Zrušení superhrubé mzdy je předvolebním populismem, říká Hůle. Laciný argument, kontruje Stanjura

Proti schválenému zrušení superhrubé mzdy se ostře vymezuje. Expert na dluhový byznys a anylytik Daniel Hůle považuje prosazení daňového balíčku, na němž se podílelo hnutí ANO, ODS, SPD i KSČM, za předvolební populismus. „Například občanští demokraté zacílili na své voliče, což jsou právě lidé s vyššími příjmy,“ říká pro EuroZprávy.cz Daniel Hůle z Člověka v tísni. I. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura s tím nesouhlasí. „Jedná se o laciný argument, pan Hůle by si měl lépe přečíst náš program.“

Ve svém názoru má absolutně jasno. Daniel Hůle z Člověka v tísni tvrdí, že za zrušením superhrubé mzdy vidí předvolební populismus. Především míří na hnutí ANO i ODS. „Občanští demokraté zacílili na své voliče, což jsou právě lidé s vyššími příjmy či lepším ekonomickým statusem a jim zůstane více peněz. Podle mého názoru zde zvítězil předvolební populismus, a to nejen u ODS. Na zrušení superhrubé mzdy totiž ráda uslyší i část příznivců hnutí ANO. Jiné označení než předvolební populismus mě skutečně nenapadá,“ soudí.

Předseda Poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura však jakékoli podezření z předvolebního kalkulu striktně odmítá. „Samozřejmě, že s takovým názorem nesouhlasím. Pokud by si pan Hůle prostudoval náš program z roku 2017, tak by zjistil, že já i moji kolegové jsme s tímto návrhem kandidovali do Poslanecké sněmovny a byli jsme s tímto programem zvoleni,“ říká politik pro EuroZprávy.cz

Stanjura vše podkládá argumenty. Podle něj v srpnu 2018 ODS podala návrh zákona, který naplňoval stranický volební bod. „Od té doby ležel v Poslanecké sněmovně. A v této souvislosti je nutné zmínit, že vládní většina návrh dva a čtvrt roku blokovala a ve čtvrtek hnutí ANO změnilo názor a přidalo se k našemu záměru, který vlastně prosazujeme celé volební období. Proto z naší strany nemůže být ani vteřina pochybnosti o tom, že návrh na zrušení superhrubé mzdy je nějaký předvolební kalkul pro tuto chvíli, konstatuje bývalý ministr dopravy.

I. místopředseda ODS zdůrazňuje, že zrušení superhrubé mzdy je dlouhodobým programovým cílem strany. „ A tak je logické, že když návrh na zrušení superhrubé mzdy prosazujeme v kampani, jsme s tímto programem zvoleni, napíšeme návrh zákona, tak i pro něj ve Sněmovně hlasujeme, což nikoho nemohlo překvapit. Nejedná se o žádný populismus. Osobně věřím tomu, že nižší daně jsou lepší pro občany naší země než vyšší daně,“ je přesvědčený Stanjura.

Hůle však tvrdí, že zrušení superhrubé mzdy postihne ohroženější skupiny lidí a bohatší se budou mít o něco lépe. „Výrazně pomůže jen lidem s vysokými příjmy a znevýhodní ty zaměstnance, kteří si tolik nevydělají. Bohatí tak budou ve výhodě,“ upozorňuje analytik.

Stanjura však zakroutí hlavou a přibližuje detaily. „Musíme si říci, jak vše definujeme. Já jsem ve čtvrtek ve Sněmovně řekl, že mě především zajímá skupina střední třídy, tedy do měsíčního příjmu šedesáti tisíc korun hrubého, což má zhruba devadesát procent zaměstnanců. Naprostá většina lidí tedy nepatří do vysoko příjmové skupiny. Jedná se tedy o laciný argument, protože ty úplně nejvyšší příjmy má pouhé jedno procento zaměstnanců,“ vysvětluje bývalý primátor Opavy.

Hůle ale upozorňuje, že zrušení superhrubé mzdy povede ještě k dalšímu a většímu zadlužení země. „Šokuje mě, jak se nyní rozhazuje. Všichni tak ve víru utrácení mají pocit, že sto miliard sem, sto miliard tam se prostě ztratí a už to ani nestojí za řeč.“ Souhlasí proto s předsedou Poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem, který na svém twitterovém účtu tvrdí, že schválený návrh povede k rozvratu veřejných financí. Daniel Hůle z Člověka v tísni přitakává názoru bývalého ministra financí, že deficit ve státním rozpočtu pro příští rok nebude 320 miliard korun, ale ve skutečnosti se přiblíží k částce 500 miliard korun. „Kalousek zrušení superhrubé mzdy glosoval velmi správně. Opravdu hrozí neúnosné zadlužení země,“ tvrdí sociolog Hůle. Návrh v Poslanecké sněmovně ještě podpořili nezařazení zákonodárci Václav Klaus a Tereza Hyťhová.

Sto miliard sem, sto miliard tam už nikoho netrápí

Podle Hůleho rozhodně dojde k navýšení schodku.  „Všechny odhady uvádějí, že změny stát vyjdou v řádu kolem sto miliard korun, a tak by schodek už měl zahrnovat i současné schválené opatření. A to, že v něm daňový balíček není obsažen, je další populismus současné vlády, protože další zadlužení země nechce lidem přiznat a jen potichu navýší schodek,“ hněvá se analytik.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) tvrdí, že schválené změny připraví stát o 130 miliard korun. Zdaňování takzvané superhrubé mzdy v tuzemsku zřejmě po 13 letech skončí. Místo toho se má od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u lidí se mzdou zřejmě nad 140 000 korun měsíčně část příjmů nad tuto hranici sazbou 23 procent. Zrušení ještě není definitivní. Zákon musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Poslanci schválili i návrh Piráta Mikuláše Ferjenčíka na zvýšení slevy na dani na poplatníka z 24 840 korun na 34 125 korun, což je rozdíl téměř deset tisíc korun, čímž schodek opět nabobtná, dluh se navýší o další třetinu. „Zmíněný návrh na zvýšení částky na poplatníka ale vítám, protože pomůže více lidem. Plně se ztotožňuji s kolegou sociologem Danielem Prokopem,“ konstatuje pro EuroZprávy. cz Hůle. Ferejnčíkův návrh rovněž není konečný.

Specialista na dluhové pasti je přesvědčený, že zrušení superhrubé mzdy nepomůže lidem ve finančních problémech. „Na schválení, jak už jsem zmínil, vydělají lidé s vyššími příjmy a ti se v dluhové pasti ocitají mnohem méně než sociálně slabší,“ upozorňuje. Demograf schválený návrh v současné situaci považuje za naprosto absurdní. „A to zvláště v době, kdy se veřejné finance doslova propadají.“ Specialistu z Člověka v tísni šokuje, jak se nyní rozhazuje. „Všichni tak ve víru utrácení mají pocit, že sto miliard sem, sto miliard tam se prostě ztratí a už to ani nestojí za řeč. Dochází k neúnosnému dluhu.“

Kam až zadlužení může zajít, si odborník na problematiku úvěrů netroufne odhadnout, protože všechny státy nyní navyšují schodek. „Na druhou stranu zrušení superhrubé mzdy může být spojené s propadem veřejných financí. Hrozí, že se nebude dostávat na sociální služby, na školství i na pomoc lidem, kteří skutečně upadnou do složitých finančních problémů, “ praví Daniel Hůle. 

Související

Ilustrační fotografie.

Energetická krize znemožnila mnohým zbavit se dluhů v rámci Milostivého léta. Situaci komplikují i splátky za Vánoce, říká Hůle

Vedoucí dluhového poradenství neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle tvrdí, že díky rapidně rostoucím cenám za energie mnohým nezbude na úhradu dluhů v kontextu s takzvaným Milostivým létem, které končí tento pátek. Záhy se podle něj dostanou do velkých problémů i lidé, kteří vedle energetické krize i přes pomoc vlády budou muset řešit splácení vánočních dárků, na něž si před svátky půjčili. „I takoví klienti nás kontaktují. Najednou neví, jak z dluhové pasti, kterou prohlubuje i půjčka na Vánoce. Navíc společnost ČEZ od ledna své služby zdražuje, a tak se mnozí ocitají v beznaději a doslova se hroutí. Naštěstí se nám hlásí andělé, kteří chtějí sociálně slabším finančně pomoci,“ říká pro EuroZprávy.cz Daniel Hůle.

Více souvisejících

Daniel Hůle Zbyněk Stanjura Daně mzdy / platy Poslanecká sněmovna Ekonomika

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 14 minutami

před 54 minutami

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Patrik Tušl

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

před 5 hodinami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy