Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou dnes projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covid-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Podíl objemu zakázek financovaných převážně ze zdrojů z veřejných rozpočtů a státních fondů loni meziročně vzrostl o devět procentních bodů na 54 procent. U zakázek financovaných převážně z evropských fondů naopak klesl o osm procentních bodů na 19 procent. Podíl objemu zakázek financovaných ze soukromých a jiných zdrojů zadavatele se snížil o procentní bod na 27 procent.

Pro letošek ministerstvo očekává pokračování růstu trhu veřejných zakázek, především kvůli dalšímu uvolňování fiskální politiky a vyšší očekávané úrovni veřejných investic. "Rizikem je i nadále možnost výpadku produkčních kapacit na straně dodavatelů, zejména pokud by byli jejich zaměstnanci zasaženi nákazou, což by mohlo vést ke zpomalování zejména velkých investičních projektů," uvedlo dále ministerstvo.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Sněmovna bude novelu zákona o zakázkách schvalovat až 24. března

Vládní novelu zákona o zadávání veřejných zakázek bude Sněmovna schvalovat až za dva týdny. Dnes ji místo závěrečného schvalování vrátila do druhého čtení, které na základě dohody mezi poslaneckými kluby zopakovala hned poté. Důvodem byl pozměňovací návrh předsedy pirátského klubu Jakuba Michálka, který převáděl pravidla zákona o střetu zájmů do zákona o zakázkách a zamezoval firmám vlastněným veřejnými funkcionáři v přístupu k zakázkám. 
Policie ČR, ilustrační foto

Policie obvinila v kauze STOKA II devět lidí a firmu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby (NCOZ) obvinili devět lidí a jednu firmu ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, spis nazvali Stoka II. Podle policistů ovlivnili obvinění desítky zakázek například státní organizace, která působí v Jihomoravském kraji a na Vysočině. ČTK to dnes sdělil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Více souvisejících

veřejné zakázky Ministerstvo pro místní rozvoj

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 29 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

Doutná další konflikt? OSN znepokojuje dění na Západním břehu Jordánu

Organizace spojených národů (OSN) vyjádřila v úterý vážné znepokojení v souvislosti s eskalujícím násilím na Západním břehu Jordánu a požádala izraelské bezpečnostní složky, aby okamžitě přestaly podporovat útoky tamních židovských osadníků vůči Palestincům. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy