Krkonošská kauza: Začal soud, starosta Pece pod Sněžkou vinu odmítl

Starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek dnes odmítl vinu v kauze poškození přírody v Peci pod Sněžkou, pokusu o dotační podvod a dalších trestných činů. Takzvanou krkonošskou kauzu dnes začal projednávat krajský soud v Hradci Králové. Má vztah k městu Pec pod Sněžkou a území v péči Správy Krkonošského národního parku (KRNAP).

Tomášek vypovídal jako první, v případu figuruje osm obžalovaných lidí a firma. Některým obžalovaným hrozí až 12 let vězení. Hlavní líčení bude za přísných hygienických pravidel pokračovat v úterý výpověďmi dalších obžalovaných. Nařízené je i na listopad.

"Nejsem si vědom, že bych se dopustil protiprávního jednání," řekl Tomášek. Obvinění označil za nesmyslná a účelová. Ve své výpovědi také s odkazem na obžalobu řekl, že nikoho nepřemlouval k protizákonnému jednání. Na dotazy státního zástupce v jednací síni Tomášek odmítl vypovídat.

"Obžaloba je spojení a komplot spekulací a polopravd a v některých případech zcela nesmyslných tvrzení. Budeme se snažit to doložit fakty," řekl Tomáškův obhájce Pavel Jelínek.

První část kauzy se týká úložiště zeminy v Peci pod Sněžkou v ochranném pásmu vodního zdroje pitné vody, s přesahem do chráněné zóny KRNAP. Zemina se zbytky stavebního materiálu ze staveniště v centru města byla nelegálně navážena na pozemky, jež měla v nájmu firma SIVIA CZ, vyplynulo ze spisu.

V této části obžaloby figurují čtyři obžalovaní. Kromě Tomáška bývalý ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka, vedoucí stavebního úřadu Pece pod Sněžkou Alena Adamcová a SIVIA CZ. Fyzické osoby se zodpovídají z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a zneužití pravomoci úřední osoby. SIVIA CZ z poškození a ohrožení životního prostředí. Podle obžaloby se trestné činy staly v letech 2016 až 2017.

Tomášek se hájil, že místo vybrané pro dočasnou deponii zeminy se k tomu užívalo už předtím, než se stal v roce 2002 starostou. Lokaci podle něj měl zpřístupnit vybudovaný brod, který auta se zeminou využívala.

Druhá část obžaloby se týká projektu Herní krajiny Pecka na Portáškách nad městskou části Velká Úpa a všech osmi obžalovaných lidí. Zodpovídají se ze zneužití pravomoci úřední osoby a sedm z nich navíc z pokusu o dotační podvod v souběhu s pokusem poškození finančních zájmů EU.

V případě dokonání podvodu mohla podle obžaloby vzniknout škoda 32,8 milionu korun. Podle spisu nebyly splněny dotační podmínky pro čerpání dotace z přeshraničního programu Interreg V-A CZ-PL a někteří obžalovaní vědomě uvedli nepravdivé údaje. Tak jako u prvního skutku byl navíc porušován platný územní plán města Pec pod Sněžkou, vyplynulo z obžaloby.

Tomášek řekl, že není pravda, že projekt vznikl pro firmu Mega Plus, která vlastní SkiResort Černá hora - Pec, včetně lanovky na Portáškách. Město je majitelem herní krajiny a zaměstnanci Mega Plus se po dobu provozu lanovky starají o chod atrakce. Provozovateli podle provozního řádu ale z toho neplyne zisk. "Cílem bylo region oživit, a to, že podnikatelům sdělíme informace jak pomoci s propagací, je snad normální," řekl starosta.

Obžaloba uvádí, že v původní žádosti o dotaci ze září 2017 nebylo uvedeno, že provozovatelem herní krajiny nebude žadatel o dotaci, město Pec pod Sněžkou, ale SkiResort, což je údajně v rozporu s podmínkami čerpání dotace.

Naučná stezka Herní krajina Pecka vznikla za 45 milionů. Po zprovoznění v létě 2018 se stala další atrakcí východních Krkonoš. Policie při razii koncem října 2018 zajistila na Trutnovsku materiály při domovních prohlídkách a při prohlídkách nebytových prostor u fyzických osob i veřejné správy. V lednu 2019 obvinila devět lidí a právnickou osobu ze zvlášť závažných hospodářských zločinů. Loni jeden z obviněných zemřel v zahraničí, jeho trestní stíhání bylo zastaveno.

Související

Více souvisejících

krkonošská kauza dotace podvod Alan Tomášek (krkonošská kauza) soudy Hradec Králové

Aktuálně se děje

před 40 minutami

včera

včera

Alexus Grynkewich

Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony

Členské státy Severoatlantické aliance usilují o to, aby měl nejvyšší vojenský velitel NATO v Evropě větší pravomoci při sestřelování cizích bezpilotních letounů. Nový návrh by měl být schválen do nadcházejícího červencového summitu lídrů v Ankaře. Podle informací od aliančních diplomatů a představitelů by tak americký generál Alexus Grynkewich získal podstatně větší flexibilitu při operativním přesouvání prostředků protivzdušné obrany a určování stupňů bojové pohotovosti bez nutnosti zdlouhavého schvalování.

včera

Elon Musk

Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě

Vstup vesmírné a technologické společnosti SpaceX na akciový trh zajistil Elonu Muskovi historické prvenství, neboť se stal vůbec prvním dolarovým trilionářem, resp. bilionářem na světě. Hodnota jeho majetku, který spočívá převážně v akciových podílech automobilky Tesla a právě SpaceX, se odhaduje na astronomických 1,11 bilionu dolarů. Takto obrovské jmění, představující milion milionů, se zcela vymyká běžnému lidskému chápání.

včera

včera

včera

Evropská unie

Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty

Skupina bohatých států ze severu Evropské unie v čele s Německem a Nizozemskem se vzbouřila proti novému návrhu unijního rozpočtu na období let 2028 až 2034. Kypr, který v současnosti předsedá Radě EU, totiž ve svém vyjednávacím dokumentu navrhl snížení původního plánu Evropské komise o pouhá dvě procenta, což představuje zhruba 32,8 miliardy eur. Podle fiskálně konzervativních zemí je takové snížení naprosto nedostatečné, neboť celkový objem rozpočtu ve výši dvou bilionů eur zůstává v době omezených finančních možností evropských vlád neúnosně vysoký.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech

Fotbaloví fanoušci se dočkali. Ve čtvrtek večer středoevropského času vypuklo 23. fotbalové mistrovství světa, navíc takové, jaké svět dosud neviděl. Poprvé se koná ve třech zemích (v USA, Kanadě a Mexiku) a poprvé se ho účastní rekordních 48 týmů. První z trojice pořadatelských zemí se představila již v první hrací den, konkrétně Mexiko. To v Mexico City hostilo v zahajovacím zápase šampionátu (mimochodem, stejný zahajovací duel mělo fotbalové MS před 16 lety) Jihoafrickou republiku v rámci skupiny A. Africký celek doplatil na své chyby v obraně a nedisciplinovanost. Mexičané toho díky své síle dokázali využít a dokráčeli si k radosti domácích příznivců pro úvodní výhru 2:0.

včera

Íránská delegace v Pákistánu

CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv

Prozataimní dohoda mezi Spojenými státy a Íránem by měla prodloužit příměří, znovu otevřít strategický Hormuzský průliv a připravit půdu pro další rozhovory o íránském jaderném programu. Diplomat obeznámený se situací ro CNN potvrdil, že obě strany se již shodly na textu memoranda o porozumění. Celý dokument však v tuto chvíli stále ještě čeká na závěrečný oficiální podpis.

včera

Zuzana Mrázová

Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena

Kriminalisté aktuálně prověřují incident, k němuž došlo o víkendu v Ústeckém kraji a jehož terčem se stala ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová. Podle ranního oznámení policie čelila členka vlády slovnímu i fyzickému útoku ze strany čtyřiačtyřicetileté ženy.

včera

Elon Musk

Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu

Vesmírná a technologická společnost SpaceX získala od finančních institucí 75 miliard dolarů (zhruba 56 miliard liber) před svým pátečním vstupem na burzu. Očekává se, že půjde o historicky nejhodnotnější debut na akciovém trhu. V hlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) firma uvedla, že prodala akcie v celkové hodnotě 75 miliard dolarů, přičemž cena za jednu akcii byla stanovena na 135 dolarů.

včera

Kaja Kallasová

Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail

Šéfka evropské diplomacie Kaja Kallasová se ostře ohradila proti diskusím o možném zrušení či radikální reorganizaci Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). V interním e-mailu zaslaném pěti tisícům zaměstnanců unijní diplomatické služby zdůraznila, že instituce přináší celému bloku jasnou přidanou hodnotu, a to zejména v době, kdy v Evropě zuří plnohodnotná válka.

včera

princezna Badžrakitijábha

Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu

Thajský královský palác oznámil, že ve věku 47 let zemřela princezna Badžrakitijábha, nejstarší dcera krále Mahá Vatčirálongkona. Princezna, v zemi známá jako princezna Bha, strávila téměř čtyři roky v kómatu. Hospitalizována byla od prosince 2022, kdy vážně onemocněla kvůli srdečním problémům, které se u ní projevily během výcviku jejích psů.

včera

Krym, ilustrační foto

Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu

Ukrajinská armáda oznámila, že se jí podařilo zničit padesát ruských vojenských vozidel při masivním úderu na Armjanský most, který spojuje okupovaný Krym s pevninskou Ukrajinou. Podle vyjádření ukrajinského prvního samostatného útočného pluku Da Vinci útok zcela ochromil klíčovou zásobovací trasu ruských jednotek a vyřadil most z provozu. Kyjev uvádí, že zasažená vozidla byla naložena municí a palivem určeným pro nasazení v oblasti Záporožské oblasti.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že Washington a Teherán jsou velmi blízko podepsání mírové dohody, která by mohla ukončit současný válečný konflikt. Podle jeho slov bylo dosažení dohody hlavním důvodem, proč se rozhodl zrušit třetí noc po sobě plánované raketové údery a bombardování Íránu. Trump novinářům sdělil, že k finálnímu stvrzení ujednání zbývá v následujících dnech pouze dokončit dokumentaci, přičemž samotný podpisový ceremoniál se pravděpodobně uskuteční v Evropě. Podle něj tak válka s Íránem prakticky skončila.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat

Češi v prvním zápase na letošním mistrovství světa ve fotbale sahali po bodovém zisku, proti Jižní Koreji dokonce několik minut vedli. Nakonec ale nezískali ani bod, protože reprezentaci asijské země se podařilo skóre otočit. Národní tým tak bude doufat, že vyhraje alespoň jeden ze dvou zbývajících zápasů ve skupině. 

11. června 2026 21:03

11. června 2026 20:17

Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?

O blížícím se fotbalovém mistrovství světa, které vypukne již ve čtvrtek 11. června večer a které poprvé v historii budou spolupořádat tři země – konkrétně USA, Kanada a Mexiko, se v mnoha ohledech může směle mluvit o mistrovství, jaké fotbalový fanoušek dosud nezažil. Nejen rekordním počtem účastníků, kterých bude poprvé až 48, ale také třeba i kvůli změnám pravidel, stejně jako postupového klíče.

Zdroj: David Holub

Další zprávy