Mynářova zabijačka byla dle policie přestupek. Kancléřovi vyčinil jeho bývalý švagr

Zabijačku, která se před týdnem uskutečnila u hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, vyhodnotili policisté jako přestupek. Spočívá podle nich v porušení zákazu shromažďování povoleného počtu osob. O přestupku policie informovala Krajskou hygienickou stanici ve Zlíně, která je kompetentní rozhodnout o případné sankci, řekl dnes ČTK policejní mluvčí Petr Jaroš.

Vratislav Mynář
doporučujeme

Podle Venduly Ševčíkové z krajské hygienické stanice hygienici tento týden skutečně od policie přijali oznámení o prošetření přestupku spočívajícího v porušení zákazu volného pohybu osob. "Krajská hygienická stanice Zlínského kraje se sídlem ve Zlíně posoudí skutková zjištění a okolnosti případu," uvedla dnes na dotaz ČTK bez bližších podrobností Ševčíková.

O zabijačce pořádané během vyhlášeného nouzového stavu, kdy jsou hromadné akce i sdružování zakázané, informoval o víkendu server Blesk.cz. Napsal, že se jí zúčastnilo šest lidí. "Média rozpoutala hon na základě informace od mého bývalého švagra Libora Zemana, který udal svého tchána, jednoho z účastníků. Je to naprosto absurdní, trapné a ukazuje se, na jak laciné vějičky média i v době řešení pandemie naskakují," uvedl Mynář v pondělním prohlášení k zabijačce.

Podle Libora Zemana však lidé v demokracii dohlížejí na volené politiky i na nevolené úředníky a platí v ní rovnost. "Spor se svým bývalým švagrem neberu osobně, ale principiálně. Chybuji já i pan kancléř. Nebylo by však vhodnější namísto dehonestace typu "udavač" poučení, že lidé jsou velmi citliví i jen na zdání "papalášských" manýrů a zdání nerovnosti, zvláště pak v této náročné době?" uvedl ve vyjádření zaslaném ČTK.

Prezidentův kancléř Mynář je přesvědčen o tom, že při domácí zabijačce prasete dodržel předpisy platné ve stavu nouze. Odmítl, že by pořádal zabijačku s hostinou, šlo podle něj o sanitární porážku prasete a jeho rozporcování. Testy na koronavirus, které účastníci porážky absolvovali, si podle něj koupila jeho lékařka.

Už dříve se Mynář hájil tím, že porážka byla nutná kvůli stavu prasete. Uskutečnila se podle něj ve stanu na trávě v místě, kde má trvalé bydliště. "Nebyli tam kamarádi, ale příbuzní, nejbližší spolupracovníci a řezník," uvedl Mynář. Při usmrcení byli podle něj potřeba kvůli síle zvířete minimálně čtyři lidi.

Veterinární šetření incidentu není u konce, porážka ale podle Petra Majera ze Státní veterinární správa veterinární zákon neporušila. "Krajská veterinární správa ještě prověřuje, zda byly dodrženy i další požadavky legislativy ve vztahu k chovu prasete," dodal Majer.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sotolář z kauzy opencard může dál soudit, nebude předsedou senátu

14.07.2020 17:26 Aktualizováno Pražský soudce Alexander Sotolář může dál soudit. Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) jej…

V Moravskoslezském kraji přibylo 30 případů koronaviru, s testováním…

14.07.2020 17:23 Aktualizováno V Moravskoslezském kraji přibylo od poslední pondělní aktualizace dat 30 případů nákazy koronavirem…

Karel Gott by dnes slavil narozeniny, k jeho hrobu proudí fanoušci

14.07.2020 17:20 Aktualizováno Památce zesnulého zpěváka Karla Gotta se dnes v den jeho nedožitých 81. narozenin přicházeli od…

V nošovické automobilce se nakazil jeden ze zaměstnanců. Šíření covidu-19…

14.07.2020 16:48 Aktualizováno Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku má jedno zaměstnance nakaženého koronavirem.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy