Podvod, či skutkový omyl? Právník odmítá trest, kauzu žene až k Ústavnímu soudu

Opavský právník Pavel Lasák, který dostal podmínku za podvod, neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu. Následně podal ještě ústavní stížnost, o které zatím není rozhodnuto, zjistila dnes ČTK z justičních databází.

Přidejte svůj názor 1 komentář

soudy
doporučujeme

Lasák podle pravomocného verdiktu připravil svého klienta o část nemovitého majetku, soudem vyčíslená škoda činila 3,7 milionu korun. Justice za to právníkovi uložila tříletý trest s pětiletým podmínečným odkladem, dále peněžitý trest milion korun a pětiletý zákaz výkonu advokacie.

Původně si právník vyslechl nepodmíněný trest 3,5 roku, uspěl však s předešlým dovoláním k Nejvyššímu soudu. V dalším mimořádném opravném prostředku popřel podvodný úmysl a tvrdil, že jednal v takzvaném skutkovém omylu. Prý se domníval, že poškozený s prodejem pozemků souhlasí.

Nejvyšší soud ale tentokrát už nenašel důvod k zásahu. "Ze skutkových zjištění nalézacího soudu, doplněných soudem odvolacím, vyplývá, že obviněný o nesouhlasu poškozeného s prodejem předmětných pozemků věděl, zneužil simplexní osobnosti poškozeného a podstrčil mu k podpisu spornou smlouvu," stojí v usnesení.

Případ se podle rozsudku odehrál v roce 2014. Lasák chtěl získat majetek poškozeného, a to v době, kdy mu poskytoval právní služby. Mezi jinými listinami mu údajně na poště podstrčil kupní smlouvu.

Lasák s obžalobou nesouhlasil. Podle jeho vyjádření při hlavním líčení měl klient zájem odkoupit od svých příbuzných spoluvlastnické podíly na nemovitostech. Protože ale neměl dost peněz, nabídl mu, že od něj koupí zemědělské pozemky, a on tak bude moci vyplatit příbuzné. Advokát popřel, že by svému klientovi cokoliv podstrkoval, naopak tvrdil, že se smlouvy snažil připravit tak, aby vše bylo srozumitelné.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet porážek na jatkách se navzdory pandemii prakticky nezměnil

29.03.2020 09:12 Počet porážek zvířat na jatkách se od koronavirové pandemie v ČR změnil pouze o procenta. ČTK to…

Nová ČT 3 pobouřila část seniorů. „Vůči perzekuovaným je to necitlivé,“…

28.03.2020 22:16 Aktualizováno Kanál ČT 3 vyvolává rozpaky i obavy, aby u cílové starší generace nerozesel stesk po socialismu.…

Domovy nejsou na koronavirus připraveny, může se šířit, tvrdí šéf asociace

27.03.2020 21:38 Pokud se pobytová zařízení sociálních služeb budou starat o seniory s onemocněním COVID-19, může se…

V sociálních službách chybí respirátory FFP3, ukázal průzkum

27.03.2020 19:31 Aktualizováno Celkem 90 procent domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb nemá vůbec žádné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama