Koronavirus v Čechách: Počet nakažených stoupá. Nastal spor o zveřejňování údajů

V Ústeckém kraji vzrostl podle ministerstva zdravotnictví od soboty počet potvrzených nákaz z 36 na 38. Z toho se už čtyři lidé, všichni z Děčínska, vyléčili.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory

Podle webu města Děčín je v okrese nakažených 14 lidí, v okrese Ústí nad Labem 13 lidí, pět nakažených má Litoměřicko, dva Chomutov a jeden Most. U třech případů zatím nebylo zveřejněno, z jakého okresu jsou.

První tři případy nákazy způsobené novým typem koronaviru Česká republika ohlásila 1. března, byl mezi nimi i muž z Děčína, který byl na lyžích v Itálii. Onemocnění se poté prokázalo i v jeho okolí.

První tři vyléčení lidé byli mezi prvními nakaženými novým typem koronaviru. Negativní výsledek testu na koronavirus si v sobotu vyslechla také další pacientka. I ona byla lyžovat v Itálii, podle ředitelky krajské hygieny Lenky Šimůnkové se ale nejednalo o stejný zájezd, na kterém byli první nakažení.

Pro označení nakaženého pacienta za vyléčeného je podle hygieny nutné udělat dva testy s odstupem tří až čtyř dní. Pokud jsou oba koronavirové testy negativní, je člověk prohlášen za zdravého.

V Ústeckém kraji jsou u nemocnic Krajské zdravotní odběrová místa. Každý den od 8:00 do 16:00 se mohou lidé s doporučením krajské hygieny nechat otestovat výtěrem nosohltanu u nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově.

Ve středních Čechách je 124 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, od soboty jich přibylo 23. Nejvíce případů je nadále na Mělnicku, následují Kladensko s Benešovskem, uvedla dnes mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

V karanténě nařízené hygieniky je aktuálně 36 lidí, další posílají do karantény jejich praktičtí lékaři, tyto lidi ale hygienici neevidují. Testováno na možnou nákazu koronavirem bylo ve Středočeském kraji zatím 1254 lidí.

Nejhorší situace je na Mělnicku, kde je 19 potvrzených případů. Na Kladensku a Benešovsku mělo pozitivní testy na koronavirus shodně 18 lidí, v Praze-východ 17 a v Praze-západ 16. Po osmi případech hlásí Příbramsko a Berounsko, šest potvrzených nákaz je na Nymbursku, pět na Kolínsku a po čtyřech případech mají Mladoboleslavsko a Kutnohorsko. Nejlepší situace je na Rakovnicku, kde je nadále evidovaný pouze jeden nakažený koronavirem.

"Naprostá většina pacientů má v této chvíli lehký průběh onemocnění. Jedná se vesměs o lidi s cestovatelskou anamnézou a jejich kontakty," uvedli hygienici.

V Plzeňském kraji je 21 potvrzených případů nákazy koronavirem, o tři více než v pátek a v sobotu. Všichni nakažení lidé mají vazbu na zahraničí, v kraji nebyl dosud potvrzen komunitní přenos, řekl dnes ČTK ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni (KHS) Michal Bartoš. V nemocnici jsou v kraji dva lidé, nikdo není na plicní ventilaci. Ostatní mají mírný průběh nemoci.

Dosud byla většina nakažených z Plzeňska. U tří nových pozitivně testovaných se podle Bartoše teď zjišťuje trasování. K lidem, kteří se dříve infikovali zřejmě na dovolené v Itálii a Rakousku, přibyly kontakty mezi takzvanými pendlery dojíždějícími za prací do Německa. Žádný z nich dosud nebyl pozitivně testován, na výsledky zbývajících KHS čeká.

Bartošovi připadá nevhodné zveřejňovat, jako se to stalo ve Zlínském kraji, místa, odkud pozitivně testovaní jsou. "Obrátil jsem se proto na ministra a hlavní hygieničku a poslal jsem obsáhlý e-mail s tím, proč by to tak být nemělo. V sobotu přišel jednotný metodický pokyn od paní náměstkyně a hlavní hygieničky, jak máme postupovat," uvedl.

Zveřejnění podle Bartoše neumožňuje ani zákon. "Navíc jsou to citlivá lékařská data, s nimiž ani na hygieně nemůže přijít do styku každý," řekl. Předávají se pouze policistům ve vyhrazeném režimu, aby mohli ověřit dodržování karantény a zvláštních opatření.

V kraji přibývá míst pro odběry vzorků na doporučení hygieniků. "Podařilo se zřídit ve skvělé spolupráci s krajem místa v Domažlicích a Rokycanech (v krajských nemocnicích). Obě fungují výborně," řekl Bartoš. Jezdí tři odběrové sanitky krajské záchranky a jedno místo je v areálu fakultní nemocnice v Plzni na Borech. Některá místa byla dnes, kvůli tomu, že počet indikací nebyl vysoký, dočasně omezená, ale od pondělí pojedou všechna naplno. Podle hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) jsou připravena další dvě v Klatovech a Stodě. Pět stacionárních míst v kraji už by mohl podle Bartoše utlumit provoz sanitek. "A indikovat je jen pro ty, kteří jsou imobilní nebo jsou na tom zdravotně hůř," uvedl. Lidé, kteří přijedou do nemocnic, nemusí vystoupit z aut.

Testy vyhodnocuje zatím jen laboratoř fakultní nemocnice. "Po víkendu bude bude zprovozněna laboratoř v Klatovské nemocnici," uvedl hejtman.

Vytížení infolinek hygieny se podle Bartoše trochu zmírnilo poté, co se zvýšil jejich počet a kraj pomohl zřídit další dvě a přeorganizoval se jejich provoz. Devět infolinek zatím dostačuje, denně vyřídí stovky telefonátů. Tři jsou permanentní, další přibývají v pracovní dny.

Testy podstoupilo dosud v kraji 1158 lidí. Karanténu nařídili hygienici 342 lidem, 187 už ji ukončilo.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Provozovatelé lanovek dostali manuál covidových opaření pro lyžařskou…

23.09.2021 15:46 Asociace lanové dopravy ČR (ALD) připravila pro nadcházející zimní sezonu manuál pro bezpečný…

Během pandemie vzrost počet dospívajících, kteří nadměrně používali…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Uniqa neuhradí záchranu dvou horolezců v Pákistánu

22.09.2021 14:23 Aktualizováno Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu.…

Expert: Vliv na to, kde a co budou Češi nakupovat, bude mít i očkování

22.09.2021 12:32 Čeští spotřebitelé budou podle Karla Týry ze společnosti Nielsen IQ nyní více vyhranění než dříve.…

Většina zničených domů v Hruškách má novou střechu. Na okna se čekalo

22.09.2021 12:18 Většina soukromých domů poničených červnovým tornádem v Hruškách na Břeclavsku už má novou střechu,…

Většina Čechů čeká průměrnou inflaci nad třemi procenty

22.09.2021 10:10 Dvě třetiny Čechů očekávají v následujících pěti letech průměrnou inflaci nad třemi procenty, skoro…

Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim

22.09.2021 07:26 Dnes nastává podzimní rovnodennost, končí astronomické léto a začíná podzim.

Mladí lidé se obávají klimatických změn, cítí bezmoc či strach

21.09.2021 20:12 Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20…

Téměř polovina lidí si po pandemii zvykla více nakupovat v e-shopech

21.09.2021 15:55 Pandemie výrazně posunula nákupní chování českých konzumentů i jejich platební zvyklosti. Proti…

Ústavní soud: Přirovnávat úředníky k "esesákům" je přestupek

21.09.2021 10:46 Přirovnávat úředníky k "esesákům", kteří také "jen plnili rozkazy", je přestupek a podobné výroky…

Související:

Právě se děje

reklama