Exředitel Středočeské vědecké knihovny se přiznal k podvodu, před soud nepůjde

Bývalý ředitel Středočeské vědecké knihovny Robert Georgiev se podle serveru SeznamZprávy přiznal k tomu, že platil svou sestru, kamarádku a registrovaného partnera za neodvedenou práci. Žalobkyně totiž jeho stíhání podmíněně zastavila, což lze v případech, kdy nejde o závažný zločin a pachatel dosud nespáchal žádný trestný čin. Znamená to však, že se Georgiev musel přiznat, jinak by totiž nemohl vyváznout bez soudu, píše server.

Bývalý ředitel krajského úřadu a člen ČSSD Gergiev uzavřel jako ředitel knihovny smlouvy se svou sestrou, partnerem a kamarádkou. Platil jim desítky tisíc měsíčně za práci, kterou neodevzdávali.

Stíhání bylo koncem září podmíněně zastaveno. "Tento institut vyžaduje doznání, plné nahrazení škody a složení peněžité částky na pomoc obětem trestných činů, k tomu je pak stanovena i zkušební doba," uvedla státní zástupkyně Gabriela Turková, která policejní vyšetřování dozoruje.

Georgiev podle informací SeznamZpráv zaplatil 670.000 Kč, o které knihovnu smlouvami pro své blízké připravil. Také projevil lítost a do protokolů uvedl, že se snažil vést knihovnu, aby byla moderní a fungující. Ale že mu, jinými slovy, funkce přerostla přes hlavu, píše server.

V knihovně loni zasahovala policie současně se zásahem na středočeském krajském úřadu. Prověřovala pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě Středočeský kraj vyplatil za externí služby údajně pět milionů korun ročně. Hejtmanství to odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. Odbor interního auditu prověřil dohody o provedení práce a pracovní činnosti od roku 2017 a dospěl k závěru, že úřad uzavíral pracovní smlouvy s externisty v souladu s platnými normami.

Policisté případy rozdělily na kauzu knihovny a poradenských smluv přímo na krajském úřadu. Zatímco první část kolem Georgieva se uzavírá, na druhé stále pracují a podle serveru není vyloučeno, že začnou stíhat ještě někoho dalšího. "Je i nadále vedeno prověřování," dodala žalobkyně.

Robert Georgiev Středočeský kraj Knihovny život Jaroslava Jermanová (hnutí ANO)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

SBU: Ruští agenti, kteří stáli za Vrběticemi, prováděli i sabotáže na Ukrajině

Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do několika výbuchů, včetně explozí v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014, který sloužil k uchování zbraní pro Ukrajinu. Informaci přinesla agentura Ukrinform s odvoláním na ukrajinské vyšetřovatele a tajnou službu SBU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy