Horská střediska v Česku zažila o tomto víkendu první větší nápor zájemců o lyžování. Po vydatném sněžení na konci pracovního týdne není o sníh nouze a některé skiareály díky tomu zahájily provoz. Sjezdaře neodradila ani povinnost prokazovat se u vleků covidovým certifikátem. Zatímco vlekaři si na nezájem zákazníků nestěžují, některé půjčovny lyžařského vybavení hlásí slabší poptávku po svých službách než před epidemií. Vyplývá to z ankety ČTK v krajích.
Do běžeckých stop i na sjezdovky vyrazily o víkendu tisíce lidí v Libereckém kraji. Lyžařům přálo počasí, které dnes nabídlo slunce i výborné sněhové podmínky. "Jsme spokojeni, ten zahajovací víkend opravdu vyšel už od toho pátečního večerního lyžování, kdy jsme měli na kopci první lyžaře," pochvaloval si zájem ředitel Sportovního areálu Ještěd Jakub Hanuš.
Stovky lidí vyrazily za prvním víkendovým lyžováním v nové sezoně také do Jeseníků. Otevřeno měly například Ski Aréna Karlov nebo středisko v Branné na Šumpersku. "Víkendová návštěvnost byla velmi slušná, v sobotu i dnes přišlo odhadem 400 lidí. Podmínky jsou suprové. Dnes svítilo sluníčko, bylo kolem minus tří stupňů, takže perfekt," nešetřil chválou zástupce lyžařského střediska v Branné Rostislav Procházka.
Provozovatelé skiareálů mohou prodat skipas jen lidem, kteří jsou očkovaní nebo jsou ve lhůtě po prodělání onemocnění covid-19. Až na výjimky jsou na to lidé připraveni a prokazují se potřebnými doklady, řekl ČTK René Hroneš ze skicentra Špindlerův Mlýn. "Zaznamenali jsme jen jednotky incidentů," dodal.
Nižší zájem než před pandemií hlásí některé půjčovny a prodejny lyžařského vybavení. "Zájem o půjčení lyží naštěstí je. Není to jako v minulých letech, ale pořád je zákazníků dost," uvedla Alexandra Bokišová z opavské prodejny Skiopava. Větší nápor očekává v období lyžařských kurzů.
Také jednatel královéhradecké společnosti Snowbear David Šinták pociťuje, že kvůli covidu není o půjčování lyžařského vybavení takový zájem jako dřív. "Touto dobou před pandemií jsme byli už téměř rozpůjčovaní. Oproti období před pandemií jsme asi na 50 procentech," řekl ČTK Šinták. Lidé podle něj s pandemií zlenivěli a naučili se sedět doma.
Naopak velkou poptávku zaznamenává půjčovna v areálu Novako na Božím Daru. S půjčováním lyží tam začali před týdnem a zájemci si je už nyní musí objednat předem. "Běžky začínáme půjčovat tento víkend, lidé ale už volali dopředu, takže očekáváme velký zájem, stejně jako loni," řekla provozovatelka areálu Pavlína Nováková. Zájem srovnatelný s obdobím před epidemií je podle ní také o lyžařskou školu.
Související
Sportovní tragédie pro pořadatele her. Nepředstaví se hned dvě domácí lyžařky
Ruští a běloruští lyžaři a snowboardisté se nebudou moct kvalifikovat na OH, rozhodla FIS
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 1 hodinou
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 2 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 2 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 3 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 3 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 4 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 5 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
Českou uměleckou scénu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 93 let zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, držitel Oscara, Césara či Českého lva. Proslavila ho zejména úspěšná spolupráce s oscarovým režisérem Milošem Formanem.
Zdroj: Jan Hrabě