Hasičským zásahem loňského roku je likvidace následků tornáda na jižní Moravě

Hasičským zásahem loňského roku se stala likvidace následků tornáda na jižní Moravě. Ocenění získali příslušníci hasičského sboru Jihomoravského kraje. Hasičem roku se pak stal Richard Franc z Moravskoslezského kraje za velení týmu, který hasil rozsáhlé lesní požáry v Řecku. ČTK to dnes oznámila Pavla Jakoubková z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Tornádo loni 24. června vpodvečer na Břeclavsku a Hodonínsku poškodilo asi 1200 domů, šest lidí zemřelo. Jihomoravští hasiči byli na místě jako první. Porota ankety ale vyslovila uznání všem 7500 hasičům z 556 jednotek, kteří ve zničených oblastech pomáhali. Za pomoc obětem tornáda získali ocenění také psychologové a interventi z Psychologické služby HZS ČR. Stali se kolektivem roku.

Druhé místo mezi zásahy patří likvidaci rozsáhlých lesních požárů v Řecku v oblasti Arkádie. Výběr hasičů z celé republiky bojoval s požárem v náročném terénu a v neznámých podmínkách deset dní. Situaci jim komplikoval mimo jiné nedostatek vody k hašení a vysoké teploty vzduchu. Richard Franc velel v Řecku týmu 36 lidí. Třetí skončil zásah domažlických hasičů u železniční nehody, která se stala v srpnu nedaleko obce Milavče v Plzeňském kraji.

Mezi jednotlivci získal druhé místo velitel družstva hasičské stanice v Žamberku František Hovad za záchranu pěti dětí, které propadly do zamrzlého rybníka. Třetí místo porota udělila technikovi stanice v Aši Janu Mojcherovi. Zachránil řidiče havarované dodávky.

Nejlepším projektem je Tísňová SMS. Umožňuje komunikaci pomocí textových zpráv s operačními středisky HZS bez nutnosti registrace. Projekt se připravoval od roku 2018 a do provozu byla služba uvedena na začátku letošního roku, přičemž od té doby podle poroty zachránila několik životů. V dalších kategoriích byli oceněni velitelé či civilní zaměstnanci.

Profesní anketu Hasič roku vyhlašují společně ministr vnitra a generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR od roku 2009. Odborná porota letos vybírala z 56 nominací, což je o 12 méně než v loňském roce.

Související

Více souvisejících

Hasiči Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy