Smrt pacienta po operaci kýly. Soud potvrdil vinu chirurgů z přerovské nemocnice

Olomoucký krajský soud dnes definitivně potvrdil vinu dvojice chirurgů přerovské nemocnice zodpovídajících se ze smrti čtyřiašedesátiletého pacienta. Muž zemřel před 3,5 roky pár dní po plánované operaci břišní kýly. Lékaři Stanislav Kalabus a Richard Polzer dostali za usmrcení z nedbalosti roční trest s podmíněným odkladem na dva roky. Oba lékaři dnes znovu vinu odmítli a žádali zproštění obžaloby. Jejich odvolání však soud odmítl. Lékařům původně hrozilo až šest let vězení.

Podle společnosti Agel, pod kterou přerovská nemocnice spadá, nadále pracují v přerovské nemocnici. Nemocnice provedla veškerá nápravná opatření tak, aby podobným událostem zamezila, uvedla Radka Miloševská z Agelu.

Soudkyně Michaela Burešová řekla, že obžalovaní ve fázi, kdy se stav pacienta zhoršoval, nezjišťovali příčinu jeho stavu a nepodnikli aktivní kroky k záchraně jeho života. Nenařídili podle ní základní vyšetření včetně odběrů.

"Podle našeho názoru je zde příčinná souvislost mezi jejich jednáním, či spíše opomenutím, a smrtí pacienta. Nebýt jejich neadekvátního jednání, byla by šance na přežití pacienta větší," uvedla soudkyně.

Pacient zemřel v přerovské nemocnici 1. února 2016 po čtyřech dnech hospitalizace. Druhý den po operaci byl přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní oddělení, tam se však jeho stav zhoršoval. Lékaře zalarmovala nakonec pacientova rodina. Řádné vyšetření odhalilo akutní zánět pobřišnice, ani následná urgentní operace muži život nezachránila. Zemřel na celkovou sepsi organismu.

Obhájci dnes zdůraznili, že na smrti pacienta měly vliv různé okolnosti a lékaři za jeho smrt vinu nenesou. "Není zde dána odpovědnost mého klienta ani spoluobžalovaného. Je to sice smutná záležitost, ale musí zde platit zásady trestního řízení," uvedl Kalabusův obhájce. "Je mi líto, jak léčba dopadla. Myslím si, že jsem ale udělal vše, co bylo v mých silách. Nic jsem nezanedbal," uvedl lékař Kalabus.

Žalobkyně však na vině trvala. Uvedla, že i podle znalce byl stav pacienta před operací natolik dobrý, že mohl zákrok podstoupit a jeho předchozí onkologické onemocnění na to nemělo vliv. "Jeho úmrtí lze považovat za následek nedostatečné péče. Situace by byla podle něj (znalce) řešitelná, pokud by byla podchycena včas," uvedla. Trest je podle krajského soudu přiměřený, uložený je při spodní hranici trestní sazby. Lékaři činnost zakázánu nemají, neukládal jim ji okresní soud a nepožadoval ji ani žalobce s tím, že by to bylo vůči životní profesi obou obžalovaných příliš drastické.

Podle Radky Miloševské ze společnosti Agel, pod kterou přerovská nemocnice spadá, pracují oba lékaři nadále v této nemocnici. "V souvislosti se soudním řízením s lékaři přerovské nemocnice vyjadřujeme hlubokou lítost nad úmrtím pacienta. Výrok soudu, který stanovil vinu obou lékařů, respektujeme, ale při neznalosti oficiálního znění rozsudku je pro nás velmi obtížné celou záležitost nyní blíže komentovat," řekla dnes ČTK mluvčí společnosti. Podotkla, že nemocnice do pravomocného výroku soudu ctila presumpci neviny, a proto oba lékaři nadále pracují v přerovské nemocnici. "Po seznámení se se zněním rozsudku budeme dále postupovat v souladu s platnými předpisy," uvedla Miloševská.

Přerovská nemocnice provedla podle ní veškerá nápravná opatření tak, aby podobným událostem zamezila. Loni byla v nemocnici provedena akreditace externích nezávislých auditorů. Šetření podle potvrdilo správnost všech interních procesů a uspořádání v přerovské nemocnici, dodala mluvčí.

Související

Více souvisejících

lékaři soudy Přerov operace

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Biden se postavil ICC: Izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy není genocida

Americký prezident Joe Biden v pondělí popřel, že izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy je genocida. Reagoval na několik obvinění vůči Izraeli na půdě Mezinárodního trestního soudu (ICC), informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy