V Liberci dnes spadla kabina lanovky na Ještěd. V kabině, která jela dolů, byl v tu dobu jen průvodčí, který při jejím pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem. Z druhé kabiny z výšky asi 15 metrů záchranáři evakuovali 13 cestujících a průvodčího. Zraněn nikdo další nebyl.
Pád lanovky vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, řekl ČTK krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský.
Tragické nehody s pádem kabiny lanovky jsou v ČR výjimečné. Na spekulace o příčinách neštěstí je podle Robovského příliš brzy. "Pravděpodobně se k tomu budou muset vyjádřit odborníci," doplnil mluvčí.
Záchranáři ošetřili 15 lidí. "Čtrnáct lidí z kabiny bylo ošetřeno a vyšetřeno na základně horské služby. Jednalo se především o psychické obtíže, protože samozřejmě viděli pád té lanovky," doplnil mluvčí zdravotnické záchranky Michael Georgiev. "Potom jsme ošetřili i jednoho zaměstnance Českých drah, který měl psychické obtíže," dodal. Stav jednoho z členů pozemního personálu lanovky si podle něj vyžádal převoz do nemocnice k dalšímu vyšetření a ošetření.
Podle policie byl pád lanovky nahlášen kolem 13:30. Kabina spadla u prvního pilíře lanovky zhruba z třicetimetrové výšky a je zdemolovaná. Hasiči podle mluvčího Davida Kořínka evakuovali osádku druhé kabiny z výšky 15 metrů. S evakuací začal před příjezdem hasičů průvodčí kabiny. "Kabina je zařízena vybavením pro evakuaci osob, průvodčí jsou proškolení, je tam poklop v podlaze a naviják na spouštění dolů plus postroj," řekl ČTK Kořínek. Hasiči se evakuaci připojili s žebříkem. Zhruba po dvou hodinách zásah ukončili.
Dvoukabinová lanovka na Ještěd patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy, postavila ji v letech 1932 až 1933 na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Trať je dlouhá 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, horní pod vrcholem Ještědu o 400 metrů výš. České dráhy, které lanovku provozují, zatím nemají bližší informace o nehodě. "Čekáme na vyšetřování policie a Drážní inspekce a v tuto chvíli nebudeme předjímat, co konkrétního se tam stalo," řekl ČTK mluvčí drah Lukáš Kubát.
Na možnost pádu lanovky se složky integrovaného záchranného systému pravidelně připravují, cvičení se konají každoročně. "Každý rok nacvičujeme evakuaci osob z kabiny lanovky, pád kabiny byl tématem velkého společného cvičení před dvěma lety," řekl Georgiev. Ve více než 80leté historii lanovky ale nebyl takový zásah nutný. Od pondělí 1. listopadu měla být lanovka mimo provoz kvůli pravidelné revizi před zimní sezonou.
Kabinová lanovka na Ještěd je v majetku Českých drah. Jedna kabina pojme až 35 lidí. Loni lanovka vyvezla na vrchol 211.000 lidí. Před dvěma lety prošlo rekonstrukcí elektrické zařízení, oprava byla spojena s výměnou pohonu a zabezpečovacího zařízení. Loni byla lanovka kvůli koronavirovým opatřením více než 100 dnů mimo provoz, důvodem přerušení provozu byly i technické problémy. Kvůli technickým problémům stála lanovka i letos v září.
Podobné nehody s tragickými následky nejsou v Česku časté. Jeden člověk zemřel v listopadu 2013 u Špindlerova Mlýna. Při zřícení nákladní lanovky k chatě Bumbálka tehdy zahynul jeden muž a další čtyři lidé se zranili. Neštěstí se stalo, když rodina se dvěma dětmi, která přijela do Krkonoš na víkend, nastoupila v dolní stanici na korbu lanovky. Po přetržení tažného lana se korba zhruba z deseti metrů zřítila na příkrý svah směrem k Labi.
Krajský soud v Hradci Králové v září 2017 v odvolacím řízení pravomocně potrestal provozovatele zřícené nákladní lanovky k chatě Bumbálka podmínkou osmi měsíců vězení se zkušební dobou jeden rok. Dvěma pozůstalým po zemřelém muži má odsouzený Miloslav Jirman zaplatit dohromady půl milionu korun. Původně dostal Jirman v březnu 2017 u Okresního soudu v Trutnově podmínku jednoho roku vězení se zkušební dobou dva roky.
Související
Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší
Dva roky od pádu lanovky na Ještěd. Policie zahájila trestní stíhání
Ještěd , pád lanovky na Ještědu (31.10.2021) , Policie ČR
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
před 58 minutami
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
před 1 hodinou
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
před 3 hodinami
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
včera
Izraelská armáda povolala do služby 100 000 rezervistů. V dalších zvýší intenzitu útoků na Írán
včera
Při nové vlně útoků bylo zasaženo ústředí íránské státní televize. Internet v zemi prakticky nefunguje
včera
Izrael shodil na Írán za 30 hodin 2000 bomb. Americká armáda nasadila stealth bombardéry B-2
včera
Politico: Írán po začátku útoku zoufale hledal pomoc v Moskvě. Dostal jen slovní podporu
včera
Při jediném úderu zemřelo 48 íránských lídrů, prohlásil Trump. Co bude dál ale nikdo neví, varuje exšéf CIA
včera
Írán chce vybrat nového vůdce do dvou dní. Svrhněte islámskou republiku, dokud můžete, vyzval Íránce Pahlaví
včera
Írán zaútočil na americkou letadlovou loď USS Abraham Lincoln. Rakety k ní ale nedoletěly
včera
Írán bude po zabití Chameneího řídit tříčlenná rada, povede ji ajatolláh Alíréza Aráfí
včera
Konflikt v Íránu má tři scénáře vývoje, tvrdí Macinka. Kvůli Čechům v zahraničí svolal krizový štáb
včera
Írán vypálil rakety směrem ke Kypru, varuje Británie
včera
Česká republika je připravena okamžitě vyslat repatriační letadla pro své občany, oznámil Babiš
včera
Írán zahájil další vlnu raketových útoků. Nad Abú Dhabí se ozývají silné exploze
včera
OBRAZEM: Tradiční Matějská pouť opět rozzářila pražské Výstaviště
včera
Co teď čeká Írán? Zemi povede vytvořená rada, čeká ji boj o přežití režimu
včera
„Nezapomeneme na 7. říjen.“ Izraelská armáda opět udeřila v srdci Teheránu, Írán slibuje pomstu
včera
Po smrti je nejen ajatolláh. Zahynula Chameneího dcera, zeť, vnouče a 40 íránských představitelů
Sobotní nálety Spojených států a Izraele na íránské území si vyžádaly životy nejvyšších představitelů země. Nejkritičtější zprávou, která zasáhla Teherán, je úmrtí nejvyššího íránského vůdce, ajatolláha Alího Chameneího. Ten byl zabit v sobotu ráno přímo ve své kanceláři, což představuje bezprecedentní zásah do samotného centra moci islámské republiky.
Zdroj: Libor Novák