Moravskoslezští pyrotechnici museli opět do akce, houbař našel munici z války

Policejní pyrotechnici vyjížděli tento týden v Moravskoslezském kraji několikrát k nálezům nevybuchlé munice z druhé světové války. Munice se i 75 let po válce hojně nachází zejména na Opavsku, kde probíhaly těžké boje. Například při procházce v lese v katastru obce Hrabyně, která byla za války téměř zničena, našel šestačtyřicetiletý muž protitankovou leteckou pumu ruské výroby. ČTK to sdělil policejní mluvčí René Černohorský.

K nevybuchlé válečné munici podle něj vyjíždějí pyrotechnici ve všech okresech České republiky, na území Opavska jsou však nálezy obzvlášť časté. "Policejní pyrotechnik tam bývá přivolán i čtyřikrát, pětkrát během týdne," uvedl Černohorský. Ostravsko-opavská operace, při které sváděly jednotky osvobozující v roce 1945 Československo s německou armádou tuhé boje, byla jednou z největších bitev na území země.

Ve čtvrtek odpoledne našel muž při houbaření v obci Závada dělostřeleckou minu ráže 82 milimetrů. "Jakmile policejní pyrotechnik tuto nevybuchlou munici na místě odborně zneškodnil, tak byl ihned vyslán na ulici Ježnickou v Krnově, kde šestačtyřicetiletý muž z Opavska nalezl na zatravněné louce, která bude sloužit k následné výstavbě, několik kusů munice rovněž z válečného období," uvedl mluvčí. V Krnově na Bruntálsku se našlo torzo rozlomeného protitankového granátu, různé druhy nábojek a nábojnic, půl kilogramů zkorodované pěchotní munice a protitanková mina.

Černohorský uvedl, že granáty, letecké miny, bomby či pěchotní munice se hojně nacházejí převážně v jarních a podzimních měsících při různých pracích na polích a zahradách nebo při stavebních a výkopových pracích, při terénních úpravách, úklidu sklepů, kůlen i půd starých rodinných domů. Nálezy bývají časté i při procházkách lesem nebo při sběru hub a lesních plodů.

Podobné věci nacházejí i lidé, kteří hledají válečné předměty za použití různých detektorů kovů. "Nalézají nejen kosterní ostatky z období druhé světové války, ale i drobné kovové mince, knoflíky, identifikační známky vojáků a podobně," uvedl Černohorský.

Upozornil, že by lidé v případě nálezu jakéhokoliv podezřelého předmětu, který vypadá jako munice, s ním neměli manipulovat ani jej zkoumat. Nález by měli okamžitě ohlásit na tísňovou policejní linku. "Velmi vhodné je podivný předmět z dálky, bez jakéhokoliv dalšího doteku, třeba i nafotit mobilním telefonem a po předchozí telefonické domluvě jej poslat dotyčnému policistovi," uvedl mluvčí.

Podezřelé předměty by podle něj lidé v žádném případě neměli brát do rukou, kopat do nich nebo je přenášet. "Odnášet si takový předmět domů nebo jej donést až na policejní služebnu je rovněž velmi nezodpovědné. Při tomto jednání se lidé vystavují nebezpečí zranění případně i úmrtí a také bezprostředního ohrožení svého okolí," uvedl Černohorský.

Munici zlikvidují pyrotechnici. V případě kosterních ostatků je k nálezu přizván nejen policejní kriminalistický technik, ale i znalec z archeologického ústavu a zástupci obce.

Související

Na Znojemsku se našlo velké množství munice z války

Na Znojemsku se našla munice z války, tisíce granátů a pancéřové pěsti

Velké množství munice z druhé světové války - ke stovce pancéřových pěstí a přes 2000 ručních granátů se našlo při výkopových pracích v Únanově na Znojemsku. Munici našla firma při budování elektrické přípojky na kraji obce, řekl dnes ČTK starosta obce Jindřich Bulín. Pyrotechnici granáty odpoledne odpálili v nedalekém poli, informoval ČTK policejní mluvčí Petr Vala.

Více souvisejících

munice Nálezy bomb z II. světové války pyrotechnici život Moravskoslezský kraj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy