Ohňostrojům v Česku zvoní hrana? Řada měst chystá na Silvestra a Nový rok jinou show

Nový rok bude Praha slavit videomappingem, ale i klasickým ohňostrem. Promítání na historickou budovu Národního muzea uspořádá magistrát. O nahrazení klasického ohňostroje videomappingem rozhodl v srpnu a jako důvod uvedl negativní důsledky pyrotechniky především na zvířata. První projekce je připravena na 1. ledna od 18:15. Ohňostroj bude tentokrát v Praze 2, prostor poskytla tamní radnice - pyrotechnická show začne 1. ledna v 18:00 v Bastionu nad parkem Folimanka.

Projekce na budovu Národního muzea byla pojmenována My, Praha. Bude rozdělena do sedmi obrazů a měla by trvat deset minut. Lidé ji uvidí v 18:15, 19:15 a 20:15. Videomapping připravuje agentura Art 4 Promotion a město za ni zaplatí necelé dva miliony korun.

Spolek Ohňostroj pro Prahu chystá podívanou s názvem Praha božská. Bude věnována zesnulým v letošním roce, především zpěváku Karlu Gottovi. Ohňostroj začne v 18:00 a podle organizátorů jej bude nejvhodnější sledovat z piazzetty u Kongresového centra, kde bude i zvuková aparatura.

Pořadatelé na ohňostroj uspořádali veřejnou sbírku, do níž lidé stále přispívají. Do Štědrého dne měli na kontě přes 250.000 korun, ale 100.000 korun na účet vložil za spolek Ohňostroj pro Prahu jeho předseda Jan Šaršoun. Pořadatelé pyrotechnické show zároveň ohňostroj zařadili do své kampaně Nebudu střílet, kterou vyzývají lidi, aby sami nepořádali divoké ohňostroje.

Už minulé vedení pražského magistrátu zvažovalo tzv. tichý ohňostroj s ohledem na domácí i volně žijící zvířata. Magistrát oslovil odborníky, kteří uvedli, že to vzhledem k rozsahu show není reálné. Současná koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) zvolila jako řešení promítání na budovu. Podle Společnosti pro zvířata zábavní pyrotechnika nezpůsobuje jen hluk, ale také zamořuje životní prostředí toxickými chemickými látkami.

Ohňostroje byly v minulosti odpalovány například z Letné, Vítkova, Petřína nebo z pontonu na Vltavě. Ohňostroj na začátku letošního roku připomněl sametovou revoluci a stál 1,7 milionu korun.

Ohňostroj na přelomu roku pořádá jen část středočeských radnic. Ve dvou největších městech, Kladně a Mladé Boleslavi, profesionální pyrotechnika chybět nebude. Naopak v Příbrami nebo Benešově s ohňostrojem nepočítají. "Město nic nechystá," řekla tajemnice benešovské radnice Magda Zacharieva. Soukromé ohňostroje ale určitě budou, odpalují se například na Karlově. Podobná praxe je i v Berouně, kde radnice novoroční oslavy také neplánuje. "Město nepořádalo ohňostroje ani v minulých letech," uvedla mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová.

V Plzni se bude ohňostroj konat 1. ledna na náměstí Republiky v 17:00. Osmiminutovému světelnému představení bude předcházet od 15:00 dětská diskotéka, řekl ČTK David Procházka (ANO), starosta centrálního plzeňského obvodu, jenž akci pořádá. "Zvažovali jsme i šetrnější, takzvaný tichý ohňostroj bez hlasitých petard, ale náklady na něj jsou asi dvaapůlkrát vyšší," řekl. Klasický ohňostroj vyjde obvod přibližně na 100.000 korun.

Na nebezpečí ohňostrojů, světlic a petard dlouhodobě upozorňuje Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů. Pyrotechnické efekty plaší ptáky i zvěř, ti pak dezorientovaní zmateně utíkají a létají. Nezřídka vběhnou na silnici, do kolejiště, narážejí do zdí či plotů. Také vedoucí plzeňského útulku pro opuštěná a týraná zvířata Petr Kokoška by byl raději, kdyby se silvestrovská a novoroční noc obešly bez pyrotechniky. I když je útulek na okraji města, hluk, který špatně snášejí psi i kočky v útulku, sem doléhá. Navíc se po noci plné petard a světlic do útulku dostává i řada vyděšených zvířat, která utekla z domovů.

K výzvě na omezení pyrotechniky se připojila i plzeňská zoo. "Ohňostroj není jen úchvatná podívaná. To, co divák nevidí, je množství jedu, stres, úzkost, šok, rušení, ale i zabíjení. Zvířata mají mnohem citlivější smysly než lidé, například mají až padesátkrát lepší sluch, a proto snášejí bouchání petard hůře a je pro ně velice traumatizující a bolestivé. Zejména pro mláďata přímo ohrožují na životě," řekla Jiřina Pešová ze zoo.

Všechna okresní města Jihomoravského kraje s výjimkou Brna si pro své obyvatele připravila ohňostroj k oslavě Nového roku. Většinou bude až 1. ledna večer.

Brno letos poprvé pořádá organizovaný silvestrovský program na náměstí Svobody, potrvá od 18:00 do 21:00. "Program na Silvestra je v Brně úplnou novinkou. Zveme všechny, aby dorazili na náměstí Svobody, kde si mohou dát punč a setkat se s přáteli za doprovodu hudby. Zároveň zjistíme, zda mají Brňané zájem o podobný typ akce na konci roku v režii města," řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Tříhodinový hudební program zakončí ve 21:00 světelná show. "Bude promítána na budovu mezi ulicemi Rašínova a Běhounská. Její téma bude překvapení," řekla zastupitelka města Brna Kristýna Černá (ODS). Naopak ohňostroj Brno na letošní rok nechystá.

Na Nový rok již několik let přesouvá ohňostroj Olomouc, chystá se v 18:00 na Horním náměstí. "Ohňostroj zajišťuje pořadatel vánočních trhů, má to i v podmínkách smlouvy," řekla mluvčí radnice Radka Štědrá.

Novoroční akce v centru stotisícového Hradce Králové ve středu 1. ledna připomene 140. výročí narození architekta Josefa Gočára. Novoroční akce na Velkém náměstí začne v 16:00 a v 18:00 vyvrcholí osmiminutovým ohňostrojem. Podstatná část pyrotechniky se bude odpalovat z ochozu Bílé věže, který je asi 60 metrů nad zemí. Samotný ohňostroj vyjde město zhruba na 135.000 korun, tedy o 15.000 korun více než minule.

Související

Více souvisejících

Ohňostroje Silvestr Praha Brno Plzeň olomouc Zvířata život

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

včera

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

včera

včera

včera

včera

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy