Pracovní den bez kávy si nedokáže představit 44 procent Čechů. Čtvrtina lidí kávu v práci pije pravidelně a 15 procent uvedlo, že ji pije občas. Devět procent respondentů uvedlo, že kávu nepije vůbec ani doma. Šest procent respondentů pak kávu pije, ale ne v práci. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Jacobs Douwe Egberts. Uskutečnil se během letošního dubna a zúčastnilo se ho 512 lidí z celé ČR.
Lidé, kteří kávu v práci pijí, nejčastěji podle průzkumu vypijí dva až tři šálky denně. Uvedla to polovina z nich. Z těch, co kávu vyhledávají, pak čtyři až pět šálků vypije v zaměstnání osm procent lidí, dvě procenta lidí pijí více než pět šálků a 40 procent naopak pouze jeden.
Automatický kávovar na zrnkovou kávu má k dispozici 34 procent respondentů, 33 procent si připravuje kávu instantní a 19 procent lidí uvedlo, že si připravuje takzvanou tureckou kávu. Kávovar na kapslovou kávu podle průzkumu používá devět procent lidí a jiné způsoby přípravy volí pět procent respondentů.
Průzkum se ptal i na to, kde lidé kávu běžně konzumují. "Necelá polovina Čechů se vrací se svým šálkem kávy k pracovnímu stolu. Druhá polovina upřednostňuje místo, kde jsou ke konzumaci kávy vhodnější podmínky," uvedl Lumír František ze společnosti Jacobs Douwe Egberts. Kávu lidé pijí například ve firemních jídelnách, kavárnách nebo kávových koutcích.
Více než polovina lidí, celkem 59 procent dotázaných, považuje dostupnost kvalitní kávy na pracovišti za významný zaměstnanecký benefit. "Není výjimkou, že zaměstnanci očekávají na pracovišti kávu na úrovni kávy z kavárny," poznamenal František. Za zásadní benefit považuje dostupnost kávy 18 procent lidí, 23 procent uvedlo, že pro ně kvalita kávy není důležitá.
Češi podle posledních dat Českého statistického úřadu za rok 2020 spotřebovali průměrně 2,4 kilogramu zrnkové kávy na osobu
Související
Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
Káva se stává nápojem bohatých. Její cena je hned ze dvou důvodů rekordní
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 1 hodinou
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
včera
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
včera
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
včera
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
včera
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
včera
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
včera
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
včera