Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) obžalovalo dva české občany kvůli účasti v bojích na Ukrajině na straně ruských separatistů. Zastupitelství to dnes oznámilo na svém webu. Obžalované viní VSZ z teroristických činů spáchaných v organizované skupině, za což jim hrozí i výjimečný trest.
Obžalovaní bojovali podle žalobců v řadách jednotek separatistů na východě Ukrajiny v letech 2015 až 2019 a 2016 až 2020. Na jednoho z nich podalo VSZ obžalobu u Městského soudu v Praze loni 15. prosince a na druhého 30. prosince.
V Česku již dříve padli za boje v řadách ukrajinských separatistů vysoké tresty. V úterý pražský městský soud uložil za teroristický útok a účast v teroristické skupině Martinu Sukupovi trest 21 let vězení. Sukup, stíhaný jako uprchlý, se podle soudu aktivně zapojil do bojů proti ukrajinským vládním jednotkám. Například se i chlubil medailemi, které získal za "bojové zásluhy a osvobození Donbasu". Rozsudek zatím není pravomocný.
Kvůli zapojení do bojů na Ukrajině byl loni odsouzen ke 20 letům vězení Jiří Urbánek, stejný trest dostal Martin Kantor a v červenci Vrchní soud v Praze zpřísnil na 21 let vězení trest Alexeji Fadějevovi. V minulosti byl kvůli tomu obžalován z terorismu také třeba bývalý český voják Erik Eštu, soudy ho však nakonec potrestaly za službu v cizích ozbrojených silách jen podmíněným trestem. Příští týden bude Vrchní soud v Praze řešit případ Lukáše Nováčka, kterého plzeňský krajský soud v září nepravomocně odsoudil za teroristický útok a za účast v organizované zločinecké skupině ke 20 letům ve vězení.
Proruští separatisté vyhlásili v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny samozvané státy - Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku. Před konfliktem, který vypukl na jaře 2014, žilo v obou oblastech 6,6 milionu lidí. Ozbrojený konflikt si od té doby vyžádal tisíce mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují z vojenské podpory separatistů Rusko, Moskva to popírá.
Související
Závěry ohledně střelby na FF UK platí. Pozůstalí se stížností neuspěli
Vrchním státním zástupcem v Olomouci má být ředitel GIBS Radim Dragoun
Aktuálně se děje
včera
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
včera
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
včera
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno včera
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
včera
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
včera
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
včera
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
včera
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
včera
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
včera
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
včera
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
včera
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
včera
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
28. srpna 2026 22:06
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
28. srpna 2026 20:21
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
28. srpna 2026 18:52
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
28. srpna 2026 17:37
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
28. srpna 2026 16:20
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
28. srpna 2026 15:03
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
28. srpna 2026 14:26
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
Do České republiky postupuje od západu zvlněná studená fronta, která s sebou přináší dešťové srážky, přeháňky a místy i silné až velmi silné bouřky. Nejpravděpodobnější výskyt intenzivních bouřkových jevů meteorologové očekávají v jižních a jihozápadních Čechách. Naopak nejnižší riziko bouřek i výraznějších srážek platí pro jihovýchodní polovinu Moravy a Slezska.
Zdroj: Libor Novák