Olomoucký krajský soud dnes poslal na 13 let do vězení osmatřicetiletého muže ze Zvole na Šumpersku za loňský pokus vraždy matky. Na podřimující ženu zaútočil loni v červnu nečekaně sekerou a čtyřikrát ji udeřil do hlavy. Útok přežila a před násilníkem utekla k sousedům, kriminalisté jej poté zadrželi. Při incidentu utrpěla oběť několik sečných ran na hlavě i na rukou včetně zlomeniny čelní kosti.
Rozsudek není pravomocný, muž si ponechal lhůtu pro případné odvolání.
"Obžalovaný nebyl v minulosti soudně trestán, otázkou je projevená lítost. Na dotaz obhájkyně uvedl, že toho lituje, na přímý dotaz maminky řekl, že ne. Trest jsme ukládali při spodní hranici trestní sazby, která je v rozpětí od 12 do 20 let," uvedl soudce Eduard Ondrášek. Podle něj to nebyla běžná situace ze soudní praxe. "Pokud se rozhodnu, že si dojdu pro sekeru, vrátím se a člověka podřimujícího u televize praštím do hlavy, je potřeba to kvalifikovat jako čin s rozmyslem," doplnil soudce.
Útok se odehrál 13. června v obývacím pokoji rodinného domu. "Muž po slovní rozepři s matkou odešel do garáže pro sekeru a ženu, která podřimovala na pohovce, nejméně čtyřikrát udeřil sekerou do hlavy," uvedl státní zástupce Jakub Grmela. Žena se probrala a další úder vykryla rukou. Poté se začala se synem o sekeru přetahovat. Nakonec se jí podařilo sekery zmocnit a utekla, syn jí údajně ještě vyhrožoval, že ji shodí ze schodů.
Obžalovaný se dnes u soudu k činu přiznal, před útokem prý popíjel v Zábřehu. Matce před odchodem z domu ukradl peníze. "Máti mi nadávala, že chybějí peníze. Pak jsem šel do garáže pro sekeru a několikrát ji udeřil. Bylo to v afektu. Ona se bránila a pak jsme se o tu sekeru přetahovali," vypověděl dnes obžalovaný. Uvedl, že je nezaměstnaný a živí se sázkami. "Mně to takhle stačilo, bez práce jsem pět let, všude propouštěli," uvedl.
Matka se dnes u soudu rozplakala a synovi útok emotivně vyčetla. Při první ráně si prý myslela, že dostala mrtvici. "V té chvíli jsem se probrala a uviděla syna se sekerou v ruce. Prosila jsem ho, aby mne nezabíjel," řekla policistům. Žena po útoku utekla na ulici a zvonila na sousedy v okolí. "Když jsem otevřela dveře, zděsila jsem se. Stála tam celá zakrvácená, s rozbitou hlavou a se sekerou v ruce," popsala děsivý zážitek sousedka.
Související
Studenti v Ústí zburcovali policii. Obavy z útoku ve škole se nepotvrdily
Tragický útok na ulici v Brně. Žena nepřežila, policie má podezřelého
krimi , pokus o vraždu , soudy , olomouc , zbraně
Aktuálně se děje
včera
Vánoce omezí vlakovou dopravu. Cestující si musí dát pozor na omezení
včera
Novým trenérem české fotbalové reprezentace je velezkušený Miroslav Koubek
včera
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Aktualizováno včera
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
včera
Zemřel hitmaker Chris Rea, podlehl krátké nemoci
včera
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
včera
Trump se zřejmě nevzdává "amerického" Grónska. Jmenoval nového vyslance
včera
Drama v Liberci. Sedm zraněných při požáru domu, zachraňovali je hasiči
včera
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
včera
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
včera
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
včera
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
včera
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
včera
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
včera
Witkoff jednal o míru s Kyjevem i Moskvou. Bylo to produktivní a konstruktivní, řekl
včera
Vražda na Šternbersku. Na místě činu se údajně střílelo
včera
Počasí tento týden: Dorazí na Vánoce a o svátcích sníh?
21. prosince 2025 21:45
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
21. prosince 2025 20:28
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
21. prosince 2025 19:16
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
Kolem nově zpřístupněné „Epsteinovy knihovny“ Ministerstva spravedlnosti USA se rozpoutala bouře poté, co z webových stránek zmizela fotografie obsahující snímek Donalda Trumpa. Snímek zachycoval pracovní stůl s několika zarámovanými fotografiemi, přičemž na jedné z nich byl Trump společně s Ghislaine Maxwellovou. Pozorní uživatelé si všimli, že v číselné řadě souborů vznikla mezera, kdy po dokumentu s číslem 467 následuje až 469. Podle některých amerických politiků se může jednat o jeden z největších pokusů o utajování v historii.
Zdroj: Libor Novák