Se zhoršující se epidemiologickou situací doporučují kancelářské obory zaměstnancům návrat k práci z domova. V září home office trvale využívalo 72 procent zaměstnanců center podnikových, zákaznických a IT služeb, nyní se jejich podíl pohybuje podobně jako na jaře 2020 či 2021 kolem 90 procent.
Bez ohledu na pandemii plánuje pravidelný home office na dva až čtyři dny v týdnu do budoucna na stálo zavést 71 procent center, a to zejména na základě poptávky zaměstnanců. Vyplývá to z průzkumu oborové asociace ABSL.
"I když v létě po odeznění jarní vlny pandemie, většina firem umožnila postupný návrat do firemních kanceláří, zaměstnanci se do nich příliš nehrnuli. Průměrně byla kapacita kanceláří zaplněna jen z 15 procent," uvedl ředitel asociace Jonathan Appleton.
V září v oboru podnikových, zákaznických a IT služeb působilo podle průzkumu 72 procent zaměstnanců z domova trvale, 19 procent po dobu dvou až čtyř dnů v týdnu a pouhých devět procent využívalo firemní kancelář každý den.
Kvůli prudkému nárůst covidových případů v ČR zaměstnavatelé z našeho oboru přestali své lidi do kanceláří zvát, a naopak znovu doporučují těm, kterým to podmínky a pracovní náplň dovolí, pracovat z domova. "Přes 90 procent zaměstnanců našeho oboru tak nyní opět funguje z domova," podotkl Appleton.
"Kancelář máme sice již několik měsíců otevřenou na 30 procent kapacity, ale naši zaměstnanci to ani v průběhu klidného léta nevyužili. V průměru jsme měli v kancelářích maximálně 15 procent kolegů. Nyní všem zaměstnancům, kterým to umožňuje pracovní náplň, doporučujeme práci z domova. Globálně bylo rozhodnuto, že lidé mohou na home office fungovat do června příštího roku," uvedla Lenka Pospíšilová z centra podnikových služeb SAP Services.
Podobný hlas je slyšet i z dalších firem, například z výzkumného a vývojového centra společnosti Pure Storage. "Vzhledem k alarmujícímu nárůstu počtu covid případů v ČR doporučujeme našim lidem práci z domova. Naši kancelář udržujeme při zachování všech bezpečnostních opatření otevřenou, abychom umožnili přístup těm zaměstnancům, kteří z domova pracovat nemohou, ať už kvůli povaze práce nebo jejich soukromým důvodům," upozornil šéf centra Jacob Ringler.
Epidemie koronaviru odstartovala zásadní změny v oblasti využívání práce z domova, které mají trvalý přesah do běžného fungování na pracovištích. Podle průzkumu ABSL chce plný home office do budoucna nabízet 12 procent zaměstnavatelů a 14 procent počítá s flexibilitou podle preferencí zaměstnanců.
Mezi členy ABSL patří společnosti, které v ČR provozují centra sdílených podnikových služeb, působí ve firemním outsourcingu či informačních technologií. Jde třeba o účetnictví, IT, nákup či lidské zdroje.
Související

Krást v práci? Home Office způsobil, že ještě nikdy tolik lidí tak masově nepředstíralo, že dřou

Lidem na home office by měli zaměstnavatelé začít přispívat na energie, teplo či vodu
Home Office (práce z domova) , práce
Aktuálně se děje
včera

V Rusku vyletěl do vzduchu armádní důstojník, ikona dobývání Mariupolu
včera

Česko podporuje Rutteho vizi 5% výdajů na obranu. Někteří spojenci stále nezvládají ani 2 % HDP
včera

Blažkovo ministerstvo přijalo bitcoin za miliardu od provozovatele drogového tržiště
včera

Evropa v číslech: Kde je nejbezpečněji a kde nejvíc hrozí, že vás zastřelí?
včera

Evropská bezpečnost zažívá zásadní zvrat. USA pod Trumpem ztrácí důvěryhodnost, nastupuje Německo
včera

Trump chystá další kroky proti Harvardu. Soud je dopředu zablokuje
včera

NATO nesmí přijmout Putinův návrh. Je to past a pro Rusko další cár papíru
včera

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus plný lidí a ujel. Zraněných jsou desítky
včera

Wall Street se směje Trumpovi. Rozhodnutí soudu se zruší, věří Bílý dům
včera

Ukrajina dostane od Německa miliardy eur. Rakety Taurus ale ne
včera

Izraelci se nezastavují. Na Západním břehu chtějí přes 20 nových osad
včera

Nové tváře Bradavic. Víme, kdo ztvární Harryho, Hermionu a Rona v chystaném seriálu
včera

Kdo vystřídá Součka? České televizi se přihlásilo 21 uchazečů o post šéfa
včera

Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení
včera

Na D7 jelo auto v protisměru, jiný vůz skončil na střeše. Policie už zná provinilce
včera

Česko má novou nejbohatší osobu. Kellnerovou střídá Strnad z CSG
včera

Horskou vesničku ve Švýcarsku pohřbil masivní sesuv půdy. Jeden člověk se pohřešuje
včera

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii
včera

Putinovi dává ještě dva týdny na rozmyšlenou. Trump naznačil, co bude pak
včera
První letní předpověď počasí. Víkend potěší milovníky tepla
Pro meteorology začne o víkendu léto a podle nejnovější aktuální předpovědi tomu budou odpovídat nejvyšší teploty během volných dnů. Maxima totiž mají překročit třicítku. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě