Exředitel Středočeské vědecké knihovny se přiznal k podvodu, před soud nepůjde

Bývalý ředitel Středočeské vědecké knihovny Robert Georgiev se podle serveru SeznamZprávy přiznal k tomu, že platil svou sestru, kamarádku a registrovaného partnera za neodvedenou práci. Žalobkyně totiž jeho stíhání podmíněně zastavila, což lze v případech, kdy nejde o závažný zločin a pachatel dosud nespáchal žádný trestný čin. Znamená to však, že se Georgiev musel přiznat, jinak by totiž nemohl vyváznout bez soudu, píše server.

Knihovna, ilustrační foto
doporučujeme

Bývalý ředitel krajského úřadu a člen ČSSD Gergiev uzavřel jako ředitel knihovny smlouvy se svou sestrou, partnerem a kamarádkou. Platil jim desítky tisíc měsíčně za práci, kterou neodevzdávali.

Stíhání bylo koncem září podmíněně zastaveno. "Tento institut vyžaduje doznání, plné nahrazení škody a složení peněžité částky na pomoc obětem trestných činů, k tomu je pak stanovena i zkušební doba," uvedla státní zástupkyně Gabriela Turková, která policejní vyšetřování dozoruje.

Georgiev podle informací SeznamZpráv zaplatil 670.000 Kč, o které knihovnu smlouvami pro své blízké připravil. Také projevil lítost a do protokolů uvedl, že se snažil vést knihovnu, aby byla moderní a fungující. Ale že mu, jinými slovy, funkce přerostla přes hlavu, píše server.

V knihovně loni zasahovala policie současně se zásahem na středočeském krajském úřadu. Prověřovala pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě Středočeský kraj vyplatil za externí služby údajně pět milionů korun ročně. Hejtmanství to odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. Odbor interního auditu prověřil dohody o provedení práce a pracovní činnosti od roku 2017 a dospěl k závěru, že úřad uzavíral pracovní smlouvy s externisty v souladu s platnými normami.

Policisté případy rozdělily na kauzu knihovny a poradenských smluv přímo na krajském úřadu. Zatímco první část kolem Georgieva se uzavírá, na druhé stále pracují a podle serveru není vyloučeno, že začnou stíhat ještě někoho dalšího. "Je i nadále vedeno prověřování," dodala žalobkyně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 22:05 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Omezení volného pohybu osob: Co je dovoleno a naopak zakázáno?

21.10.2020 22:00 Aktualizováno Vláda omezila přímý kontakt veřejnosti se státní správou na pět hodin dvakrát v týdnu. Na twitteru…

Bavorsko chce zavést povinné covid testy pro pendlery, také z Česka

21.10.2020 20:26 Aktualizováno Bavorsko zavede povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v…

Nejvíc lidí, přes 53 tisíc, se koronavirem na podzim nakazilo v práci

21.10.2020 18:48 Aktualizováno Nejvíc lidí se na podzim covidem-19 nakazilo v zaměstnání. Podle dat Ústavu zdravotnických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama