Ministerstvo životního prostředí prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko. Podle jeho opatření, které vstoupí v platnost v sobotu, vedle vybraných území a lesů bude zakázaný v noci od 21:00 do 6:00 i vstup na otevřené turistické trasy.
Opatření je preventivní a vzhledem k přetrvávajícímu suchu má omezit riziko vzniku dalšího požáru v lesích, píše se ve vydaném opatření. Zákaz vstupu se podle něj nevztahuje například na zaměstnance správy parku, záchranáře nebo lidi, kteří se přes území dostávají ke svým nebo pronajatým nemovitostem.
"Zákaz vstupu se bude týkat území, které již je omezené, otevřené turistické cesty ještě upřesníme. Abychom přes den umožnili turistům výlety do určitých chráněných oblastí některé další drobné úseky zpřístupníme. Do parku bude vstup úplně zakázán pouze v nočních hodinách od 21:00 do 6:00. Zkušenosti z dozorové činnosti totiž ukazují, že někteří občané večer v parku rozdělávají oheň nebo zapalují cigarety," uvedla na webu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Ministerstvo vydalo opatření na základě podnětu správy českošvýcarského národního parku. Správa se obává nejen případného vzniku dalších požárů, ale i ohrožení lidí padajícími kameny nebo stromy poškozenými rozsáhlým požárem, který vypukl v parku 24. července. Dnes odpoledne hasiči požár uhasili a správa rezervace od nich převzala poslední hašené úseky.
Vstup do lesa na vybraném území národního parku byl zakázán kvůli požáru od konce července, týkal se lesů na území obcí Hřensko, Mezná, Janov, Růžová, Kamenická Stráň, Srbská Kamenice, Jetřichovice, Rynartice, Všemily a Vysoká Lípa a měl končit dnes. Nyní vydané opatření ministerstva se vztahuje na území obcí Hřensko, Janov, Růžová, Srbská Kamenice, Jetřichovice, Chřibská, Doubice, Krásná Lípa a Staré Křečany.
Prodloužení omezení vstupu do národního parku ministryně avizovala ve čtvrtek.
Související
Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let
Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům
České Śvýcarsko , požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
před 1 hodinou
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
před 1 hodinou
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
před 2 hodinami
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
před 3 hodinami
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
před 4 hodinami
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
před 4 hodinami
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
před 5 hodinami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 6 hodinami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 7 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 8 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 8 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 9 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 10 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
včera
Politico: Plánem české vlády na zrušení koncesionářských poplatků se bude zabývat Evropská komise
včera
Evropa má zásoby leteckého paliva už jen na šest týdnů. Pak začne uzemňovat letadla
Evropa se ocitla na pokraji vážné energetické krize, která může již v nejbližší době ochromit leteckou dopravu na celém kontinentu. Podle Fatiha Birola, výkonného ředitele Mezinárodní energetické agentury (IEA), zbývají evropským zemím zásoby leteckého paliva na pouhých šest týdnů. Pokud nedojde k rychlému obnovení dodávek ropy z Blízkého východu, které zastavila válka s Íránem, začnou aerolinky hromadně rušit své spoje.
Zdroj: Libor Novák