Soud zrušil rozhodnutí o nepropuštění Janouška, důvodem je procesní chyba

Rozhodnutí ohledně nepropuštění podnikatele Romana Janouška z vězení zrušil pražský městský soud kvůli hrubému procesnímu pochybení soudce, řekl dnes ČTK Janouškův advokát Martin Sadílek. Věcně se tak soud Janouškovou žádostí o podmíněné propuštění nezabýval. Obvodnímu soudu pro Prahu 6 ale podle advokáta uložil, aby se vypořádal s řadou Janouškových námitek proti původnímu rozhodnutí.

Janoušek si odpykává trest 4,5 roku za dopravní nehodu, kterou spáchal pod vlivem alkoholu. Obvodní soud mu v srpnu žádost o dřívější propuštění zamítl. Lobbista podal stížnost, které pražský městský soud vyhověl před dvěma týdny. Doposud ale nebylo zřejmé, proč žádost o podmíněné propuštění vrátil k novému projednání - mluvčí soudu nechtěl věc komentovat, dokud písemnou podobu rozhodnutí nedostanou účastníci řízení.

Hrubou chybu v řízení shledal městský soud podle Sadílka v tom, že obvodní soudce Janouška před výslechem náležitě nepoučil, ačkoliv v následném protokolu z jednání bylo uvedeno, že poučen byl.

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 6 Lubomír Janoušek dospěl v létě k závěru, že jeho jmenovec, odsouzený Janoušek, se zatím dostatečně nepolepšil. Soudce tehdy poukázal na to, že podmíněné propuštění je možné jen tehdy, pokud existuje odůvodněný předpoklad, že odsouzený povede na svobodě řádný život. Lobbista Janoušek proti rozhodnutí vznesl dvě desítky stížnostních námitek.

Nehoda, při níž vlivný podnikatel v pražské Michli vážně zranil svým autem ženu a od nehody ujel, se stala v roce 2012. Původně byl obžalovaný za pokus o vraždu, soudy ho ale uznaly vinným z ublížení na zdraví a z řízení pod vlivem návykové látky. Do věznice nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 až do loňského července byl ale na svobodě. Brněnská justice mu totiž výkon trestu opakovaně přerušovala na základě lékařských posudků, podle nichž u Janouška existuje po operaci hlavy riziko těžkého poranění mozku, potřebuje dohled a musí se při chůzi opírat o berli.

Janoušek dvakrát žádal pražský městský soud o prominutí zbytku trestu, ten mu však nevyhověl. Sledování nařízené pražským vrchním soudem lobbistu v době přerušení trestu zastihlo na plovárně, na kole nebo v galerii. Média také zveřejnila fotografie z přelomu let 2019 a 2020, na nichž je Janoušek bez hole v Alpách.

Související

Vrchní soud v Praze

Soud už rozhodl ohledně odblokování Janouškova majetku, výsledek nesdělil

Pražský vrchní soud už rozhodl ohledně odblokování majetku lobbisty Romana Janouška a jeho obchodního partnera Luboše Paška, který policie zajistila v kauze Chambon. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí soudu Kateřina Kolářová s tím, že rozhodnutí zatím nemůže komentovat, protože není vyhotovené a doručené. 

Více souvisejících

Roman Janoušek soudy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy