Forum 2000: Mezi řečníky budou i Vystrčil či íránská nobelistka

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), íránská nositelka Nobelovy ceny za mír Šírín Ebadíová nebo zvláštní zástupce pro lidská práva Evropské unie Eamon Gilmore budou mezi řečníky letošního ročníku mezinárodní konference Forum 2000. Organizátoři konference to dnes uvedli v tiskové zprávě.

Letošní ročník Fora 2000 se kvůli pandemii koronaviru uskuteční netradičně pouze ve virtuální podobě, hlavní program bude možné sledovat prostřednictvím webových stránek a sociálních sítí konference bez nutnosti registrace.

Organizátoři Fora 2000 už dříve uvedli, že mezi letošními účastníky konference budou šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov nebo americký ekonom Jeffrey Sachs. Podle pravidelně aktualizovaného seznamu řečníků by měli vystoupit i místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, bývalá slovenská premiéra Iveta Radičová, profesor evropských studií na Oxfordské univerzitě Timothy Garton Ash nebo bývalý švédský premiér a ministr zahraničí Carl Bildt.

Letošní 24. ročník konference nese podtitul "A New World Emerging? Restoring Responsibility and Solidarity" (Vzniká nový svět? Obnovování odpovědnosti a solidarity) a bude se zabývat mimo jiné tím, jak čelit následkům pandemie, hrozícímu podlomení mezinárodního řádu, ekologickému kolapsu nebo narušování sociálních a politických pořádků prostřednictvím nových technologií. Podle organizátorů pandemie ukazuje, že mezinárodní společenství není příliš připraveno přistupovat ke globálním výzvám jednotně.

"Řada zemí stále nepřekonala vlnu populismu, radikalismu a sebestředného nacionalismu, které se mohou dále prohloubit v případě ekonomického útlumu. Autoritářské režimy nemilosrdně sledují své dlouhodobé mocenské cíle na úkor všech ostatních," uvedl ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.

U zrodu Fora 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Loni na konferenci vystoupili například konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. nebo bývalý polský prezident Lech Walesa.

Související

Více souvisejících

Forum 2000 Miloš Vystrčil (ODS) demokracie populismus Praha

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 40 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 1 hodinou

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

UNRWA (Photo by Iyad Faouri)

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

před 6 hodinami

OSN se zastala novinářů. Krok Izraele označila za šokující

Rozhodnutí izraelské vlády zastavit živé vysílání tiskové agentury Associated Press (AP) o Pásmu Gazy je "šokující". Uvedl to v úterý mluvčí generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy