Návštěvnost koupališť přes léto je podle Asociace bazénů a saun ČR dobrá, lidé ale více než dříve rozmýšlejí, kdy se k vodě vypraví. Méně také utrácejí za občerstvení, přestože se ho provozovatelé snažili zdražit minimálně. Zvýšení cen ale mimo jiné přinesla výměna plastových obalových materiálů za ekologičtější. ČTK to dnes řekl předseda představenstva asociace Pavel Košnar.
Lidé o prázdninách na koupaliště podle Košnara chodí. Než vyrazí, dobře si ale prostudují předpověď počasí na celý den. "Pokud má být teplé slunečné počasí jako dnes nebo včera (úterý), kapacity se plní dobře," uvedl. V případě, kdy ale lidé zjistí například po poledni přeháňku a celodenní vstup by tak nemuseli plně využít, už si návštěvu rozmyslí a návštěvnost je kolem 75 procent, doplnil.
V tuzemsku znovu v těchto dnech panují horka. Dnes překročí nejvyšší odpolední teploty v nižších polohách 31 stupňů Celsia, ve čtvrtek mohou v části země podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu dosáhnout až 35 stupňů. V pátek tropické počasí vydrží už jen na jihovýchodě republiky. Na dalších místech se před víkendem výrazně ochladí, někde až ke 20 stupňům, zároveň může vydatně pršet.
V souvislosti s vysokou inflací a rostoucími životními náklady provozovatelé koupališť podle Košnara sledují menší zájem o doplňkové služby. "Před kiosky se netvoří dlouhé fronty jako v minulosti," řekl. Přestože na mnoha místech je to zakázané, návštěvníci si podle Košnara nosí svačiny z domova.
Košnar dále uvedl, že provozovatelé bazénů v rámci asociace se domluvili na minimálním zvýšení cen občerstvení. I zde ale čelí vyšším nákladům, mimo jiné kvůli zákazu plastových obalů. Ekologičtější kompostovatelné nádobí i šestkrát dražší, upozornil.
Česká republika do dvou měsíců zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček. Počítá s tím zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí, který v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Norma měla v souladu s předpisy Evropské unie začít platit už loni, bývalá Sněmovna ale nestihla legislativu do konce volebního období projednat. Většina gastronomických zařízení se ovšem podle zjištění ČTK už dříve na změnu připravila a postupně plastové nádobí nahradila.
Související
Tragický incident v dovolenkovém ráji Čechů. Malá holčička je po smrti
Chodíte rádi na koupaliště? Pak pro vás vědci nemají moc dobré zprávy. Popsali, co vše můžete chytit
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
před 54 minutami
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
před 1 hodinou
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
před 2 hodinami
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
před 3 hodinami
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
před 3 hodinami
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
včera
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
včera
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
včera
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
včera
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
včera
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
včera
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
včera
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
včera
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
včera
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
včera
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
včera
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
včera
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
Americký prezident Donald Trump, který Viktora Orbána v předvolební kampani hlasitě podporoval, reagoval na zprávu o jeho porážce velmi neobvyklým způsobem. Zatímco z celého světa přicházely gratulace vítěznému Péteru Magyarovi, v Bílém domě zavládlo nezvyklé ticho. Když se nakonec novináři pokusili získat Trumpovo vyjádření přímo, dočkali se překvapivé scény, která nyní zaplavuje sociální sítě.
Zdroj: Libor Novák