Neoficiální novoroční ohňostroj v Praze? Má uctít Gotta, výběr peněz vázne

Spolek Ohňostroj pro Prahu, který chce v Praze navzdory rozhodnutí magistrátu uspořádat novoroční ohňostroj, jej plánuje věnovat nedávno zesnulému Karlu Gottovi. Show by se měla jmenovat Praha Božská. ČTK to sdělil předseda spolku Jan Šaršoun.

Organizátoři na akci sbírají peníze přes transparentní účet, potřebují vybrat nejméně milion korun. Zatím jim lidé poslali asi 45.000 korun, plánují je podpořit opoziční zastupitelé za ANO. Vedení Prahy rozhodlo, že nahradí tradiční ohňostroj tzv. videomappingem, tedy promítáním na budovu Národního muzea.

Jako důvod zrušení pyrotechnické show zástupci vedení města uvedli její negativní důsledky, především hluk, který ruší zvířata. Podle zástupců spolku Ohňostroj pro Prahu tím narušili dlouholetou a mezi Pražany oblíbenou tradici.

Problém podle nich navíc představuje neorganizované silvestrovské odpalování v ulicích, nikoliv profesionálně připravené ohňostroje. "Řízené ohňostroje mají zcela minimální, takřka žádný dopad,“ uvedl Šaršoun. Dodal, že spolek připravuje přednášky pro veřejnost a školy o zábavní pyrotechnice.

S nápadem věnovat plánovaný ohňostroj Karlu Gottovi se podle předsedy na spolek obrátilo několik lidí a následně i předseda zastupitelského klubu ANO a poslanec Patrik Nacher. Minulý týden na facebooku uvedl, že se domluvil s několika dalšími pražskými zastupiteli za ANO na tom, že sbírku na ohňostroj podpoří a navrhne, aby byla tematicky věnována zesnulému zpěvákovi. "Až výzva pana Nachera nám dodala potřebnou jistotu, že je to dobrý nápad," uvedl Šaršoun.

Pokud by se organizátorům podařilo vybrat dostatek peněz, z legislativního hlediska by neměli mít s uspořádáním ohňostroje problém. Zábavní pyrotechniku sice v metropoli reguluje zvláštní vyhláška, zákaz ale na Silvestra a Nový rok neplatí. "Pořádání jakéhokoliv ohňostroje v daném termínu žádnému souhlasu ze strany magistrátu nepodléhá," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman.

Pro ohňostroje obecně platí pouze ohlašovací povinnost, a to městské části a místnímu hasičskému sboru. Profesionální ohňostroje může odpalovat jenom firma nebo osoba, která k tomu má odbornou způsobilost. Pro spolek Ohňostroj pro Prahu by měla show zajistit firma Makalu Fireworks, která zajistila posledních pět pražských novoročních ohňostrojů.

Město již vybralo agenturu, která za téměř dva miliony korun zajistí videomapping na Národní muzeum s názvem My, Praha. Magistrát firmu vybral napodruhé, do prvního výběrového řízení se nikdo nepřihlásil. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město.

Minulé vedení magistrátu zvažovalo tzv. tichý ohňostroj s ohledem na domácí mazlíčky a volně žijící zvířata, protože je hlasité rány stresují. Magistrát oslovil odborníky, kteří uvedli, že to vzhledem k rozsahu show není reálné. Současná koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) zvolila jako řešení promítání na budovu.

Ohňostroje byly v minulosti odpalovány například z Letné, Vítkova, Petřína nebo z pontonu na Vltavě. Ohňostroj na začátku letošního roku tematicky připomněl sametovou revoluci a stál 1,7 milionu korun.

Související

ignis brunensis

Švédsko chce v celé EU zakázat ohňostroje

Švédsko vyzývá Evropskou unii k zásadnímu zpřísnění pravidel pro prodej a distribuci pyrotechniky. Tamní vláda totiž varuje, že organizovaný zločin čím dál častěji využívá ohňostroje jako zbraň.
Ohňostroje

Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost

Němečtí představitelé vyzvali k razantnímu zásahu proti nelegálně dováženým a domácím „ohňostrojovým bombám“ po smrti pěti lidí na Silvestra, kteří zahynuli při výbuchu pyrotechniky. Tyto pyrotechnické výrobky, určené pro osobní použití, jsou často přiváženy z Polska a České republiky a kombinovány s domácími předměty, což vede k mnohem silnějším výbuchům.

Více souvisejících

Ohňostroje Praha Karel Gott Patrik Nacher hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie

Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán

Izrael a Spojené státy zahájily v sobotu ráno údery proti Íránu. Tuto informaci potvrdil izraelský ministr obrany Israel Katz a dva američtí představitelé. Nad íránským hlavním městem Teheránem byl po explozích spatřen stoupající sloup kouře.

před 1 hodinou

Jaro, ilustrační fotografie

Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní

Začíná víkend, kdy skončí meteorologická zima a zároveň únor a odstartuje meteorologické jaro a březen. Počasí má být podobné jako v posledních dnech, denní maxima budou stoupat nad 10 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Petr Nečas

Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou

Definitivní tečku za vztahem, jenž sehrál důležitou roli i ve vrcholné české politice, napsali bývalý premiér Petr Nečas a jeho druhá manželka Jana Nagyová. Někdejší životní partneři se rozvedli. Již loni se Česko dozvědělo, že už netvoří pár. 

včera

včera

včera

včera

Princ Andrew

Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa

V Británii se po nedávném zadržení bývalého prince Andrewa začíná intenzivněji řešit, co se dělo, když mladší bratr současného panovníka byl v roli zvláštního zástupce pro mezinárodní obchod. Podle tvrzení bývalého státního úředníka mu platili daňoví poplatníci za masáže a drahé zahraniční cesty. 

včera

Jaro, ilustrační fotografie

Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů

Česko má sice před sebou ještě jeden den meteorologické zimy, ale už na konci února u nás panuje jarní počasí. V pátek dokonce poprvé v letošním roce vyšplhala teplota alespoň na 20 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat

Američtí a íránští zástupci dosáhli značného pokroku během rozhovorů o íránském jaderném programu. Podle BBC však není jasné, zda bude dosaženo dohody, která by odvrátila konflikt mezi oběma zeměmi. Jednání mají po konzultacích obou delegací v hlavních městech pokračovat příští týden ve Vídni. 

včera

včera

Hillary Clintonová

Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa

Šest hodin ve čtvrtek vypovídala bývalá americká ministryně zahraničí a neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová před kongresovou komisí, která vyšetřuje zločiny sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Někdejší politička řekla, o zločinech nevěděla. Zákonodárce vyzvala, aby vyslechli také současného prezidenta Donalda Trumpa. 

včera

včera

Počasí bude i o víkendu nadále jarní

Poslední únorový víkend přinese do České republiky velmi proměnlivé počasí, které bude zpočátku připomínat spíše jaro. V sobotu se očekává převážně polojasná až jasná obloha. První ranní hodiny však mohou řidičům i chodcům zkomplikovat místní mlhy nebo nízká oblačnost, které mohou být vlivem nízkých teplot i mrznoucí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy