehka na armádním twitteru. Zpráva o Bočkově smrti jej hluboce zasáhla. Úctu i vděk vyjadřují Bočkovi mnozí čeští politici, jeho rodině pak sdělují upřímnou soustrast.

před 5 hodinami

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?

Hrstka astronautů, kteří vstoupili na povrch Měsíce, strávila na přirozené družici Země ne více než pár dní. Jak máme tedy vybudovat kolonii, která vydrží roky? Pokud se dá věřit desítky let starým futuristickým knihám, měli na začátku 21. století - spolu s plochými televizemi, elektrickými auty a telefony s obrazovkou - astronauti žít a pracovat ve městě na Měsíci, píše server BBC.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny

Rusko omilostnilo přes 5000 odsouzených, kteří se nechali naverbovat do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny a na základě kontraktu bojovali společně s ruskou armádou na Ukrajině. V audionahrávce zveřejněné na sociální síti to řekl šéf tohoto uskupení Jevgenij Prigožin. Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina do svých řad hojně přijímá trestance, které láká právě příslibem odpuštění zbytku trestu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimirovi Putinovi po telefonu poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod. S odkazem na dnešní prohlášení turecké prezidentské kanceláře o tom informovala agentura Reuters. Prezidenti spolu hovořili také o zlepšení vztahů mezi Ankarou a Moskvou a Erdogan apeloval na co nejrychlejší ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou diplomatickou cestou.

před 7 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat

Ukrajinským obráncům se daří stabilizovat situaci u Bachmutu, uvedl dnes náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Označil ji však za nadále složitou. Město Bachmut je jedním z hlavních cílů současné ruské ofenzivy v Donbasu, ukrajinským obráncům v tomto městě hrozí obklíčení v důsledku ruského postupu severně i jižně od města. Podle Londýna ruská ofenziva u Bachmutu z velké části ustala, americký Institut pro studium války (ISW) nicméně hovoří o drobných územích ziscích ruských sil.

před 7 hodinami

Kyjev

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v rozhovoru s ČTK ředitelka Českého centra v Kyjevě Tereza Soušková. Situace v hlavním ukrajinském městě se podle ní oproti podzimu, kdy Rusko podnikalo na Ukrajinu masivní vzdušné útoky, zlepšila. Válka je ale všudypřítomná, prostupuje jakýmkoli hovorem Ukrajinců a i v hospodě se běžně připíjí na ukrajinské vojáky.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Vědci objevili klíč ke šťastnému vztahu. Stačí přitom velmi málo

Vytáhněte svatební album, poslechněte si písničku, která vám hrála k prvnímu tanci nebo znovu navštivte místa, kam jste dřív chodívali na schůzky a zavzpomínejte na váš první polibek. Podle vědců je totiž nostalgie klíčem ke šťastnému vztahu, napsal list The Times.

Zdroj: ČTK

Další zprávy