Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), íránská nositelka Nobelovy ceny za mír Šírín Ebadíová nebo zvláštní zástupce pro lidská práva Evropské unie Eamon Gilmore budou mezi řečníky letošního ročníku mezinárodní konference Forum 2000. Organizátoři konference to dnes uvedli v tiskové zprávě.
Letošní ročník Fora 2000 se kvůli pandemii koronaviru uskuteční netradičně pouze ve virtuální podobě, hlavní program bude možné sledovat prostřednictvím webových stránek a sociálních sítí konference bez nutnosti registrace.
Organizátoři Fora 2000 už dříve uvedli, že mezi letošními účastníky konference budou šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov nebo americký ekonom Jeffrey Sachs. Podle pravidelně aktualizovaného seznamu řečníků by měli vystoupit i místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, bývalá slovenská premiéra Iveta Radičová, profesor evropských studií na Oxfordské univerzitě Timothy Garton Ash nebo bývalý švédský premiér a ministr zahraničí Carl Bildt.
Letošní 24. ročník konference nese podtitul "A New World Emerging? Restoring Responsibility and Solidarity" (Vzniká nový svět? Obnovování odpovědnosti a solidarity) a bude se zabývat mimo jiné tím, jak čelit následkům pandemie, hrozícímu podlomení mezinárodního řádu, ekologickému kolapsu nebo narušování sociálních a politických pořádků prostřednictvím nových technologií. Podle organizátorů pandemie ukazuje, že mezinárodní společenství není příliš připraveno přistupovat ke globálním výzvám jednotně.
"Řada zemí stále nepřekonala vlnu populismu, radikalismu a sebestředného nacionalismu, které se mohou dále prohloubit v případě ekonomického útlumu. Autoritářské režimy nemilosrdně sledují své dlouhodobé mocenské cíle na úkor všech ostatních," uvedl ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.
U zrodu Fora 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Loni na konferenci vystoupili například konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. nebo bývalý polský prezident Lech Walesa.
Související
Dalajlama ve zdravici na Foru 2000 zavzpomínal na exprezidenta Havla
Apel na demokratické země. Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu
Forum 2000 , Miloš Vystrčil (ODS) , demokracie , populismus , Praha
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Na jihu Čech v týdnu zaznamenaly
před 59 minutami
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
před 1 hodinou
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
před 2 hodinami
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
před 3 hodinami
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
před 4 hodinami
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
před 4 hodinami
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
před 5 hodinami
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
před 6 hodinami
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
před 7 hodinami
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
před 7 hodinami
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
před 8 hodinami
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
před 8 hodinami
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
před 9 hodinami
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
před 9 hodinami
Lipavský se ptá Babiše na Epsteinovu kauzu. Navrhuje české vyšetřování
před 10 hodinami
Olympiáda začala. Slavnostní zahájení nabídlo silné okamžiky i propojení se čtyřmi středisky
před 10 hodinami
Babiš označil Brejchovou za ikonu. Klempíř zmínil hlubokou stopu jejího herectví
před 11 hodinami
Zajímavý moment zahájení her. Vance zabraly kamery a ozval se pískot
před 12 hodinami
Pokus o vraždu v Jaroměři. Roli sehrály drogy, zjistili kriminalisté
před 13 hodinami
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
Americký prezident Donald Trump se postaral o další kontroverzi během svého druhého mandátu. Na sociálních sítích zveřejnil rasistický klip, v němž byli jeho předchůdce Barack Obama s manželkou Michelle vyobrazeni jako opice. Trump již video smazal.
Zdroj: Lucie Podzimková