Jiří Málek, který loni podle obžaloby upálil v pražském Trojmezí bezdomovce, dnes u soudu vypověděl, že si na čin nevzpomíná. Popřel ale, že by motivem jeho skutku byla nenávist k sociálně vyloučeným skupinám lidí. Prohlásil, že mu vadí spíš migranti a muslimové. Proti bezdomovcům nic nemá, řekl.
Za vraždu spáchanou ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky hrozí muži 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.
Přístřešek, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská, vzplál loni 6. července. Hasiči v něm nalezli zuhelnatělé ostatky a případ převzala policie. Z vraždy třiapadesátiletého bezdomovce pak obvinila Málka, jenž předtím na místě popíjel s dalšími lidmi. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.
"Já si to v podstatě nepamatuju," uvedl u pražského městského soudu devětatřicetiletý Málek, který je od svého zadržení ve vazbě. Vypověděl, že v daný den byl dopoledne v práci v supermarketu a po směně se vypravil na Trojmezí "pokecat" za svým známým z ubytovny. Na místě pili víno, a to i s mužem, jenž později uhořel. "Bavili jsme se o Vikingách, Hitlerovi a tak. Názory jsme měli spíš shodné, taky mu vadili cizinci - Rumuni," popsal Málek svou konverzaci s bezdomovcem, kterého předtím neznal.
"Pak vím, že jsem ho dvakrát, třikrát kopnul," připustil. Tvrdí, že dál si na nic nevzpomíná a že o tom, že bezdomovec uhořel, se od svého známého z ubytovny dověděl až druhý den odpoledne.
Obžaloba uvádí, že Málek bezdomovce napadl údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně dupal na horní část těla a skočil mu na hlavu. Poté si pořídil jeho snímek, který státní zástupkyně označila za "trofejní fotografii", a odešel. Zanedlouho se ale podle obžaloby vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.
Vedle vraždy čelí muž obžalobě také z ublížení na zdraví a výtržnictví. Zhruba týden před požárem přístřešku se totiž popral v samoobsluze na Spořilově s pracovníkem ostrahy, kterému zlomil nos. Také na tento incident si Málek podle svých slov nevzpomíná - ví jen, že před obchodem popíjel rum. Za výtržnictví už byl trestán i v minulosti.
Znalci z oboru psychologie a psychiatrie dnes uvedli, že Málek netrpí žádnou duševní chorobou, má však poruchu osobnosti. Je sebestředný a v opilosti reaguje impulzivně. Alkohol pije nad míru, užívá marihuanu a v minulosti bral pervitin. Na žádné z těchto látek však není závislý. V době obou činů byl středně opilý. Možnost jeho nápravy znalci označili za obzvlášť ztíženou.
Související
Finanční spory vedly k vraždě. Policie objasnila násilný čin v Přerově
Vražda v Mírově objasněna. Obviněným je recidivista, podobný čin už jednou spáchal
Vražda , soudy , Bezdomovci
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
Bývalý princ Andrew nadále ztrácí půdu pod nohama v souvislosti s kauzou kolem vazeb na finančníka Jeffreyho Epsteina. Mladší bratr krále Karla III. přišel o další dva tituly, informovala stanice Sky News.
Zdroj: Lucie Podzimková